1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az MFB újabb 120 milliárdos állami forráshoz jut, ez jelentheti a még nem végleges növekedési terv pénzügyi hátterét. Az államadósság lefaragásában Matolcsy György visszatévedt az ortodox útra, miközben tovább egyeztet a jegybankkal. Azt javasolják az MNB-nek, indítsa újra a jelzáloglevél-vásárlási programját.

A stabilitási törvény és az internetes konzultációra bocsájtott növekedési tervről beszélt mai sajtótájékoztatóján Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, aki szerint e két törvény hozzásegít minket ahhoz, hogy "megépítsük a sikeres, XXI. századi Magyarországot" és hogy "megnyerjük a következő nagy gazdaságtörténeti időszakot".

Vissza az ortodox útra

Ortodox útra lépett a kormány az adósságcsökkentés irányába, az új alkotmányban később életbe lépő adósságplafon a keynes-i elgondolás híveit teheti leginkább boldoggá - ezt maga Matolcsy is hangsúlyozta. Növekedés esetén adósságcsökkentést ír elő a 2016-ban életbelépő szabály, addig viszont a 2011 tavaszán elfogadott konvergenciaprogram számai a mérvadóak, mely a Széll Kálmán Tervre épül. Matolcsy szerint a szigorúbb adósságcsökkentés időbeni eltolása nem jelent visszalépést az államadósság elleni harcban, a konvergenciaprogramban lefektetett adósságcsökkentési pálya ugyanis megfelelő.

Államadósság: rálépnek-e a fékre?
Az államadósság tervezett értékének - az előző évhez viszonyított - növekedési üteme nem haladhatja meg a költségvetésben meghatározott várható infláció és a bruttó hazai termék várható reálnövekedési üteme felének a különbségét - ez a "modern" főszabály lép életbe 2016-tól, és lesz az államadósság elleni harc alkotmányos bástyája. Matolcsy György szerint a végleges célkitűzés, hogy a GDP arányában 50%-ra csökkenjen az adósság, ez 10-15 éven belül elérhető lesz.

Az eredeti tervek szerint a főszabály már januártól, az új alkotmánnyal együtt életbe lépett volna, ezt csúsztatta el most a kormány. A feltételeket ugyanis jövőre nem tudtuk volna vélhetően teljesíteni, aminek elsődleges oka a gyenge gazdasági teljesítmény. Matolcsy György megerősítette, 0,5 és 1% közé várják a jövő évi GDP-növekedést. A növekedési tervben azonban még mindig 1,5% szerepel. És akkor még nem beszéltünk a 300 forintos euróról is. Az NGM szerint a költségvetésbe épített tartalékok ellensúlyozni tudják a hazai fizetőeszköz gyengeségét, a szerényebb gazdasági teljesítmény azonban már "sok" lehet a büdzsének. Márpedig a kabinet határozott célja, hogy tartsa az év végi hiánycélt és tovább csökkentse az államadósság szintjét.

Nézzük a szigorú képlet és az aktualizált konvergenciaprogram alapján hogy alakulna az adósságpálya. A stabilitási törvénybe foglalt képlet alapján azt tudjuk megmondani, mekkora mozgástere lenne a kormányzatnak a költségvetés megalkotásánál - a törvény ugyanis nem jelent automatikus adósságcsökkentést.

2011 2012 2013 2014 2015
Növekedés (prognózis*) 3,2% 3,6% 4,8% 5,2% 5,5%
Képlet 4 - (3,2/2) 3,4 - (3,6/2) 3 - (4,8/2) 3 - (5,2/2) 3 - (5,5/2)

Az államadósság maximális

növekedési üteme

2,4% 1,6% 0,6% 0,4% 0,25%
* Az NGM a szigorúbb szabály életbelépéséig az áprilisban elfogadott konvergenciaprogramból indul ki, ennek számait használtuk mi is - jól látszik, több tétet meghaladottá vált azóta. A 3% feletti gazdasági növekedésről már a kormány is lemondott. Az is kitűnik a táblázatból, hogy a képlet alapján a nagyobb gazdasági növekedés kisebb adósságnövekedést enged - de "némi" játéktere így is marad a kormánynak. Ráadásul a képlet arról szól, hogy miből kell kiindulni a büdzsé összeállatásakor.

Piaci elemzők szerint a magyar növekedés -0,5 és és 0,5% között lehet jövőre, 4,2%-os infláció mellett.

2011 (rosszabb eset) 2011 (jobb eset)
Növekedés (lehetséges prognózisok) -0,5% 0,5%
Képlet 4,2 - (-0,5/2) 4,2 - (0,5/2)

Az államadósság maximális

növekedési üteme

4,45% 3,95%

A képletből jól látszik, hogy gazdasági visszaesés esetén nagyobb mozgástere van a költségvetésnek. A gazdasági miniszter szerint a szigorúbb szabályozás alól csak egy eset jelenthet majd kivételt: az elhúzódó recesszió (legalább egy 1 év).

A 2011-es konvergenciaterv szerint a következő adósságcsökkentési pályát kell tartania az NGM-nek.

2011 2012 2013 2014 2015
Államadósság (GDP, %) 75,5 72,1 69,7 66,7 64,1

Nem könnyítette meg a dolgát a gazdasági kormányzat azzal, hogy a konvergenciaprogramból indul ki, de legalább nem szegi meg az alkotmányt, amennyiben a célszámokat nem éri el. Az is nagy kérdés, hogy az NGM mikor veszi tudomásul a 300 forintos euró árfolyamot - erről ugyanis ma Matolcsy sem beszélt, és az NGM adósságmérőjében sem találtunk rá utalást egyelőre.


Megint Európa előtt járunk?

"10%-kal csökkentettük az államadósságot, persze árfolyam függvényében" - mondta a miniszter, ez utóbbi kitételről azonban nem nagyon beszélt. Márpedig a gyenge forint nagyon is káros lehet, az MNB szerint a gyenge árfolyamszint miatt a bruttó hazai termékhez mért államadósság ismét 80% felett van. Pedig a kormány 1400 milliárd forintnak megfelelő hazai állampapírt vont be (a nyugdíjpénztári vagyonból) és mintegy 4 milliárd euróval csökkentette az adósságszintet. A szerény növekedés és a forint gyengélkedése azonban ezeket a lépéseket elmoshatja.

Matolcsy szerint az államadósság-csökkentésére megalkotott közgazdasági képlet Európa legmodernebb ilyen irányú kezdeményezése, így az adósságszintünket az eurózónánál is gyorsabban építhetjük le.

A stabilitási törvény mindezek mellett szabályozza az ÁKK és a Költségvetési Tanács jogállását, visszafogja az önkormányzati szektor eladósodását, valamint a nyugdíjrendszerre vonatkozó szabályok is bele került (e tekintetben nincs sok újdonság).

Így fogunk növekedni

Január végéig átnézik a növekedési tervvel kapcsolatos internetes konzultáció eredményeit a tárcánál, ahol közben elkezdték a terv hátterének kidolgozását. Matolcsy szerint ugyanis intézményrendszer és forrás kell mindehhez.

Újabb 120 milliárd az MFB-nek

Az MFB-ben 60 milliárdos tőkeemelést hajt végre a kormány, ezt követi egy újabb, két lépésből álló emelés, szintén 60-60 milliárddal. Matolcsy szerint ugyanis az állami pénzintézetek forrásainak növelésével lehet pénzt juttatni a gazdaságba, vagyis finanszírozni a növekedést. A kormányfő arra kérte a kormányt, hogy az európai uniós források 95%-a kerüljön lehívásra, a vissza nem térítendő támogatásokat pedig az utolsó fillérig használják fel. A pályázatokhoz szükséges önerő előteremtésében szintén az állami bankok lehetnek, elsősorban a kkv-k segítségére.

Az MFB és leányai hitelek mellett kamattámogatási programokkal és állami garanciavállalással segíthetik a likviditási hiánnyal küszködő hazai kis vállalatokat.

Ezt javasolta Matolcsy Simornak

A tárcavezető ma ismét egyeztet a jegybankkal, Matolcsy György és Simor András ismét arról tárgyal, miként tudja támogatni a maga eszközeivel a nemzeti bank a növekedési tervet. Matolcsy hangsúlyozta, a devizatartalék kincs, abból közvetlenül a növekedés beindítására nem lehet forrást lekötni.
A devizaadósok megsegítésére azonban a jegybank adhatna segítséget a kereskedelmi bankoknak a devizatartalékok terhére - a kormány ebbe nem szól bele, de az elképzelést támogatja.

Matolcsy elárulta ugyanakkor, hogy az NGM azt javasolta az MNB-ben, indítsa újra jelzáloglevél-vásárlási programját, mely 2009-ben nem volt igazán sikeres. További - természetesen nem a devizatartalék terhére - az MNB egy vállalti kötvényvásárlási programot is beindíthatna.

A tárgyalásokat folytatják ma is, erről Matolcsy György csak annyit mondott, "nem várunk a világtól elszakadt megoldásokat az MNB-től, csak olyat, amit a BoE vagy a Fed nap, mint nap megtesz".

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG