Kétszámjegyű hozamok itt is, ott is
Az OTP EMDA nevű alap mérete például hárommilliárdról ötmilliárdra emelkedett az idén, hozamot is termelt és hárommilliárd forint friss tőke is érkezett az alapba. Az OTP Supra közel hétmilliárdról húszmilliárdra nőtt, ezen belül 12 milliárd a friss tőke és hozam is szépen keletkezett. A Supra, a G10 és az EMDA egy, három évre visszamenőleg és indulástól egyaránt két számjegyű, egyes esetekben az évi 20, 30 százalékot is elérő hozamokat értek el. Eddig az OTP-n kívül hét másik forgalmazási hely is értékesítette a cég alapjait, ez a szám reményeik szerint az év végére tízre fog emelkedni.
Szalma Csaba befektetési igazgató, a Supra kezelője szerint az alap jegyeinek árfolyama az indulástól több mint háromszorosára emelkedett, az idén is 26 százalék feletti volt a növekedés. Az alap 17 lezárt negyedév közül 14-ben ért el pozitív hozamot és háromban negatívat. Az alapot azonban mindenképpen csak hosszabb távra ajánlják, mert rövid távon elképzelhetőek a veszteségek.
Szalma Csaba |
Amikor öntötték a magyar államkötvényeket
Az év elején az EKB előírásainak változása miatt rengeteg magyar deviza-államkötvény ömlött a piacra, hozamuk a forinthozamokat is meghaladta, Az alapkezelő úgy gondolta, hogy ez egy egyszeri alkalom volt, és vásárlásra használta fel, ami be is jött, ma már jóval alacsonyabb, 4-5 százalékos hozammal forognak ezek a kötvények. A devizás magyar vállalati kötvényeket is vásárolták, ezen is szép hozamokat tudtak elérni.
Harmadszor több térségbeli ország bocsátott ki az év első felében kötvényeket, amelyek kockázati felára, hozama azóta sokat csökkent, a papírok árfolyama több mint 25 százalékot emelkedett. Április végén-májusban volt egy megingása ebben a folyamatban az eurozóna válsága miatt, de ezt sikeresen átvészelték. Mivel ugyanis a kötvények sokszor illikvidek, nem érdemes gyakran kereskedni velük, ezért kerestek egy olyan eszközt, amelynek mozgásával lehet védekezni az áresések ellen. Az alapkezelő e célból dollár/forint long pozíciót nyitott.
Bíztak a svájci jegybank erejében
Nyitottak EUR/CHF longot is, mert úgy gondolták, hogy nincs oka arra, hogy a svájci jegybank feladja az árfolyamküszöböt. Ez bejött, szeptemberben eltávolodott az árfolyam a küszöbszinttől, és ez még a közeljövőben is várható. Az alapnak csekély részvénykitettsége is lehet, jelenleg 6-7 százalékot tartanak ilyen papírokban. Az egyik a Unicredit részvényeire szóló long pozíció.
Tavaly szeptemberben átpozícionálták az alap szórását – csökkentették a portfólió kockázatát -, mert azt tapasztalták, hogy a jó hozamok ellenére nem áramlott be a várt mennyiségű tőke. A portfóliót úgy alakítják, hogy ne mozogjon együtt egyik nagy eszközosztállyal sem, és a lejtmenetek idején lehetőleg kimaradjon az esésből – mondta Szalma Csaba. A MAX index-el való korreláció például jelenleg minimális, de voltak időszakok, amikor együtt, máskor ellentétesen mozgott az alap árfolyama a magyar állampapírokkal. Hasonló a helyzet az EUR/HUF, a BUX vagy a nemzetközi részvényindexek esetében.
A túlzott optimizmus elmúlhat
Büki András befektetési igazgató emlékeztetett arra, hogy milyen várakozásokról számoltak be a cég tavaly decemberi sajtóbeszélgetésén, szerinte azok szépen bejöttek. Így bíztak a kelet-európai államkötvényekben, az európai banki értékpapírokban, az eurós magyar állampapírokban.
Büki mostani várakozása szerint piaci korrekció következik a világ kockázatos eszközeinek piacain, a túlzott optimizmus el fog múlni. Az ausztrál dollár szerinte kirívóan túlértékelt, mert azoknak a nyersanyagoknak az áremelkedése megállt, amelyeknek az ausztrál gazdaság különösen ki van téve. Az ausztrál dollár vásárlóerő-paritáson 32 százalékkal túlértékelt az amerikai dollárhoz képest.
Magyar állampapír, te drága
A magyar állampapírok szerinte már nem hordoznak komoly felértékelődési potenciált magukban. Azokat a hozamszinteket, ahol tavaly elindult a hozamemelkedés, már elérték. Más kötvényekben még látnak fantáziát, például vásároltak az OTP és a Mol devizakötvényeiből. Bár lehet, hogy az IMF-megállapodással még tovább csökkennek a magyar állampapírhozamok, de a kockázatok is sokasodnak. Akkor szeretek vásárolni, amikor mások eladják, és eladni, amikor mások keresik. Most nagyon keresik a magyar állampapírokat – mondja Büki.
Akár IMF-megállapodás nélkül is
Szalma Csaba ugyanakkor még lát fantáziát a magyar eurós államkötvényekben. A 2018-2019-es lejáratú papírokkal carry trade-el (fedezeti ügyletekkel) még mindig évi 9-10 százalékos hozamot lehet elérni, többet, mint a forintos állampapírok hét százalék körüli hozama – mondja. A magyar állampapírok hozama egyébként is még mindig több mint kétszerese például a lengyel hozamoknak, óriási éhség van magas hozamokra a világban, a külföldi befektetők ugrásra készen állnak.
Megfelelő körülmények között akár IMF-megállapodás nélkül is finanszírozhatják a magyar államadósságot – mondja Szalma. A magyar hozamoknak hosszabb távon még van útja lefelé. Az OTP portfólió-kezelőinek keze egyébként nincs megkötve, akár egymással ellentétes pozíciókat is felvehetnek. Nincs központi álláspont a cégen belül – mondták el.
A kisbefektetőknek külön becsomagolják
Az ország második legkeresettebb terméke a vasérc után az állampapír, a devizaválság miatt az ausztrál állampapírok 80 százaléka van külföldiek kezében. Így nagy jövőt jósolnak az ausztrál dollárt shortoló (határidőre eladó, a deviza esésére játszó) pozícióknak. Az igazi QE (quantitative easing, mennyiségi könnyítés) nem Amerikában, hanem Kínában zajlott az elmúlt években, a világ gazdaságára így várhatóan inkább a kínai gazdaság gyakorol majd hatást – hangzott el.
Gáti László értékesítési igazgató szerint az abszolút hozamú alapok elsősorban intézményi termékek, nem tipikusan a kisbefektetőknek valók, bár ők is vásárolhatják ezeket. A nemrég indult OTP Szinergia I. és a most induló OTP Szinergia II. alapok mögöttes befektetése az abszolút hozamú alapok egy kosara, az első még csak hat, a második már nyolc ilyen OTP-alapot tartalmaz. A kettes számú alapban nagyobb súllyal, 27 százalékkal a Supra szerepel. Az alap a futamidő végén nyolc százalékos (évi 2,23 százalékos) minimális hozamot fizet, de legfeljebb 72 (évi 16,81) százalékot.
Alaposítás után kötvényesítik
Az alapkezelő a biztosítók felé igyekszik nyitni, az abszolút hozamú alapjait a Szinergia-alapokhoz hasonló arányban kötvényesíti a biztosítók számára, hogy a jogszabályoknak megfelelően származtatott eszközök ne kerüljenek a portfólióba - mondta Gáti.
Az alapkezelő alapjaiban vannak E-Star-kötvények, a cég helyzete eléggé reménytelennek látszik. A kötvények már most is csak a névérték 30-40 százalékán forognak a tőzsdén, de bíznak abban, hogy egy esetleges felszámolás során ennél többet kapnak majd - mondta el Szalma Csaba.