4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az adatok alátámasztják a családok otthonteremtési kedvezmény (CSOK) létalapját: az eladott ingatlanoknak alig 4,2 százalékát vásárolják csak a fiatalok. Az indulás ugyanakkor jó volt: közel 50 ezer érdeklődést regisztráltak egy hónap alatt a bankok. A támogatásokkal együtt is véges a kereslet - ezzel függhet össze az, hogy egyre kisebb lakások épülnek.

Tíz év alatt jelentősen visszaesett a fiatalok lakásvásárlási kedve: 2001 és 2011 között 32 százalékkal esett az általuk lakott lakások aránya. A KSH adatai szerint 2001-ben a lakások 6,2 százalékát lakták csak fiatalok, addig 2011-ben ugyanez a kör már csak a lakók 4,2 százalékát tette ki. Korábban adókedvezmény és a szocpol segítette a vásárlókat, most a családok otthonteremtési kedvezménye (CSOK) jelenti a motivációt. A lakásépítési támogatás rendszere 2012-től éledt fel újra, ám csak új lakások vásárlásához járult hozzá az állam, ráadásul már két meglévő gyermek is feltétel volt, s az egész programra csak a 35 év alattiak jelentkezhettek - vagyis csak egy szűkebb körnek szólt. Tavaly ennek ellenére már 160 milliárd forinttal támogatta a költségvetés a lakásépítési programot – írja a Népszabadság. Persze, mivel a támogatás a tényleges beruházásnak csak töredékét teszi ki, nem biztos, hogy e nélkül nem vágtak volna bele a családok a vásárlásba.

Fiatalok - kicsiben

Érdekesség, hogy a friss építésű lakások alapterülete egyre zsugorodik - ez persze összefügghet azzal, hogy még támogatással is véges a keresletet támasztók anyagi lehetősége. Országos átlagban százról 99 négyzetméterre, budapesti viszonylatban viszont ennél jóval dinamikusabban, hiszen a 2013-as 83 négyzetméteres "átlaglakás" 74 négyzetméteresre "ment össze"

Több, mint ötvenezren keresték

A várakozásokat felülmúló volt az érdeklődés a pénzintézeteknél július folyamán a szocpolt felváltó új lakástámogatási rendszer, a CSOK iránt a tapasztalatok szerint annak ellenére, hogy hitelezési szempontból is uborkaszezonnak számít a nyár, mégis országosan közel 50 ezren érdeklődtek már a kedvezmény feltételrendszere iránt, és több ezren már konkrét időpontot is egyeztettek valamely érintett pénzintézetnél.

A Duna House ingatlan-tanácsadó saját adatain alapuló becslése szerint júliusban 12 355 lakóingatlan cserélt gazdát, harmadával több, mint egy évvel korábban, amikor közel 9200 ügyletet regisztráltak. A gazdasági krízist követő években ennél csak egyszer mért magasabb forgalmat a társaság, 2012 januárjában, ám akkor a devizaalapú hitelek kedvezményes végtörlesztése generált jelentős pluszforgalmat. Az első hét hónapban így összesen 80 670 lakás és családi ház került új tulajdonoshoz, amely alig marad el a 2013-as teljes éves forgalomtól.

Akár 150 ezer tranzakció lehet

A Duna House szerint amennyiben a közel másfélszeres növekedést korrigálják a szokásos szezonalitással (a második fél év mindig jobb, mint az első), és a július elsejétől elindult családok otthonteremtési kedvezményével (CSOK) is kalkulálnak, akkor idén a piaci forgalom elérheti a 150 ezres szintet is. Eközben a használatbavételi engedélyt kapott lakások száma 3083 darab volt, az előző évitől hat százalékkal maradt el. Ennek magyarázata, hogy a beruházók előbb a válság éveiben rájuk ragadt lakások ezreinek értékesítésében érdekeltek, s csak óvatosan indítanak új projekteket, azokat is elsősorban forgalmas, felkapott, rizikómentes helyeken. Nem is véletlen, hogy a teljes lakáspiac forgalmából ma már mindössze 2-3 százalékot képviselnek az új lakások. A készleten lévő lakások idén minimális kivétellel gazdára találnak, így a vállalkozókra hárul a feladat, hogy a piaci keresletnövekedésnek eleget tegyenek. Ebben segítségükre lehet a Növekedési Hitelprogram, amit immár lakásépítéshez is fel lehet használni.

Érdekesség, hogy a friss építésű lakások alapterülete egyre zsugorodik. Országos átlagban százról 99 négyzetméterre, budapesti viszonylatban viszont ennél jóval dinamikusabban, hiszen a 2013-as 83 négyzetméteres "átlaglakás" 74 négyzetméteresre "ment össze".

Címkék: Ingatlan Ingatlan

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Pocsék év volt a tavalyi, idénre már ébredést jósol az MNB a kereskedelmiingatlan-piacon
Mester Nándor | 2024. április 25. 15:04
Tovább nőhet a kihasználatlanság az irodáknál és a raktáraknál, kicsit javulhat a helyzet a bevásárlóközpontok és a hotelek esetében. A befektetők azonban most sem sietnek ilyen eszközöket venni.
Ingatlan Így született meg Magyarország legnagyobb irodaportfóliója
Natív tartalom | 2024. április 25. 12:58
Az elmúlt évek legfontosabb ingatlanpiaci eseményei között említhetjük a CPI Hungary vállalatfelvásárlásait, amelynek eredményeképpen jelenleg a cég összesen 603 500 négyzetméternyi kereskedelmi területet kezel, többek között a legnagyobb budapesti irodaportfólióval rendelkezik. A cég sajtóanyagában kiemeli: kihasználtságuk 93 százalékot tesz ki, továbbá felhívják rá a figyelmet, hogy aktívan támogatják a teljes szektor fenntarthatósági szemléletének formálását.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Aszófő és Akali lenyomta Zánkát és Révfülöpöt
Mester Nándor | 2024. április 24. 18:52
A Balaton északi partjának középső részén mintha megállt volna az idő. Alig van ingatlanforgalom, az árak is befagytak, mert a tulajdonosok nem nagyon akarnak engedni. A drágasági versenyt egyelőre Aszófő nyeri, de ott liheg a nyakán Balatonszepezd és kicsit lemaradva a Badacsony alja – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Megrohamozhatják a bankokat?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 09:08
Bár a jegybanki alapkamat újra csökkent, nem éri meg tovább várni annak, aki lakáshitel-felvételben gondolkodik, a mostani kamatszinteknél alacsonyabb kamatok nem várhatóak az év hátralévő részében – véli Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. 
Ingatlan Még több lett az üres irodaterület Budapesten 
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:38
Idén az első negyedévben folytatódott a hónapok óta tartó lejtmenet az irodapiacon: kevés új terület készült el, miközben újra nőtt a kihasználatlanság.
Ingatlan Közel felére esett vissza a lakásépítési kedv a szomszédunkban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 13:18
Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben - közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kádár-kocka küzd a luxusnyaralóval a Tisza-tónál
Mester Nándor | 2024. április 17. 18:47
Idén várhatóan tovább növekszik a Tisza-tó népszerűsége. Az ok igen prózai: még mindig jóval olcsóbb, mint a Balaton vagy a Velencei-tó környéke, egy-két ottani kistelepülésen használható a Falusi CSOK és ha nyaralót keres valaki, akkor javuló és bővülő szabadidős és kiskereskedelmi szolgáltatásokra számíthat. Az ingatlankínálat egyre színesebb, már a luxus is megjelent – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Mi az a hatalmas, ami a Duna Plaza mögött épül?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 07:49
A Futureal Csoport kezd egy óriásberuházást. 
Ingatlan Nagy biznisz a magánkollégium és a közösségi társasház, de nem nálunk
Privátbankár.hu | 2024. április 13. 13:55
Más régiós országokban érdemesebb kiadásra lakóingatlant építeni, mint Magyarországon. Leginkább az adózás miatt.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? A Velencei-tónál lassan beérik az árak a pesti agglomeráció átlagát
Mester Nándor | 2024. április 10. 19:10
Lapunk az elmúlt években többször is írt arról, hogy a főváros agglomerációja gyakorlatilag elért a Velencei-tóig. Azzal a különbséggel, hogy sokáig a Budapestet ölelő településgyűrű árai jóval magasabbak voltak. Mára ez a különbség erősen csökkent, főleg azért, mert annyira megugrott a kereslet a Balaton kis testvére körül, hogy az fölvitte az árakat, bár a használt lakások-házak ára még mindig nem érte el a budapesti agglomeráció legdrágább részein tapassztalható szintet. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG