A Mag Ingatlanbefektetési Alap kezelője, a Carion Befektetési Alapkezelő bejelentette, hogy az alap finanszírozója, az FHB Kereskedelmi Bank Zrt. az alap Dunaújvárosban, Polgárban, Kaposváron, Csopakon, Albertirsán és a budapesti I. kerületben levő ingatlanok esetében jelezte biztosítékai érvényesítése iránti igényét. Vagyis élni kíván jelzálogjogával, és az ingatlanok tulajdonjogát az Árverezőház Szolgáltató és Árverező Zrt. útján árlejtéses nyilvános árveréssel értékesítené június 22-én.
A jó ég tudja, mi lesz a befektetési jegyek értékével
Az alapkezelő szerint „a hitelintézet által az alternatív értékesítés során érvényesíteni kívánt ármeghatározás feltehetőleg nem szolgálja az érintett ingatlanok piacon elérhető legmagasabb áron történő értékesítését. Ennek megakadályozása érdekében az alapkezelő jelenleg vizsgálja a lehetséges és szükséges jogi lépéseket a befektető-védelmi szempontok szem előtt tartásával.”
Mindez a Mag Ingatlanbefektetési Alap nettó eszközértékében bizonytalanságokat eredményezhet, emiatt kezdeményezték a befektetési jegyek tőzsdei kereskedésének felfüggesztését a tőzsdén. Az értékpapír egyébként eléggé ritka vendég a parketten, az utóbbi egy évben árfolyama körülbelül a felére esett.
Drága euró mellett forintosították a hiteleket
Ha megnézzük az alap tavalyi éves jelentését, akkor azt látjuk, hogy a felsorolt hat ingatlan az alap 3,256 milliárd forintos ingatlan-portfóliójának 86 százalékát teszi ki, 2,813 milliárd forint értékben. Ezek azonban bruttó értékek, piaci értéken csak 2,527 milliárd, illetve 2,190 milliárd forint ez a két összeg. Ezzel szemben állt december végén mintegy 1,48 milliárd forintnyi kötelezettség, a hosszú lejáratúakat is röviddé minősítették át. Az árverésre nem bocsátandó ingatlan egy szombathelyi építés alatt levő objektum, amelynek fejlesztésére a jelentés szöveges része szerint nincsen forrás.
A hitelek euróban álltak fenn, egy részüket már forintosították, decemberben 312,58 forintos euróár mellett. Mindezt súlyosbítja, hogy százmilliós nagyságrendű adóvitájuk van az adóhivatallal is. Az alap gyakorlatilag hónapok óta csődben van, saját tőkéje 2010 vége és 2011 vége között majdnem pontosan kétmilliárd forintról egymilliárd forintra esett a mérleg szerint, az egy jegyre jutó nettó eszközérték pedig szintén körülbelül felére esett.
A könyvvizsgáló sem ért egyet az értékeléssel
A legutóbbi nettó eszközérték már csak 869 millió forint, de már az éves jelentés is felhívja a figyelmet arra, hogy az ingatlanok várható kényszer-értékesítése miatt bizonytalanná válhat a vagyonelemek értéke. A könyvvizsgáló pedig visszautasította a tavalyi mérleghez a záradék megadását, nem nyilvánított véleményt arról, hogy a mérleg helyes-e. Utalt arra, hogy tavaly év végén értékvesztést kellett volna elszámolni az ingatlanokra, mert a könyv szerinti érték és a piaci érték között akár jelentős különbség is lehet, az értékbecslés még a „normál piaci körülményekre” készült, nem a „megváltozott értékesítési körülményekre”.
Így tehát egyáltalán nem biztos, hogy a befektetési jegyek tulajdonosai akárcsak közelítőleg is megkapják a kimutatott 869 millió forintos vagyont a jövőben. Az éves jelentés szerint az alap 34,3 százaléka az ÁKK-nál van, ami az Államadósság-csökkentő és Nyugdíjreform Alapban levő államosított nyugdíjvagyont jelentheti. További 46,6 százalék egyéb intézményeknél (nyugdíjpénztárak, más befektetési alapok, esetleg biztosítók tartozhatnak ide), 19,1 százalék pedig magánszemélyeknél, vállalatoknál.
Vér, verejték, alacsony vételi árak
Akik 2007 márciusában jegyeztek a befektetési jegyekből, azok befektetése most elvileg az eredeti 44 százalékát érné, ha sikerülne a nyilvántartási értéken eladni az ingatlanokat. (Egy egy forintos, de lejárat előtt vissza nem váltható befektetési jegy értéke 0,44 forint.)
Csakhogy az április végi dátumú éves jelentés nem éppen optimista kilátásokat vázol fel: „Az ingatlanok kényszer-értékesítése szükségessé válik… befektetői környezet hiányában erős alkupozíciók várhatók az esetleges potenciális befektetők részéről, így alacsony vételi ajánlati árak várhatók. Az alap likviditásán kis mértékben javít, amennyiben az üres telkek hasznosításra kerülnek. Az ingatlanok hasznosítása lokációjuknál fogva nehézkesen oldható meg. Új jegyzések hiányában a fejlesztési projektek elindítása nem várható.”
Az alapot eredetileg a Macrogamma Alapkezelő kezelte, a Nap nevezetű, felszámolás alatt levő alappal együtt, azonban tevékenységét megszünteti.