1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Még sokáig tartó és mélyülő recessziót vár a hazai gazdaságban a Budapest Alapkezelő, a reáljövedelmek és a hitelterhek miatt a fogyasztás is tovább csökkenhet, a beruházások gödörben vannak. A jelenlegi adósságpályánk fenntarthatatlan, de úgy látszik, ez a politikusokat kevéssé zavarja. A forint jó helyen van 250 és 300 forint között, a dollár erősödhet.

Az amerikai gazdaság relatív ereje jól látszik a világban - mondja Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója. Az euró/dollár egyre alacsonyabb mélypontokat és alacsonyabb csúcsokat produkál, az alapkezelő is a dollár erősödésére számít. A fejlett világban a kamatszint történelmi mélyponton van, és belátható ideig várhatóan ott is marad. Az inflációhoz képest ötven éve nem volt ilyen alacsony az amerikai reálkamat, eltekintve az olajválság okozta sokktól.

Az alternatív befektetések felé fordulunk

A világ legfontosabb kamatjellegű mutatója az amerikai tíz éves állampapír-hozam minden más befektetés hozamát ehhez mérik, igen alacsonyan van. Nem lehet azt mondani, hogy az amerikai részvénypiac abszolút szinten olcsó, de relatíve, a kamatokhoz képest igen. A részvények iránt így folyamatosan lesz kereslet, de nem biztos, hogy az ezzel elérhető hozamok is magasak lesznek. Állandó igény lesz arra, hogy alternatív befektetéseket keressenek az emberek, mint a részvények.

Az inflációs kockázatok ellen a kamatok nem adnak védelmet, a részvények viszont egyfajta természetes védelmet nyújtanak, a vállalati nyereségek az inflációval párhuzamosan növekednek. Folyamatosan lesz kereslet a kockázatosabb eszközök iránt. Kamatemelés pedig egy darabig nem lesz, mert a gazdaságpolitika csak úgy tudja kezelni az adósságproblémát, ha bármely eszközzel alacsonyan tartják a kamatot. Így az Egyesült Államokban és más országokban is alacsony maradhat a kamat, amíg a deleveraging (adósságleépítés) folyik.

A jelek az euró esésére utalnak

Az alapkezelőnél azt gondolják, hogy az amerikai dollár további erősödése várható a következő hónapokban, esetleg években, az EKB mérlegfőösszege ugyanis a GDP-hez viszonyítva jóval magasabb,mint a Fed-é. Az EKB gyakorlatilag automatikusan ad likviditást a bankoknak, ha azok azt kérik, így már nem a saját kezében van a pénzkibocsátás sorsa, automatizmussá vált. A problémákat automatikus pénznyomtatással igyekeznek kezelni, ami az euró esését vetíti előre.

Két nagy adósságcsökkentési hullám volt az utóbbi századokban, egyszer Nagy-Britanniában a napóleoni háborúk után, majd az USA-ban a második világháború után. Az adósság csökkentését az utóbbi esetben több mint 50 százalékban az infláció segítségével hajtották végre. A monetáris politika mostanában érzéketlen lett az inflációs veszélyekre, a kamatokat alacsonyan fogják tartani és folyamatosan lesz igény olyan befektetésekre, amelyek természetes védelmet adnak az infláció ellen. Ez azonban egy hosszabb távú, 10-15 éves folyamat lehet.

Ideje Kínára figyelni

A legfontosabb kockázati faktor Duronelly szerint Kína stabilitása, mert ott a gazdasági növekedés egy óriási hitelboomon alapult, amiben visszaesés kell bekövetkezzen, mert ez a fajta hitelnövekedést a gazdaság nem fogja tudni elviselni. A valódi kínai gazdasági növekedés mérése nagyon nehéz, másodlagos mutatókat használnak hozzá, mint az áramtermelés, acéltermelés. Az acéltermelés korábban környezetvédelmi előírások miatt esett vissza, most azonban nincsen erre logikus magyarázat. Egyelőre nem túl biztató a kínai konjunkturális helyzet. Megállt a kínai devizatartalékok korábban töretlen növekedése is.

Mi lesz velünk?

Magyarországon minimális volt a gazdasági növekedés, amit az export húzott, a belföldi felhasználás, különösen a beruházások erősen visszaestek. A belföldi recesszió további elmélyülésére számítanak az alapkezelőnél a következő pár évben, újabb jelentősebb beruházás egy jó ideig nem várható. A romló munkaerő-piaci és jövedelmi helyzet a lakossági fogyasztás további visszaesését okozza, de legalább az import is visszaesik, ami már most is nagyon jót tesz a külkereskedelmi egyenlegnek.

Rendkívül alacsony már nálunk a beruházási ráta, csak 17 százalék körüli, ami szinte csak az amortizáció pótlására lehet elegendő. A lakosság korábbi túlfogyasztásának csökkenése viszont bizonyos szempontból pozitívan értékelhető. Az ipar külföldi értékesítése nő, de a belföldi újabb és újabb mélypontokat ér el.

Exportunknak legalább nincsen árfolyamproblémája

Szemmel láthatóan nincsenek komoly árfolyamproblémáink sem az exportban, a kivitel nagyon pontosan követi az európai konjunktúra alakulását. Viszont ha nincs a gazdaságban hitelezés, nincs növekedés sem, márpedig az MNB előrejelzése a hitelezési feltételek további szigorítását mutatja. Nettó hitelnövekedés az MNB szerint legkorábban 2014-ben lehet az országban.

CDS-felárunk rendkívül magas, a számok azt mutatják, hogy ez elsősorban a magas bruttó küladósság, az ország mérlegproblémái miatt lehet. Amíg ebben nem lesz változás, az ország a problémás euróövezeti államok pályáján mozoghat. Kicsivel magasabb gazdasági növekedéssel, szigorúbb költségvetéssel és alacsonyabb kamattal fenntartható pályán lenne az adósság, lassan csökkenne.

Szépen lassan romlik a forint helyzete

Az euró/forint egyre magasabb mélypontokat és magasabb csúcsokat produkál. Konjunkturális szempontból jelenleg jó helyen van az árfolyam 250-300 forint között, de fontos lenne, hogy ne gyengüljön a forint a januári szinteknél nagyobb mértékben. De miért is fordult meg januárban olyan gyorsan az árfolyam?

Az alapkezelő adatai szerint a feltörekvő piaci kötvényalapok tőkeáramlása lehet a válasz, januártól óriási összegek érkeztek az ilyen típusú alapokba. Az igazi forintgyengülés akkor volt, amikor a nemzetközi kötvényalapokból tőke áramlott ki. Amíg a pénzáramlás pozitív marad, addig hozzánk is érkezhet be tőke, amit a külföldiek kezében levő állampapír-állomány is mutat, de minden feltörekvő piaci országban hasonló a helyzet.

50% esélyt látnak az IMF megállapodásra

Ha viszont megfordul a tőkeáramlás iránya, akkor bajban leszünk, a magyar piac nagyon érzékeny az eladási hullámokra, úgy a kamatok, mint a devizák terén, összeomolhat, ha nincs mögötte megfelelő védőháló. A Budapest Alapkezelő nem számít arra, hogy az EU-val és az IMF-el a megállapodás hamarosan megszületik, csak 50 százalék esélyt adnak arra, hogy még az idén létrejön (vagy lesz, vagy nem). A jelenlegi államadósság-pálya nem fenntartható, ez viszont a gazdaságpolitikusokat nem zavarja túlzottan.

Vissza a tőkevédett alapokhoz

A korábbihoz hasonlóan ismét rendszeresen szeretne tőkevédett alapokat kibocsátani a Budapest Alapkezelő, új termékeket szeretne piacra dobni. Sok kedvezőlen fejlemény volt az utóbbi években a hazai befektetési piacon, a közeljövőben csak az az alapkezelő fog tudni növekedni, amely a hazai piac mellett másutt is aktív tud lenni. A Budapest Alapkezelő Csehországot nézte ki erre a célra, ahol a General Electricnek van bankja 250 fiókkal, ám nincsen alapkezelője. Három új alapot kínálnak tavaly óta a cseh befektetőknek, az egyik komoly növekedést ért el. Itthon a Horizont Alappal a befektetők éves átlagos 12 százalékos hozamot érhetnek majd el, az EHM nulla és 10,79 százalék között lehet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG