5p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Bárki, akinek bankkártyája van, minden készpénzfelvétellel és online fizetéssel kockáztatja, hogy előbb-utóbb rossz kezekben kötnek ki az adatai. A bankkártyaadatok a legnépszerűbbek a hackerek körében, mindössze 9 perc alatt túl lehet adni rajtuk az internet sötét bugyraiban, és szép kis pénzt is hoznak – mégis csak a megszerzett számlák töredékéről tűnik el pénz. De miből tudhatjuk, ki lesz végül áldozat, és hogyan lehet megelőzni? Erre talált ki egy forradalmian új megoldást a MasterCard.

A hordozható eszközöknek a számos előny mellett van egy igen nagy hátrányuk is: a Dolgok Internetének (Internet of Things) növekedésével egyre több felület nyílik kibertámadásokra. A várakozások szerint az évtized végére 30 milliárd okos eszköz lehet majd forgalomban, az elmúlt egy évben pedig mintegy megnégyszereződött a különböző okos kütyün végrehajtott támadások száma, ezt mondta el Claire Le Gal, a MasterCard visszaélések kezeléséért felelős szakembere és alelnöke a MasterCard Global Risk Leadership konferenciáján, Portugáliában.

“Nem az a kérdés, hogy feltörik-e a személyes adatainkat, hanem az, hogy mikor”, mondta el előadásában Le Gal, hozzátéve: átlagosan 9 percbe kerül, míg az ellopott adaton sikerül túladnia a bűnözőknek a Darkweben (az internetes feketepiacon), egy-egy kártyaadat 400-450 dollárt (kb. 105-120 ezer forintot) ér. Márpedig ezeket tömegével tudják szerezni a bűnözők, például pénzautomaták feltörésével – 2016-ban összesen 4,2 milliárd kártyaadatot loptak el egyetlen év alatt. Mégis, az adathalászat és a tényleges visszaélés között gyakran 6-18 hónap telik el.

Nem elégszenek meg ennyivel

A bűnözők ugyan igyekszenek túladni a kártyaadatokon, a puszta számokból azonban nem lehet tudni a kártyahasználati szokásainkról: milyen gyakran és mennyit költekezünk. A bűnözők azért várnak sokszor hónapokat vagy akár éveket egy-egy kártyaszám felhasználásával vagy klónozásával, mert előtte számos más módon gyűjtenek adatot a kártya tulajdonosáról, így végül bár milliárdszám lopják el a kártyákat, végül csak a legtehetősebb, legbohémabb 3-5 százalék adataival élnek vissza, ahonnan  nem gyanús, ha hirtelen eltűnik párezer dollár, fűzte hozzá a szakember.

Egy másik ok, amiért a hackerek várnak az adatok eladásával, az az, hogy a feketepiac tömve van ellopott adatokkal, így a piti kis tolvajoknak nagyobb hasznot hoz, ha plusz információt is tudnak adni az egyes kártyaadatokhoz, hiszen így biztosan vevőre találnak, mondta el a biztonsági panelbeszélgetésen Ajay Bhalla, a MasterCard elnöke. A kártyakibocsátó egyébként közelről figyeli a feketepiaci eseményeket és szoros kapcsolatban van a feltört cégekkel és hálózatokkal, így készítették el a kártyás visszaélések elleni egyedi, erős védvonalat.

A jövő hívószava: EDS

Az EDS, vagyis az Early Detection System (Korai Észlelő Rendszer) figyeli és analizálja a piaci eseményeket és a kártyahasználatot, és már a feltörés pillanatában azonnal értesíti a felhasználót arról, hogy gyanús mozgást érzékel a számlája közelében. Ehhez pusztán arra van szüksége a felhasználónak, hogy az elmúlt 90 napban legalább egyszer használja a kártyáját – ettől marad ugyanis aktív. Jelenleg 25 kártyakibocsátóval osztották meg a technológiát, egyelőre még várnak a visszajelzésekre, a rendszert azonban október 2-án tették élessé és azóta elérhető a pénzügyi szektor számára, mondta el Claire Le Gal.

A felhasználókat három csoportba sorolják (akik ez alatt vannak, azok nincsenek veszélyben): közepesen, magasan és súlyosan veszélyeztetettekre. A rendszer kihasználja azt, hogy az adathalászok sosem használják fel azonnal a kártyaadatokat, így az EDS rendszer a riasztás leadása után azonnal javaslatokat is tud tenni. A közepesen veszélyeztetetteknek további megfigyelést ajánl (és adott esetben súlyosabb kategóriába sorolja őket, ha ez szükséges). A magas kockázatú felhasználók számára modellezik a költéseket és a számlatörténet mozgásait, hogy kitűnik-e belőle valamilyen gyanús elem. A legsúlyosabb kategóriába kerülőknek azonnali kártyacserét ajánl a rendszer.

Mire jó?

Le Gal elmondása szerint egy öntanuló, mesterséges intelligencián alapuló rendszerről van szó, amely például 14-szer hatékonyabb az álpozitív (false-positive) ügyek kiszűrésében: amikor maga az ügyfél hajt végre gyanúsnak tűnő kártyaakciót (például hosszú idő után egy másik országban vásárol, vagy hosszú kihagyás után használja ismét a kártyát).

A cég szerint a rendszerrel a kártyakibocsátók és a felhasználók is rengeteget spórolnak, például már csak a kártyacsere költségein. A kártyaszámok átmentése és az új kártya kibocsátása, valamint a korábbi összegek egyik számláról a másikra mozgatása plusz költségekkel jár mindkét fél számára – így kizárólag azoknak kell majd ezzel bajlódni, akik tényleg veszélyben vannak. Másfelől a bizalmat is erősíti a kártyakibocsátó, a bankok és az ügyfelek között, így ugyanis a felhasználó azonnal tud arról, ha történt valami a számláján, a rendszer pedig tovább növeli a bizalmat az ügyfelek és a pénzintézetek között.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Akár 7 milliót is bukhatunk egy rosszul kiválasztott hitelen
Privátbankár.hu | 2024. március 12. 10:09
Mutatjuk, mennyit kell most fizetni havonta egy lakáshitelért, hatalmas különbségek vannak. És nem mindenkinek ugyanaz a bank adhatja a legjobb ajánlatot.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! 2024 tavasz - 1. forduló
Privátbankár.hu | 2024. március 12. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! 2024 tavaszi diákverseny 1. fordulója a gimnáziumok diákjainak!
Személyes pénzügyek Mennyit ér egy Kossuth-fotó?
Kenessei András | 2024. március 9. 18:26
Ezt a kérdést igazán nem könnyű megválaszolni, hiszen nagyon sok, előzetes feltétele van. Csak néhány, kisegítő kérdést tegyünk fel hozzá! Milyen fotó? Mikor készült? Ki fotózta? Milyen állapotban van (mármint a kép)? Hol és hogyan lehet hozzáférni? És így tovább. Úgyhogy mindenekelőtt adjuk meg a választ könnyítő információt: ez a fotó árverési anyag, az antikvarium.hu 21. online árverésén volt hozzáférhető 222 további tétel társaságában. E tételek kivétel nélkül dedikált könyvek, kéziratok és fényképek voltak, és kivétel nélkül elkeltek.
Személyes pénzügyek Rövid távon megelőzték a bankbetétek az állampapírokat
Privátbankár.hu | 2024. március 8. 10:14
Az állampapírok korábban legyőzhetetelen befektetési formának tűntek. Azonban a csökkenő infláció alaposan átrendezte a viszonyokat.
Személyes pénzügyek Jobban keresik a magasabb összegű lakástakarékokat
Privátbankár.hu | 2024. március 7. 17:16
Az ügyfelek több mint 61 százaléka a lehető legmagasabb összegben, vagyis havi 50 ezer forintos konstrukcióval indít lakástakarékot az Online Navigátor Kft. adatai szerint, akik az általuk közvetített Erste lakástakarék szerződések megoszlását mutatja be.
Személyes pénzügyek Sérül az Alaptörvényben biztosított szociális biztonsághoz való jog
Privátbankár.hu | 2024. március 7. 11:02
A csökkenő népességszám és a társadalom idősödése miatt egyre nagyobb terhet jelent az aktív korú lakosságnak az időskori ellátórendszer fenntartása. Míg 1980-ban 20,9 százalék, addig 2022-ben már 31,7 százalék volt az időskorú népesség aktív korú népességhez viszonyított aránya. Folytatódik laptársunk, szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Piac&Profit, valamint az Oltalom Rádió közös műsora, a Nyugdíjszerviz Dr. Farkas Andrással és Karácsony Mihállyal. Magyarország első szolgáltató podcastja, ahol minden érintett választ kaphat kérdéseire. Egy műsor, amelynek témái előbb-utóbb minden családban előkerülnek.
Személyes pénzügyek Eddig hatalmas bukta a kormány családtámogatási csodafegyvere
Privátbankár.hu | 2024. március 4. 13:54
Januárban nagyon felpörögtek a lakáshitelek, a babaváró támogatás viszont csúnyán visszaesett a megemelt hitelösszeg dacára. A személyi kölcsönök csúcsot döntöttek, a bankszámlák egyenlege viszont bezuhant. Egyre kisebb a különbség a lakossági hitel- és betétállomány között - derül ki a Bank360.hu elemzéséből.
Személyes pénzügyek Több ezer magyar ügyfél lehet bajban egy külföldi biztosító miatt - figyelmeztetést adott ki az MNB
Privátbankár.hu | 2024. március 4. 11:47
Már rég visszavontán a szlovák biztosító tevékenységi engedélyét, de sok magyar ügyfél továbbra is fizeti a díjakat.
Személyes pénzügyek Lakásbiztosítás féláron? Itt vannak a legnagyobb kedvezmények, összegyűjtve
Privátbankár.hu | 2024. március 4. 07:06
A márciusi kampányban vannak cégek, ahol 40-50 százalékos kedvezményt is el lehet érni.
Személyes pénzügyek Most érdemes megnéznie, mennyit kaphat az eurójáért
Privátbankár.hu | 2024. február 29. 18:23
Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtökön a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG