A Foodwatch nevű fogyasztóvédelmi szervezet 2011 őszén lavinát indított el, amikor felvetette, hogy a pénzügyi spekulációk a magasba hajtják az élelmiszerárakat, és ezzel hozzájárulnak az éhínség kialakulásához az elmaradott országokban – írja a Capital német magazin. Elsősorban befektetési alapok, ETF-ek (tőzsdén kereskedett alapok) fektetnek be az üzletágban, és elsősorban derivatívákon keresztül igyekeznek leképezni a mögöttes termékek árfolyamát.
Legalább a derivatíváktól tartózkodni kéne
Elsőként a Deutsche Bank reagált, a piacon a legnagyobb német szereplő felfüggesztette az alapvető élelmiszerekre szóló újabb tőzsdei termékek (főleg ETF-ek, ETC-k) létrehozását. (Az aktívan menedzselt befektetési alapokból sem hoznak létre új sorozatokat.) Most a Deka és az Union Investment (a hazai Takarékbank partnere) jelenleg azt mérlegeli, hogy felülvizsgálja az ezzel kapcsolatos eddigi tevékenységét.
A Deka-Commodities nevű alap derivatívákon keresztül érdekelt az agráriumban, jelenleg annak a lehetőségét vizsgálják, hogy ehelyett legalább közvetlenül fektessenek agrártermékekbe. Nem tudják azonban, hogy ez hogyan változtatná meg az alap hozamalakulását. Az Union Investment az Unicommodities nevű, kisbefektetőknek szóló alapnál fontolgatja a változtatások bevezetését. Belső bizottságot hozott létre arra, hogy megvizsgálja az agrárárak szociológiai következményeit – közölte a társaság szóvivője a lappal.
Döntse el az ügyfél maga, hogy akar-e etikus lenni
A Landesbank Baden-Württemberg (LBBW) az ügyfelekre hagyja a döntést, hogy mit tartanak etikusnak. Meglevő két alapja mellé, amelyek tartalmaznak élelmiszereket, várhatóan a második negyedévben létrehoz egy harmadikat is, „LBBW Rohstoffe 3 Ex-Food” néven, amelyből hiányoznak majd az ilyen termékek.
Csak az amerikai ETFdb.com adatbázisa 17 különböző agrárpiaci ETF-ről tud, köztük van a Deutsche Bank négy alapja is. Jim Rogers híres amerikai nagybefektető, aki Soros Görgy társa volt a Quantum Fund alapításánál, rendszeresen az árupiaci termékek, azon belül is főleg az agrártermékek vásárlása mellett tör lándzsát, vagy termőföld vásárlására biztat. Szerinte a jövőben egyre kevesebb farmer fog etetni a világon egyre több éhes szájat, és ezek a farmerek egyre gazdagabbak lesznek.
Farmerkedj, vagy legalább árulj nekik sportkocsit
Az amerikai ifjúságnak blogjában ezért nemrég azt javasolta, hogy aki nagy pénzt akar csinálni a következő 20-30 évben, az menjen farmernek. Ha pedig ehhez nem fűlik a foga, akkor legalább nyisson Iowa államban egy lamborghini-márkakereskedést vagy egy éttermet. Az Iowai farmerek szerinte nagyon gazdagok lesznek majd. (A Lamborghini cég egyébként nemcsak sportkocsikat, hanem traktorokat is gyárt.)
Egyik korábbi nyilatkozata szerint pedig, ha a gazdaságon a recesszió lesz úrrá, akkor a jegybankok tovább fogják nyomtatni a pénzt és ezzel inflációt gerjesztenek, ami a dologi javak – mint az áruk, ingatlanok – árát felfelé fogja mozdítani. Ha pedig gazdasági fellendülés lesz, akkor megélénkül a kereslet az áruk és az ingatlanok iránt – és akkor meg ez fogja az áraikat felfelé vinni.