Az emelkedésnek szokás szerint több oka is lehet, így jött ma amerikai GDP-adat is (2,1 százalék az 1,9 százalékos konszenzussal szemben). De ez a hét volt a legzsúfoltabb a gyorsjelentési szezonban is, és úgy tűnik, ma a jó hírek domináltak.
Kiemelkedett a jelentések közül a Twitter, amelynek részvénye az eredményei nyomán tíz százalékkal drágul, valamint a Google (Alphabet), amely 11 százalékkal ugrott meg. Jelentett még az Amazon is a technológiai óriások közül, amelynek számait azonban nem fogadták ennyire kedvezően. Ez utóbbi papír két százalékos mínuszban van.
A Libra és a büntik ellenére ment a FB
A napokban a Facebook is jelentést tett közzé, amelyet először jól fogadtak a befektetők, de az utóbbi két napban már inkább esik a papír. A Netflix is túl van rajta, ami először nagy esést okozott – az előfizetői számának csökkenése miatt –, de megint felfelé tart a részvény. Az Apple várhatóan július 30-án, piaczárás után jelent.
(Grafikon: Tradingview.com) |
Az ábra az öt "FAANG-részvényről"* és a Twitterről talán kissé bonyolultra sikeredett, de a lényeg a bal tengelyen, a színes címkéken van. Kiderül belőle, hogy a Facebook részvénye az idén – a milliárdos büntetések és a Libra kriptodeviza körüli politikai támadások ellenére is – már 46 százalékot ment. A Twitter is 44-et, miközben az Apple 31, az Amazon papírja 27 százalékkal drágult.
Egyik szemük sír
Ezek mind túlteljesítették a Nasdaq Compostite index 25 százalékos ez évi emelkedését (pirossal, IXIC kóddal). A Netflix is csak egy hajszállal, a Google pedig öt százalékponttal maradt le az épp történelmet író indextől. De az is 20 százalék alig hét hónap alatt.
“Google, Amazon: Egyik szemünk sír, a másik nevet” – írta ma a KBC Equitas hírlevele. “Minden soron felülmúlta a várakozásokat a Google, és nyoma sincs a lassulásnak a cégnél. Az Amazon viszont nem tudta megverni a profitvárakozásokat, a vártnál magasabb költségszint miatt”.
A trollmentesítés haszna
“Trollmentesítéssel lett vonzóbb a Twitter” – írták a harmadik mai említett jelentésről. Amint arról nemrég beszámoltunk, a közösségi médiában nagy gondot jelent a zaklatás, trollkodás, a hamis regisztrációkkal elkövetett visszaélések. Ennek javítására többen is nagy erőfeszítéseket tesznek, köztük a Twitter is.
Mitől ment az Intel?"A chipgyártó mind profit, mind bevétel soron felülteljesítette a várakozásokat. Az egy részvényre eső igazított profit 1,06 dollár lett, szemben a várt 89 centtel, míg tavaly ilyenkor 1,04 dollárt jelentett. A bevétel éves alapon ugyan enyhén csökkent, de a jelentett 16,51 milliárd dollár meghaladja a várt 15,70 milliárd dollárt" - írta ma az Equilor Befektetési. A felülteljesítés oka a vártnál jobb processzoreladási számokban keresendő, az adatcenter is jó eredményről számolt be. A menedzsment megemelte idei profit- és bevételvárakozásait is. |
A KBC Equitas szerint “a mikroblogóriás aktív felhasználói bázisa lendületesen növekedett a felhasználói élmény fokozásának köszönhetően. Szintén biztató, hogy a bevételsoron is várakozáson felüli volt a teljesítmény. Viszont kicsit árnyalja a képet a tisztított nettó profit csökkenése, valamint a mérsékeltebb harmadik negyedéves prognózis”.
Miért bicsaklott meg az Amazon?
Az Erste Befektetési reggeli kommentárja szerint “tegnap piaczárás után jelentett a Google, Amazon és az Intel is. Az eredmények azt sugallják, hogy inkább javuló környezetre kell számítanunk az elkövetkező negyedévekben. Míg az Intel egyértelműen pozitívan látja a közeljövőt, addig a Google eredménye kirobbanó volt.”
Az Amazon megbicsaklása szerintük inkább csak annak tudható be, hogy még jobb szolgáltatást akar nyújtani az egy napos kiszállítással. Ennek költségei átmenetileg erős nyomást gyakorolhatnak a profitra.
(*FAANG: A Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google technológiai óriások csoportja. FANG: ugyanez az Apple nélkül.)