Kínából és Tajvanról érkeztek azok a jó hírek, amelyek a hajnali emelkedést hozták az ázsiai részvénypiacokra. Korábban már emelkedett a legtöbb tőzsde, amely nyitva volt az ünnep alatt. Ennek hátterében a vártnál erősebb észak-amerikai feldolgozóipari beszámoló állt. A feldolgozóipari beszámolók sora Ázsiában folytatódott, a kínai adat ellentmondásos ugyan, de a várakozásoknál és az előző beszámolónál is jobb lett.
Áprilisban 49,3 pontra emelkedett az HSBC bank által kezelt kínai feldolgozóipari mutató, az előzetesen közölt 49,1 pont után. Ez pontosan egy ponttal több, mint a márciusi 48,3 pontos érték. A mutató azonban még így is a visszaesést jelző 50 pont alatt van a 100 fokú skálán. Ráadásul hónapok óta elvált egymástól a brit-hong-kongi érdekeltségű bank által számolt index és a hivatalos kínai állami mutató, ami rendre jobb, mint a piacok által inkább hitelesnek tartott felmérés. A tegnap közzétett, hivatalos kínai adat 53,3 pontot mutatott áprilisról, a márciusi 53,1 pont után.
A kínai adat, és egy hasonló tajvani beszámoló jelentősen javította a befektetők hangulatát az ázsiai kereskedésben, ami valószínűleg átterjed majd az európai tőzsdenyitásra is. A javuló hangulatban ismét enyhül a feszültség a kötvénypiacokon, a befektetők kimerészkednek a kockázatosabb eszközök piacaira, drágulnak a nyersanyagok, gyengül a dollár, erősödnek a feltörekvő devizák, köztük a forint. A hazai devizát továbbra is tartja az IMF-megállapodás közeledése, amiről Fellegi Tamás több interjúban is azt mondta, hogy őszre valószínűsíti. A hiteltárgyalásokat vezető tárca nélküli miniszter azt is elmondta, hogy 10-20 milliárd eurós készenléti hitelre jelentkeztünk be a Nemzetközi Valutaalaphoz.
A befektetők a szokásos európai kötvénypiaci mozgásokon kívül a délutáni amerikai makroadatra koncentrálnak, ami a munkaerőpiacról ad újabb pillanatfelvételt. A várakozások szerint az amerikai vállalatok 170 ezer új munkást vettek fel áprilisban, a márciusi 209 ezres bővülés után. Ez ugyan némi visszaesést jelezhet, de ezzel együtt is tartósnak tűnik az amerikai munkaerőpiaci helyzet javulása. Közben az amerikai Fed Nyíltpiaci Bizottságának három tagja is egyértelművé tette, hogy teljesen fölöslegesnek tartja a további monetáris lazítást, mert az amerikai gazdaság a stabilizálódás és a növekedés egyértelmű jeleit mutatja.