Sikerül-e megtartani a svájci frankot?
Mivel a Fed nem tervez újabb likviditásbővítő programot (QE3), az amerikai deviza várhatóan marad a jelenlegi szinteken, míg az eurózóna újabb adósságproblémái gyengíthetik az eurót. Az előttünk álló negyedév egyik devizapiaci kihívása az lehet, hogy vajon sikerül-e továbbra is fenntartani a svájci frank 1,20-as árfolyamát.
A nyersanyagpiacon annak ellenére, hogy a gazdasági növekedéssel együtt gyengülő kereslet egyáltalán nem indokolja a jelenlegi magas kőolajárat, a magas olajár a következő hónapokban tartósan fennmaradhat, és akár további drágulás várható. Ennek oka, hogy egyelőre nem csökken érdemben az olajpiacon tapasztalható politikai feszültség. Az ipari fémek szempontjából elsősorban az lesz meghatározó, hogy Kína hogyan tudja menedzselni a növekedés lassulását, ez mennyire fogja visszavetni az ipari nyersanyagok iránti keresletet.
A részvénykínálat nyomaszthatja a hazai tőzsdét
Mivel az alacsony jegybanki alapkamatok miatt negatív az euró- és dollár befektetések reálkamata, amennyiben növekszik a világgazdaság növekedése körüli bizonytalanság, és ezzel együtt a biztonságos befektetések iránti kereslet, az arany árának további növekedésére számít az alapkezelő.
Lehet, hogy az EKB mégis be fog avatkozni
Ami a monetáris politikát illeti, ebben a negyedévben az alapkamat terén nagy meglepetés nem várható, ugyanakkor az egyéb jegybanki intézkedések még hozhatnak meglepetéseket. Az európai jegybank a bankrendszer likviditásának növelésével és másodpiaci kötvényvásárlásaival év elejére elérte a perifériás országok kötvénypiacának stabilitását.
Ugyanakkor Spanyolország egyre inkább a figyelem középpontjába kerül, így nem kizárt, hogy az EKB a befektetők megnyugtatása érdekében mégis rákényszerül a piaci beavatkozásra. Az amerikai jegybank döntéshozói ezzel szemben arra utaltak, hogy amennyiben az amerikai gazdaság a biztató jelek ellenére lassulást mutatna, a Fed nem tartja kizártnak az újbóli pénznyomtatást.
Az a fránya IMF-megállapodás kérdéses
A magyar részvények helyzete - elsősorban a politikai kockázatok miatt - kedvezőtlen, így alulsúlyozásukat javasolják. A geopolitikai kockázatok miatt tovább emelkedhet az energiahordozók ára, így a részvényeszközökön belül a nyersanyagok felülsúlyozását tanácsolják. A tőke- és hozamvédett alapok felülsúlyozását is említik, mint mindig, hiszen a cég ezen a téren piacvezető. A hazai kötvényeket is alulsúlyoznák, a pénzpiaci eszközöket pedig felül.
Inkább magyar kötvényeket se vegyünk
A magyar államkötvény-piacon is inkább lefelé mutató kockázatokat látnak, a nemzetközi befektetői hangulat romlása esetén jelentős hozamemelkedés következhet be. Így alulsúlyozásra javasolják a hazai kötvényeket, és helyette pénzpiaci eszközök vásárlását tanácsolják.
A nemzetközi befektetői hangulat esetleges romlása és az EU-IMF tárgyalások elhúzódása is veszélyt jelent forint árfolyamára nézve, így összességében a deviza eszközök felülsúlyozását tartják j döntésnek.