5p
A hazai tőzsdén sokkal több befektetési jegy van, mint részvény, és az alapok általában jobban megfelelnek a kisbefektetői igényeknek, mint a részvények. Mégis csak kevesen vásárolnak ilyet. BUX indexet is lehet venni, vagy hozzájutni néhány olyan alaphoz, amihez különben új helyen kéne számlát nyitni.
A BÉT születésnapi rendezvénye, 2012. június 21.

A Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) jelenleg 44 részvény van és több mint 140 befektetési jegy, mégis csak kevesen foglalkoznak alapok jegyeinek vásárlásával. Pedig megéri, egyrészt azért, mert nagyobb biztonságuk miatt a kisbefektetőknek ezek sokszor inkább ajánlhatók, mint a közvetlen részvénybefektetések, másrészt pedig sokszor olcsón hozzájuk lehet jutni.

A legnépesebb számú alapkategória a tőzsdén az úgynevezett zárt végű befektetési jegyeké. Ezek azért zárt végűek, mert a futamidő lejárta előtt a kibocsátó nem váltja vissza (ellentétben a nyílt végűvel, ami általában minden nap visszaváltható). Ha az értékpapír tulajdonosának mégis pénz kell, akkor a tőzsdén keresztül adhatja el, tőzsdei bevezetésük kötelező.

Ahol a vevő az úr

A vételi oldal azonban, sok éve már, rendszerint gyérebb, mint az eladói oldal, ahol általában megszorult, siető kisbefektetők vannak. Ahol a vevők az erősebbek, általában alacsonyabbak az árak, a legtöbb ilyen befektetési jegyet így rendszerint névérték (kibocsátási ár) alatt, diszkonttal lehet megvásárolni. (Vagy legalábbis a nettó eszközérték alatt.)

Mivel lejáratkor ezek legalább a névértéket, vagy a névértéket és valamilyen minimális hozamot visszafizetik, ezért ilyen árak mellett pár százalékos kamatszerű bevételhez a vevő mindenképpen hozzájut. Lehet, hogy ez a kamat csak évi 1-5 százalék, de ezek az alapok egyben tőkevédett, régi nevükön garantált alapok, amelyek a garantált kifizetés mellett valamilyen tőkepiaci árfolyamoktól függő pluszhozamot is fizetnek.

Nagy a változatosság

Nagyon változatos, hogy mihez van kötve ez a pluszhozam, fejlett piaci részvények, feltörekvő piaci részvények, arany, gyógyszergyárak, valamely ország részvénypiaca, olajipar stb. A pluszhozam a futamidő végén van, hogy elmarad, van, hogy magas, két számjegyű, természetesen nem lehet előre tudni.

Az alacsonyabb ár és a hónapokkal vagy évekkel későbbi vétel miatt ezen értékpapírok vevői előnyben vannak azokkal szemben, akik ugyanezt az értékpapírt a bankfiókban jegyezték, valamennyi hozamhoz mindenképpen hozzájutnak. Ha az alap pluszhozamot termel, akkor pedig ugyanúgy egészen magas megtérülésük is lehet.

Sok a munka vele

De rendkívül melós dolog ezzel foglalkozni: nincs két egyforma sorozat, nem mindig kapható mindegyik befektetési jegy, sok közülük hónapokig sem kerül elő, így nehéz azt megvenni, amit kiszemeltünk. Ahhoz, hogy az értéküket meghatározzuk, ajánlatos tudni kötvényhozamokat számolni, sőt nem árt a mögöttük levő indexek, részvénykosarak, árupiaci termékek változását is nyomon követni. (Pl. olyan oldalakon, mint Yahoo Finance, Investing.com, Marketwatch, Bloomberg stb.) A vevők sokszor egymásra licitálnak, és esetleg hetekig sem történik üzletkötés. Ehhez a piachoz keveseknek van elegendő ideje, türelme, tudása.

Mi ma a legfinomabb?

Hasznos módszer, ha nem azt figyeljük, mit is lenne jó megvenni, hanem azt, hogy mit kínálnak éppen eladásra. Arról gyűjtjük össze a fontos információkat, majd döntünk, megvesszük-e. A BÉT honlapján kívül ehhez az egyes alapkezelők (K&H, MKB, OTP) honlapjairól lehet beszerezni a megfelelő információkat. (Főként a lejárat, esetleges időközi hozamfizetések, a mögöttes index- vagy részvénykosár tartalma, részesedési ráta.)

De nem csak tőkevédett alapok befektetési jegyei kaphatók a tőzsdén. Van egy különleges termék, az OTP BUX ETF, amelynek az a célja, hogy olcsón ás pontosan kövesse a BUX index értékét. Az ETF-ek, vagy tőzsdén kereskedett alapok többsége viszonylag egyszerű, mivel csak egy adott indexet vagy más termékcsoportot követnek, kevesebb költséggel jár a kezelésük.

BUX-ot is lehet venni

Az is előny, hogy a tőzsdén megveheti bárki, aki rendelkezik tőzsdeszámlával, nem kell sehol új számlát nyitni, mint sok más alap esetében. Az alacsony fenntartási költség mellett azonban a befektetők brókerjutalékot, valamint a vételi és az eladási árfolyamok közötti marzsot (árrést) is kell fizessenek. (A BUX indexről és az abba való befektetésről itt írtunk részletesebben.)

Egy harmadik alapfajta, ami a tőzsdén kapható, a nyílt végű alapoké. Ezeket jellemzően bankfiókokban és brókercégeknél szokták forgalmazni, de néhány alap kezelője úgy döntött, hogy a tőzsdére is bevezeti a befektetési jegyeket. (Például jelenleg Citadella és más Concorde-alapok, OTP EMDA, OTP Supra.)

Nincsen mindig vevő

Itt is jelentkezik az az előny, hogy megvehetünk valamit anélkül, hogy az adott kibocsátói bankcsoportnál számlánk lenne. A tőzsdei ügyletek adózása egyes esetekben kedvezőbb lehet (a veszteség és a nyereség ugyanis összevezethető).

Hátrány, hogy ha megvesszük, nem lehet tudni biztosan, hogyan tudjuk majd eladni. Legalábbis jelen pillanatban van olyan sorozat, amelyre csak vételi, másokra csak eladási árfolyamot jegyeznek a tőzsdén. De ha a tőzsdén nem veszi meg senki, legrosszabb esetben a forgalmazóhoz transzferálva pár nap alatt visszaválthatóak az értékpapírok.

A sorozat korábbi részei:

Az osztalék lehet a holnap kamata

Mi az a BUX index, és miért volt nagyszerű befektetés?

Részvényjegyzésre felkészülni – ezek az előnyei és a veszélyei

Ezért érdemes kisebb cégek részvényeit venni

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27430 26950 27450 +2,47% 0 0 10 036 802 400 HUF 2025-05-28 17:11:16
MOL 3140 3128 3160 -0,57% 0 0 2 212 172 350 HUF 2025-05-28 17:05:00
MTELEKOM 1774 1754 1780 +0,45% 0 0 2 373 604 644 HUF 2025-05-28 17:06:57
RICHTER 10320 10250 10420 -0,77% 0 0 2 256 221 020 HUF 2025-05-28 17:06:56
OPUS 572 567 574 0,00% 0 0 106 221 899 HUF 2025-05-28 17:05:15
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Évi 2-3 százalékkal leértékelődő forint mellett vonzó a devizabefektetés
Eidenpenz József | 2025. május 28. 19:01
A K&H Értékpapír rendszeres ETF befektetési programját azoknak ajánlják, akik rendszeresen szeretnének félretenni, és a magas hozam érdekében mernek vállalni némi kockázatot. A programban devizaalapú befektetések szerepelnek, amik hozamát növelheti a forint évi átlagos 2-3 százalékos leértékelődése is. Interjú Horváth Istvánnal, a K&H Értékpapír vezérigazgatójával.
Befektetési alapok Infláció vagy növekedés? Mi aggasztja most jobban a szakértőket?
Izsó Márton - Herman Bernadett | 2025. május 28. 09:23
Bebesy Dániellel, az Erste Alapkezelő kötvényportfólió-menedzserével a világpiacon zajló feszültségekről és azok magyar gazdaságra gyakorolt hatásáról beszélgettünk. A szakértő devizás kötvényalapjával harmadik helyezést ért el az idén a Privátbankár.hu szavazásán.  
Befektetési alapok Az agresszív vámokkal a Trump-adminisztráció a saját szavazóit lövi lábon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 22. 09:31
Gyurcsik Attilával, a Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán első, második és harmadik helyeket is elért Accorde Alapkezelő vezérigazgatójával részletesen átbeszéltük a világban most zajló geopolitikai feszültségeket és a most észszerűnek tűnő befektetési stratégiákat.
Befektetési alapok Kiderült, mibe tették az emberek az állampapírkamatokat
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 19:22
Tovább nőtt az első negyedévben a háztartások vagyona. Az állampapíroktól megváltak sokan, inkább a befektetési alapokat keresték. Az erős forint miatt sokan devizázni kezdtek, a nyugdíjpénzek pedig bent maradtak a pénztárakban – írja az Mfor.hu.
Befektetési alapok Klasszis: megvannak a legjobb magyar befektetési alapok és alapkezelők, innovációk
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 09:54
A hazai befektetési alapok vagyona 2024-ben is dinamikusan nőtt tovább, megközelítette a 18 ezer  milliárd forintot, ami 27,7 százalékos emelkedés volt. A Privátbankár.hu idén is kiosztotta a Klasszis 2025 díjakat a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek. Az Év Alapkezelője a HOLD Alapkezelő, az Év Portfóliómenedzsere Szőcs Gábor, az Év Feltörekvő Portfóliómenedzsere pedig Czakó Ágnes lett.
Befektetési alapok Még csak a felénél tartunk, de már megvan az évtized biznisze?
Privátbankár.hu | 2025. március 10. 12:35
Az Erste Nyíltvégű Ingatlan Befektetési Alap megvette a HelloParks két raktárcsarnokát.
Befektetési alapok Lehet a 100 milliárdos vagyon is túl sok
Privátbankár.hu | 2025. március 3. 16:33
Kényszerű lépés Zsiday Viktor alapjánál.
Befektetési alapok Egy befektetési lehetőség, amivel részesedhetünk a világ egyik legfejlettebb piacából
Natív tartalom | 2024. december 16. 11:47
Klasszis Podcast Halas Zoltánnal, az OTP Alapkezelő portfóliómenedzserével.
Befektetési alapok Mi az a megatrend, és miért hagy ki egy jó lehetőséget az, aki nem tudja?
Litván Dániel | 2024. november 27. 09:48
Megatrend, hype-ciklus görbe, a mesterséges intelligencia izomereje, hibrid befektetési stratégia. Mindezekről is beszélgettünk Richter Péterrel, a VIG Alapkezelő portfóliómenedzserével, de az interjúból az is kiderül, hogyan lehet pénzt keresni ezek segítségével.
Befektetési alapok Fenntartható befektetést keres? Itt vannak a díjnyertes magyar lehetőségek
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 14:26
A Privátbankár.hu ünnepélyes keretek között, egy magas színvonalú szakmai rendezvényt követően átadta Az Év ESG Alapkezelője 2024 díjat. Idén először a befektetési alapok is elismerésben részesültek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG