„A szupermarketek kíméletlen küzdelme”, „Ahol az Aldi-effektus éppen felforgatja a piacot” - ezekkel a címekkel hozzák le német weboldalak az IRI nevű nemzetközi piackutató cég tanulmányát. Ebből ugyanis az valószínűsíthető, hogy a németországi diszkont áruházláncok tevékenysége alaposan leszorítja legalábbis a standard, nagy mennyiségben vásárolt élelmiszerek árát.
A vizsgálat során megnézték, hogy 2014 vége és 2015 vége között egy tipikus, a leggyakrabban vásárolt élelmiszerekből álló árkosár ára hol tér el leginkább az átlagtól lefelé. Úgy is mondhatjuk, hol sikerül az átlaghoz képest a legnagyobb diszkontot kiharcolni, ha az adott termékcsoportot a legolcsóbb diszkontokban veszik meg. Hol a legnagyobb megszerezhető árengedmény.
Ami Németországban olcsóbb
Az összehasonlításban ugyan csak hét nyugat- és dél-európai ország, plusz az USA volt benne, így is tanulságos. Az olcsó diszkontok hazájában, Németországban 49,7 százalékot, azaz majdnem a pénzünk felét lehetett megspórolni olcsó helyeken való vásárlással. Görögországban 47,8, Spanyolországban 40,5 százalék volt ez a diszkont, az utolsó helyezett Olaszországban csak 24,4 százalék.
Az említett árkosárba tej, vaj, joghurt, sör, gyümölcslé, gabonafélék, tonhalkonzerv meg például mirelit pizza tartoznak. Olyan áruk, amelyek mindegyik országban a táplálkozás lényeges részét képezik – írta az N24.de. A kosár diszkontára Németországban 21 euró volt, egyes országokban (USA, Görögország, Spanyolország) a 30 eurót is meghaladta.
Jó a verseny
A jelenségből az egyik következtetés, hogy a verseny és az olcsó, nem márkás termékeken alapuló kereskedői politika jó a fogyasztóknak. Idéznek egy kutatót, aki szerint sehol nem olyan erős az élelmiszer-láncok versenye, mint Németországban. Megemlítik, hogy ott a Kaiser's-Tengelmann már bedobta a törölközőt, mert nem bírta az árversenyt, az Aldi viszont már kénytelen volt márkás termékeket is felvenni a kínálatába. Viszont ezek általában kevesebbe kerülnek nála, mint a többi helyen.
A tej nem csak ezért jutányos
Nagy-Britanniában pedig éppen a német láncok megjelenése miatt „éppen az Aldi-effektus van kibontakozóban”, a német cégek villámgyorsan tudtak árpolitikájukkal piaci részesedést szerezni, és a helyi vállalatokat is áraik csökkentésére kényszerítették. (A Tesco eredményének drasztikus visszaesését is részben ezzel magyarázták tavaly.)
A tejtermékek alacsony árát azzal is magyarázzák, hogy egész Európában túltermelés van tejből, miközben az orosz embargó is sújtja a termelőket, sőt a kínai kereslet is visszaesett.
(A Privátbankár árkosarának alakulásáról itt olvashatnak.)