Eddig ódzkodtak
A Reuters szerint Dél-Korea már a héten tárgyalásokat kezd Amerikával egy fejlett rakétavédelmi rendszer, máshol használt nevén vaskupola telepítéséről. Ennek legfőbb eleme a THAAD nevű egység, ami a légkör magasabb részében fogja el az ott behatoló rakétákat.
Korábban Kína és Oroszország aggodalmai tartották vissza Dél-Koreát a telepítéstől. Fentiek ugyanis aggódtak, hogy a telepítendő rendszer radarja mélyen az ő területükre is beláthat. Most azonban Dél-Korea és Amerika egyaránt megerősítette, hogy az eszközök csak Észak-Koreára fókuszálnak.
Az ipari park is leállt
Dél-Korea eközben felfüggesztette a Kaesong ipari park működését, ugyancsak az északi rakétakísérletre válaszul. Észak ezt hadüzenetnek minősítette, bár ennek nem sok jelentősége van, mivel a két ország már több mint 60 éve hadiállapotban van egymással, csak tűzszünet van köztük ugyancsak sok évtizede.
Az ipari park volt az egyetlen érdemi gazdasági kapocs a két Korea között. 10 éve működött, és csak egyszer függesztették fel a működését korábban, 2013-ban, egy északi nukleáris teszt miatt. A park 55 ezer észak-koreait foglalkoztatott, 124 kis-, és középvállalatnak dolgoztak. Az átlagbér az északiaknak havi 160 dollár volt, ami délen szerény összeg, de az északiaknak kedvező az otthoni lehetőségekhez képest.
Hidegháború
Észak-Korea a felfüggesztés után kiutasította a dél-koreai dolgozókat, akik gyorsan elhagyták a parkot, majd Dél-Korea le is kapcsolta a villanyt, sőt a vizet is. Ezzel a két ország (vagy inkább országrész) között lényegében minden kapcsolat megszűnt, az északiak számára tiltott mindenféle kommunikáció a déliekkel.
Szomorú egy helyzet, nem látszik a vége, pedig lehetne egy olyan happy end, mint Németországban volt. Igaz, a két Németország sosem gyűlölte egymást, a legnehezebb időkben is tartották a kapcsolatot egymással.