Különleges év volt a tavalyi a Concorde Alapkezelő számára is, elsősorban az alacsony kamatszint nyomán bekövetkezett hatalmas tőkebeáramlás miatt – mondta el Bilibók Botond, az alapkezelő vezérigazgatója a cég sajtóbeszélgetésén. Az idén az 5000 milliárd forintot is elérheti az alappiac mérete.
Arccal a lakosság felé
A kilencvenes évek közepén-végén intézményi alapkezelőként indultunk – mondta el Bilibók Botond, a Concorde Alapkezelő vezérigazgatója. Azután 2004-ben egy privátbanki vagyonkezelő kopogott be hozzájuk, aki ügyfelei számára új alapokat szeretett volna indítani. De még ekkor sem gondolták, hogy a befektetési alapjaik értékesítése szélesebb körben elterjedhet. Sokáig a bankok, biztosítók főleg saját termékeiket értékesítették, más cégekét alig. Ma már az alapkezelőnél az árbevétel fele lakossági termékekből származik.
A 2008-as időszak gyökeresen változtatta meg az életet. Még 2005-ben indult a Vakmajom-team abszolút hozamú alapja, amely nagyon jól vészelte át a válságot. Az azóta felnőtt új alapcsalád, az abszolút hozamú alapoké nagyon népszerű lett Magyarországon. A lakosság várhatóan ezután is keresni fogja a rövid időhorizontú, de a betéteknél jobb teljesítményű alapokat – mondta Blibók. A Concorde Alapkezelőnek alapvetően négy ilyen típusú portfóliója van, a Columbus Alap, a Platina Pí, a Citadella és a Vakmajom (VM), a társaság nemrég számos első helyezést ért el a Privátbankár Klasszis díjkiosztóján.
Feltették a norvégok a listájukra
A Concorde Alapkezelő három évvel ezelőtt úgy döntött, megpróbálkozik nemzetközi megjelenéssel is. A magyar részvénypiac megrekedt, alig vannak új bevezetések, óhatatlanul ki kellett lépni erről a piacról. Ez a folyamat már a 2000-es évek elején megkezdődött, az elmúlt 10-12 évben már folyamatosan a globális piacokon fektettek be.
Szabó László, Bilibók Botond, Móricz Dániel, Cser Tamás |
Az ősszel elindítottak négy Máltán bejegyzett abszolút hozamú alapot, amelyek az itthoni négy stratégia összetételét képezik le. Ezekkel próbálnak az európai piacra valamilyen módon betörni. Tavaly december 31-étől ott vannak a világ egyik legnagyobb alapja, az ezer milliárd dollár körüli szuverén norvég vagyonalap vagyonkezelőinek listáján, ami Bilibók Botond szerint az utóbbi húsz év legnagyobb szakmai sikere a cég számára. A titoktartási szabályok miatt azonban egyetlen részletről sem beszélhetnek.
Háttérbe szorulnak a bankok
Eredetileg az volt a gondolat, ha jók a vagyonkezelői teljesítményeink, akkor miért egy olyan országban szolgáltassunk, ahol ennyire kicsi a megtakarítási piac – mondta el Szabó László. Ebben azonban tavaly változás indult Magyarországon is, a tavalyi 1000 milliárd forint feletti tőkebeáramlás ezt mutatja. A jövőben valószínűleg továbbra is háttérbe szorulnak a bankok, és a befektetőknek, újságíróknak inkább az alapok hozamait érdemes majd figyelniük – hangzott el.
A norvég vagyonalap nagyon jó referencia, aki fent van a társaság listáján, azt mások is szívesen választják majd – mondta Szabó László. A listán maradni azonban csak úgy lehet, ha a jövőben is jók maradnak a hozamaik. A hazai alapkezelőt egy komoly átvilágítási folyamat során választották ki. A norvég vagyonalapnak egyébként 40-50 vagyonkezelő van a listáján, kötvény-, részvény- és ingatlanportfólió-kezelők. A Concorde Alapkezelő nem tervezi bővíteni 40 fő körüli jelenlegi létszámát a megbízás miatt.
Megcsináltuk, elvették
A külföldi piacon való megjelenés annak is a következménye volt, hogy a nyugdíjpénztárak államosításával elvittek tőlük 40 milliárd forintnyi kezelt vagyont. Szépen kiépítettünk egy üzletágat, majd elvették tőlünk – mondták el a cég vezetői. Egyébként még mindig vannak intézményi ügyfeleik, biztosítók, magán-nyugdíjpénztárak. A privátbanki üzletág mérete pedig mintegy 92 milliárd forint, nem egészen 500 ügyféllel.
Az alapkezelő mintegy kétmilliárd eurónyi vagyont kezel jelenleg, ebben a külföldi vagyonkezelés súlya egyelőre minimális. (Március végén 480 milliárd forint volt a nála kezelt összes vagyon, 2012 vége óta nagyjából megduplázódott.)