9p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sok vagyonos embernek nincs ideje arra, hogy folyton megtakarításaival foglalkozzon. Nekik nem az elterjedtebb privátbanki tanácsadást, inkább a privát vagyonkezelést ajánljuk – mondja Schuszter Péter, a Generali Alapkezelő elnök-vezérigazgatója. Portfólióikban elég magas a deviza aránya, kockázatos részvényeket viszont csak módjával viselnek el a magyar ügyfelek.

Privátbankár: Mi a private banking és a privát vagyonkezelés között a különbség? Sokan nem tudják.

Schuszter Péter: Ez két teljesen különböző dolog. A private banking egy befektetési tanácsadási tevékenység. A módosabb ügyfél a private banking során saját tanácsadót kap, aki segít neki eligazodni a pénzvilágban, de minden befektetés, tranzakció előtt az ügyfélnek jóvá kell hagynia azt.

P: Tehát a végső befektetési döntést az ügyfél hozza, a tanácsadó tanácsa alapján. A privát vagyonkezelésnél pedig a vagyonkezelő?

S. P.: Igen, jogilag ez a különbség. Nálunk az ügyfélnek van egy keretszerződése, amely befektetési politikát, irányelveket fektet le, és ezeken a kereteken belül teljes egészében az alapkezelő hozza meg a döntéseket.

P: Ez olyan, mint egy befektetési alap, csak itt minden ügyfél vagyona egy külön kis befektetési alaphoz hasonló egyéni portfólió.

S. P.: Így van. Magyarországon kevesen foglalkoznak magánszemélyek számára végzett vagyonkezeléssel, nagyon limitált a kör. Kevesen is ismerik, és a bankok sem ebbe az irányba indultak el, hanem a tanácsadás felé.

Ám azok, akik számára ez szól, jellemzően legalább 30-50 millió forintos megtakarítással rendelkező ügyfelek, igen elfoglaltak. Nem mindig van arra idejük, hogy napi szinten foglalkozzanak befektetéseikkel, hogy állandóan tartsák a kapcsolatot a tanácsadóval, és minden ügyletnél hozzájárulásukat adják az adott üzlethez. Így viszont számos jó, nagy potenciállal rendelkező befektetéstől eshetnek el.

 

A vagyonkezelésben a hozzáadott érték, hogy nem kell napi szinten foglalkozni vele. Amikor ráérnek, akkor rá tudnak nézni a befektetéseikre. De külföldön is, Magyarországon is egyelőre sokan szeretnek rendszeresen ránézni a befektetéseikre, és beleszólni azok alakulásába. A vagyonkezelés esetében sokkal nagyobb a bizalmi faktor, az ügyfélnek bíznia kell a tanácsadóban. Így itt rendkívül fontos az ügyfél és tanácsadó közötti megértés.

 

P: Az alacsony kamatkörnyezet most a befektetéseknél az egyik leghangsúlyosabb történet. Hogyan befolyásolja a vagyonkezelést?

S. P.: Ez óriási lehetőség a vagyonkezeléssel foglalkozók számára, a jelenlegi kamatszint már annyira alacsony, amivel mindenki elégedetlen, nem ezt a szintet szokta meg a lakosság. A két százalékos kamat ma már akciósnak tűnik, a reálkamat negatív lesz, a költségek is tovább rombolják az eredményt. Régebben sokan vándoroltak bankból bankba, ahol éppen akció volt, ez ma már a költségek miatt értelmetlen.

Így maradnak a befektetési alapok vagy a privát vagyonkezelés. De mi magyarok nem szeretünk kockázatot vállalni, viszont szeretnénk magasabb hozamot. Így mi maradt? Az abszolút hozamú alapok és az abszolút hozam-szemléletű vagyonkezelés. Ez az a terület, amire mi is koncentrálunk.

P: Mivel tudnak most jó hozamot elérni az abszolút hozamú alapok?

S. P.: Voltak alapok, amelyek eddig arra játszottak, hogy a kötvényhozamok csökkenni fognak, ezért hosszabb futamidejű kötvényeket vettek az alapba. A hozamcsökkenés miatt valóban magas hozamot értek el. Ide tartozik a legtöbb abszolút hozamú alap. Mások fedezeti ügyletekkel próbáltak jó eredményt elérni. Megint mások, mint mi is, a stock pickinggel – megfelelő részvények kiválasztásával – dolgoznak, megfelelő kockázatkezelés mellett. Meggyőződésem, hogy ez utóbbi az, amelyikben a legtöbb hozzáadott érték van, ami a jövőben is sikereket hozhat. Ezen stratégiákban egy kvázi vegyes portfólióról beszélünk, melyben a bullish időkben, azaz emelkedő piacon növeljük a részvénykitettséget, rossz körülmények között pedig csökkentjük. Előfordul, hogy egyes részvények rosszul teljesítenek, de szigorú stop-limit stratégiával, veszteségminimalizálással ezek a kockázatok lényegesen csökkenthetők és így a portfólió átlagos hozama még mindig kedvező marad.

P: A kötvénypiaci lehetőségeknek már vége?

S. P.: Valószínűleg vége. Az elmúlt évek tényleg elképesztő mértékű hozamcsökkenést hoztak az állampapírjainknál, három év alatt a tízéves kötvényünk forinthozama 9-10% közeléből 4%-ig süllyedt.---- Milyen egy tipikus magyar privát befektető? ----

P: Milyen egy tipikus magyar privát befektető, és milyen a portfóliója?

S. P.: Nálunk 35-40 millió forinttól felfelé lehet privát vagyonkezelésben részt vevő ügyfél valaki. Az új ügyfelekkel mindig leülünk felmérni az igényeiket, kockázatviselési képességüket, majd ennek alapján alakítjuk ki a portfóliójukat. Hat kategória valamelyikébe soroljuk be őket, van ultrakonzervatív és ultrakockázatos, valamint a közöttük levő átmenetek. De a legtöbbjük jellemzően óvatos duhaj, aki túlzott kockázatokat nem vállal.

Bizonyos fajtájú ügyleteket, mint határidős, derivatív, egyébként nem is végzünk, pont azért, mert ezeken túl nagyot lehet bukni. Mi sosem állítjuk azt az ügyfeleknek, hogy biztosan két számjegyű hozamot fogunk elérni, inkább egy biztos, infláció feletti, kiszámítható eredményre törekszünk.

Az ügyfelek többségének 20 és 40 százalék közötti kockázatos befektetése van, jellemzően globális részvények, illetve ETF-ek, amelyek között előfordulhat short és tőkeáttételes is, de ezekkel nagyon óvatosan bánunk. (ETF: tőzsdén kereskedett alapok, jellemzően indexalapok – a szerk.) A devizapozíciók is nagyon elterjedtek, igen magas a devizaarány a portfóliókban.

P: Változik is a devizaarány? Ha alacsonyabb az euró ára, akkor vesznek, 314 forint közelében eladnak?

S. P.: Igen, ez nagyon jellemző, nemrég arról határoztunk, hogy 304-305 körüli szinteken már növeljük a devizakitettséget.

Van egy modellportfólió-rendszerünk is, amelynek a bizonyos típusú ügyfeleknek ajánlott befektetéscsomag-összetételét, teljesítményét modellezi.

P: Ha bizonyos típusú ügyfeleknek egy bizonyos modellportfóliót ajánlanak, és hatféle ügyfélcsoport van, akkor nem lenne egyszerűbb hatféle befektetési alapba terelni a pénzüket?

 

S. P.: Egyszerűbb lenne, ezt csinálják más alapkezelők is, nem is kell hatféle, elég három, amelyeket megfelelő arányban mixelnek. De ehhez kell egy bizonyos méretgazdaságosság. Jelenleg nagyjából tízmilliárd forintos az állományunk, ha ez nő, akkor majd lehet erre befektetési alapot létrehozni. De nem feltétlenül kell ehhez befektetési alap, ha van egy jó informatikai rendszerünk, akkor azon keresztül is meg lehet a portfólió-allokációt valósítani.

P: Mi van az említett 20-40 százalékos kockázatos részen felül?

S. P.: Kötvények, kötvényjellegű befektetési alapok jegyei, amelyek egyébként nem feltétlenül forintos kötvények. Adott esetben high-yield kötvények is előfordulhatnak benne. Ezek a befektetések vonzó kockázattal korrigált hozamot, valamint más kötvénybefektetések mellett diverzifikációs előnyöket nyújtanak.

P: A magas hozamhoz nem túl magas kockázat tartozik?

S. P.: Nem feltétlenül, voltak olyan nyugat-európai autógyárak, bankok, amelyek alárendelt kölcsöntőke-kötvényei nagyon jó hozamokat biztosítottak. (Az alárendelt kölcsöntőke-kötvény a kibocsátó felszámolása esetén a részvényesek előtt, de minden más követelés, így a normál kötvények után jogosít vagyonra, így a normál kötvényeknél kockázatosabb – a szerk.)

Vannak olyan külföldi alapok, amelyek erre specializálódtak, ezek el tudnak érni 2,5-3,5 százalék hozamot euróban. Ha emellett bejön az euró drágulására vonatkozó várakozásunk is, akkor a kettőből jó hozam jöhet ki. Azt is várjuk, hogy lesznek még ennél magasabbak is a hozamok nyugaton.---- De hányan vannak itt gazdagok? ----

P: Vannak egyéb egzotikusabb papírjaik messzi országokból?

S. P.: Nincsenek, legfeljebb egyes alapokon keresztül kisebb mennyiségben. A sokak által korábban preferált kínai, indiai, dél-amerikai alapokat szerintem inkább alapok alapjába, külső alapkezelőktől érdemes behozni, ne nekünk kelljen arra koncentrálnunk, hogy például milyen kínai részvényeket kell vásárolni.

P: Mennyire nagy a privát vagyonkezelési piac? Igaz az, hogy csak ezreknek, esetleg pár tízezer embernek van igazán nagy összegű befektethető pénze?

S. P.: A privátbanki ügyfélkör 40-45 ezer ügyfélszámláról szól ma Magyarországon, bár kérdés, kit sorolunk ebbe a körbe. Ha 50 millió forintos limitet húzunk, akkor is 30-35 ezer számla él, de sokan nem csak egy helyen rendelkeznek számlával. Általában két-három szolgáltatónál is jelen vannak. Emiatt végső soron körülbelül 15 ezer személyről lehet szó.

P: Ez a népesség 0,15 százaléka.

S. P.: A másik oldalról egyesek óriási pénzek felett rendelkeznek, egyre nagyobb a koncentráció a felső tízezerben. Olyanok is sokan vannak, akiknek még mindig otthon van a vagyona a párna alatt.

A rendszerváltást követően 20-25 évvel egyre több magáncég kerül abba a fázisba, amikor eladják a céget, öröklik azt az örökösök, és az így keletkező, felhalmozódó vagyonokkal tulajdonosaiknak kéne valamit kezdeni. A következő 5-6 évben így nagy fejlődés várható ebben az üzletágban. Vannak olyanok is, akik eddig kint tartották vagyonukat külföldön, például Svájcban, és elkezdték hazahozni azt, miután már Svájc és más országok is kiadják a banktitkot.

Anyacégünk, a Generali Biztosító közel 900 ezer ügyfele közt vélhetően vannak olyanok, akik még nem fektették be vagyonukat. Potenciálisan rájuk is számítunk a jövőben.

P: Az utóbbi években a bankokra kígyót-békát kiabáltak, ez hogyan hat a vagyonkezelési üzletágra?

S. P.: Sokan nem akarják bankban tartani pénzüket, az alapkezelőnél végzett vagyonkezelés megfelel nekik. Valamilyen átrendeződés biztosan lesz a következő években, lehet koncentráció is, de nem biztos, hogy a kis vagyonkezelők eltűnnek, mint ahogy sokan várják, mert a piac is fejlődik.

A bankok egy részénél, akik ezzel az ügyfélkörrel foglalkoznak, nagy a „product pushing”, azaz a saját termékeiket, betéteiket, kötvényeiket, befektetési alapjaikat „sózzák” az ügyfélre.

Nekünk is vannak alapjaink, de mi az ügyfelek érdekeit próbáljuk maximálisan kiszolgálni. Ebbe nem fér bele az, hogy a saját alapokat adjuk el mindenáron az ügyfélnek. Meggyőződésem, hogy hosszú távon csak azok a vagyonkezelők fognak a piacon maradni, akik megértik az ügyféligényeket, és azokat maximálisan ki is tudják elégíteni.

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 23890 23650 23920 +0,13% 23880 23900 3 636 015 000 HUF 2025-01-22 11:38:41
MOL 2900 2872 2900 +0,69% 2896 2900 362 606 266 HUF 2025-01-22 11:37:51
MTELEKOM 1398 1380 1410 +1,30% 1398 1402 304 396 922 HUF 2025-01-22 11:39:30
RICHTER 10700 10600 10720 +0,75% 10700 10720 295 184 030 HUF 2025-01-22 11:39:28
OPUS 525 522 529 -0,38% 523 525 18 698 741 HUF 2025-01-22 11:37:44
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Egy befektetési lehetőség, amivel részesedhetünk a világ egyik legfejlettebb piacából
Natív tartalom | 2024. december 16. 11:47
Klasszis Podcast Halas Zoltánnal, az OTP Alapkezelő portfóliómenedzserével.
Befektetési alapok Mi az a megatrend, és miért hagy ki egy jó lehetőséget az, aki nem tudja?
Litván Dániel | 2024. november 27. 09:48
Megatrend, hype-ciklus görbe, a mesterséges intelligencia izomereje, hibrid befektetési stratégia. Mindezekről is beszélgettünk Richter Péterrel, a VIG Alapkezelő portfóliómenedzserével, de az interjúból az is kiderül, hogyan lehet pénzt keresni ezek segítségével.
Befektetési alapok Fenntartható befektetést keres? Itt vannak a díjnyertes magyar lehetőségek
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 14:26
A Privátbankár.hu ünnepélyes keretek között, egy magas színvonalú szakmai rendezvényt követően átadta Az Év ESG Alapkezelője 2024 díjat. Idén először a befektetési alapok is elismerésben részesültek.
Befektetési alapok Kedvező befektetési lehetőség azoknak, akik hosszú távon szeretnének megtakarítani
Natív tartalom | 2024. szeptember 24. 19:51
Nem kell mást tennie, mint vásárolni az OTP USA Részvény Alapból, melynek befektetési jegyeit nem csak dollárban, hanem euróban és forintban is meg lehet venni. A július elején indult alap azoknak lehet kedvező befektetési lehetőség, akik hosszú távon szeretnének megtakarítani, és az amúgy is diverzifikált portfoliójuk részvénykitettségének egy részét az amerikai piacon szeretnék befektetni – mutatott rá Halas Zoltán, az OTP Alapkezelő Zrt. portfólió menedzsere.
Befektetési alapok Sok magyar vagyona gyarapodott augusztusban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 14:44
A befektetési alapokban kezelt vagyon augusztusban 0,6 százalékkal, 95 milliárd forinttal nőtt, így a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tagjai 16 611 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban - közölte a szövetség hétfőn az MTI-vel.
Befektetési alapok Jobb az ESG-befektetések hozama, mint a többié?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 15:01
Általános vélemények szerint a környezetileg, társadalmilag felelős ESG-befektetések hozama magasabb azoknál, ahol ezek a szempontok nem játszanak szerepet. Magasabb osztalékot is képesek fizetni.
Befektetési alapok A befektetési alapkezelés olyan, mint a sakk – interjú a Gránit Alapkezelő vezérigazgató-helyettesével
Natív tartalom | 2024. augusztus 28. 16:15
Nem tudhatod biztosan, hogy mit fog lépni az ellenfeled, avagy mi fog történni a gazdaságban, de minden forgatókönyvre készülnöd kell válaszlépéssel – vallja a két év alatt dolgozói létszámban és kezelt vagyon tekintetében is duplájára növekő, Közép-Ázsia felé kacsintgató Gránit Alapkezelő második embere, Erdélyi Zombor.
Befektetési alapok Tartalmas befektetési étlapról válogathatunk, de mivel fűszerezzünk? Klasszis podcast - videóval
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. augusztus 23. 16:09
Az MBH Alapkezelő megújította befektetésialap-kínálatát, aminek során a közép- és kelet-európai régióra fókuszáló alapjuk is új karaktert kapott. A Klasszis podcastban az alapkezelő üzletfejlesztési igazgatójával, Kovács Lászlóval és a befektetési üzletág vezetőjével, Herczog Péterrel beszélgettünk.
Befektetési alapok Több száz milliárddal híztak itthon a befektetési alapok
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 16. 13:31
A befektetési alapokban kezelt vagyon júliusban 2,1 százalékkal, 342 milliárd forinttal növekedett, így a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tagjai 16 516 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban - közölte a Bamosz pénteken.
Befektetési alapok Hogyan védhetjük befektetéseinket geopolitikai konfliktusok esetén? - interjú
Bózsó Péter | 2024. augusztus 14. 15:01
A fődíjat a Klasszis Média lapcsoport Legjobb Árupiaci Alap kategóriájában idén az MBH Alapkezelő Hagyományos Energia Alapja nyerte el. Az ilyen alapok egyik szembetűnő tulajdonsága, hogy inflációs környezetben is jól teljesíthetnek. Az alap kiváló eredménye mögötti befektetési politikáról Bene Zsombor portfolió menedzserével beszélgettünk.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG