Az Equilor Alapkezelőt nemrég hozták létre, eddig még nem kezelt alapot, most egyszerre négyet is indít. A Primus Alapok Alapja a cég szerint az első olyan magyar befektetési alap, amely több alapkezelő abszolút hozamú alapjaiból válogat portfóliójába, „ezzel egy alapban elérhetővé téve kb. 10 vezető abszolút hozamú alap teljesítményét a befektetők számára” - írják. Magyar befektetési „guruk” által kezelt termékekbe fektet, a legjobban teljesítő alapokból az alapkezelő statisztikai és technikai ismereteivel válogat, célja tartósan évi tíz százalék feletti hozamot elérni.
Öt másik cég termékeiből válogatnak
Az alap befektetői információs anyaga az Aegon, a Concorde, a Generali, az OTP és a Raiffeisen összesen 11 abszolút hozamú alapját sorolja fel, mint amelyekbe az új alap jelentősebb, elvileg akár húsz százalék feletti vagyonhányadot is fektethet. Ezen kívül a másik három most induló Equiloros alap is a kiválasztottak között lehet. (Az alapok jegyzése november 20-ig tart majd.)
A Primus az abszolút hozamú stratégia általános előnyein túlmenően egyrészt az alapok közötti diverzifikációval csökkenti azok egyedi kockázatát, másrészt megfelelő időzítéssel alakítja ki azt a portfóliót, amely az adott pillanat piaci körülményeihez legjobban illeszkedik - írják. A befektetési politikát az alapkezelő komplex modell alapján alakítja ki (Markowitz-modell, aktuális kockázat-hozam arány, stb.), de figyelembe veszi az egyes alapok speciális viselkedését is.
Néhány költséggel duplán kell számolni
A dokumentumok szerint az alap folyó költségekre maximum évi 2,5 százalékot fordíthat (ebből egy százalék az alapkezelői díj), a kerek évi tíz százalékos benchmark feletti hozam 25 százalékát pedig sikerdíj címén kapja meg, és a vételnél-visszavásárlásnál maximum 5-5 százalékos jutalékot is levonhatnak. (De ettől lefelé el lehet térni.) Az abszolút hozamú alapok általában munkaigényesek és így nem olcsók, így a mögöttes alapoknál is felmerülhet legalább évi 1,5-2,5 százaléknyi működési költség és több konstrukció szintén felszámít sikerdíjat is. Így a befektetőknek közvetve és közvetlenül összesen már jelentős költségekre kell számítaniuk, ami persze bejöhet, ha a "guruk" és a gurualap kezelői jól válogatnak a befektetések között.
Divatosak a Mol, az OTP, a Richter kötvényei
Az Equilor Fregatt Prémium Kötvény Befektetési Alap célja elsősorban forintban és euróban denominált magyar állampapírok, a tőzsdére bevezetett „A” kategóriás magyar vállalatok (Pl.: Mol, OTP, Richter) euróban denominált kötvényei, illetve diverzifikációs céllal a világ kiemelkedő vállalatainak euróban és dollárban denominált kötvényeinek vásárlása.
A magyar vállalati kötvények egyrészt az általuk kínált magas hozam, illetve állami garancia miatt (Richter kötvény), másrészt a magas hozamon túlmenően a bennük rejlő opciós lehetőségek miatt (Mol, illetve OTP) vonzó befektetési célpontok, a nagyon magas névértékük miatt csak alapokon keresztül lehet ezekbe fektetni - írják. Az alap portfóliójába kerülhetnek magyar államkötvények is, az elmúlt 15 évet tekintve ugyanis a magyar kötvényindexek által elért hozam közel kétszerese a BUX index által elért hozamnak.
A negyedik új alap, az Equilor Likviditási folyószámlaszerű, biztonságos befektetési forma. (A likviditási alapok zömmel bankbetétbe fektetnek.)