Novemberben majdnem 38 milliárd forinttal 5584 milliárd forintra nőtt a hazai nyilvános befektetési alapok vagyona a Bamosz adatbázisából készített számításunk szerint. Ebből 15,3 milliárd forint árfolyamnyereség, 22,6 milliárd pedig friss befektetés volt, július óta ez a legmagasabb érték.
Az alapfajták közül most az ingatlanalapokba tették a legtöbb friss tőkét, 15,1 milliárd forintot. Ezek vagyona már növöget egy ideje, de most ez a folyamat erősödni látszik, a szokásos havi pár milliárdnál jóval több tőke érkezett. Ráadásul ez több alap, illetve pénzügyi csoport között oszlott meg.
Azért részvényt is vettek
A fővárosban és az ország egy részében emelkedő lakásárak, valamint a rekord alacsony kamatok elképzelhető, hogy ebbe az irányba terelik majd a kisbefektetők nagy részét, és nagy felfutás előtt állnak még az ingatlanalapok, ha ez a piaci helyzet kitart.
Mostanában a másik nagy kedvenc a vegyes alapok kategóriája volt. A részvényeket és kötvényeket is tartalmazó konstrukciók novemberben 14,5 milliárd forintot tudtak magukhoz vonzani. Ezen belül is van három kategória, az óvatos és kiegyensúlyozott vegyes alapok bő 7-7 milliárdot kaptak, a kockázatosabb dinamikus vegyes kategória nem volt népszerű.
A részvényalapokba viszont ment 3,4 milliárd. A korábban is kedvelt, bár az idén kicsit háttérbe szorult abszolút hozamú alapokba is 12 milliárd forint érkezett.
Akiket nagyon sújt a kamat
A pénzpiaci alapoknak nem jó az alacsony kamatszint, hozamuk alig haladja meg a bankbetétekét, ha egyáltalán, így nem meglepő, hogy magas összeg, 20 milliárd forint távozott belőlük. A tőkevédett alapok visszaestek, feltehetően egy sor alap lejárata miatt, egyébként ezeknek sem tesz túl jót az alacsony kamat. Nehéz ugyanis az eredeti, védett tőkét alacsony kamatok mellett a futamidő végéig kitermelni.
Euróban jegyzett alapokban 2,9 milliárd forintnyi eurót helyeztek el, az erős dollár viszont kivétre és feltehetőleg átváltásra ösztönözhetett. A dolláros alapokból ugyanis távozott 4,9 milliárd forintnyi deviza. Azért a forint messze a legnépszerűbb, 21 milliárd forint friss pénz érkezett ebben a fizetőeszközben.