Közel négy évvel ezelőtt, az olimpiai felkészülési időszak kezdetén Nagy-Britannia részvénypiacait ajánlotta a befektetők számára a K&H Alapkezelő. Az alap jó időpontban indult, 2008 október 6-án, a Lehman-válság közepette, így első pillantásra magas, 34,87 százalékos hozamot fizet a befektetőknek, az alapkezelő közlése szerint május 22-étől. A Privátbankár számításai szerint azonban ez éves szinten 8,60 százalékot jelent az eltelt több mint három és fél évre, eközben pedig a 2008. október 6-i három éves állampapír-piaci referenciahozam 9,97 százalék volt éves szinten.
Olimpia helyett elég lesz az érem
Az olimpia közeledtével az alapkezelő „az érmekre koncentrál”, a K&H Olimpia Plusz a négy legfontosabb nemesfémet (arany, ezüst, platina és palládium) kínálja befektetésként, tőkevédett alapban - írják. „Mivel a növekedési kockázatok miatt jelentős árfolyam-ingadozásokra lehet számítani a következő időszakban, így a nyersanyagoknak – és ezen belül a nemesfémeknek – fontos kiegyensúlyozó szerepe lehet a portfólió-építés során, hiszen a részvényektől eltérően reagálnak a piaci mozgásokra” – írja az alapkezelő.
Meggyújtják az olimpiai lángot. Fotó: London2012.com |
Az új alap a nemesfémek árfolyamának már kismértékű emelkedése esetén is 17 százalékos hozamot fizet, ennél nagyobb mértékű emelkedés esetén pedig a további emelkedésből is részesedik, maximum 30 százalékig.
Mindenevő lehet az alap
A pénzpiaci befektetéseket és a bankbetéteket érdemben meghaladó hozamok elérését tűzte ki célul a Pioneer Alapkezelő hétfő óta jegyezhető új konstrukciója, a Pioneer Regatta Származtatott Alap. Ez szigorú kockázatkezelést alkalmazva széles befektetői kört kíván megcélozni, középtávon a mérsékelt kockázati kategóriájú abszolút hozamú alapokkal versenyez. A pénzpiaci eszközöktől a kötvény-, részvény-, deviza- és árupiaci befektetéseken keresztül igen széles eszköztár áll az alapkezelő rendelkezésére, a befektetések származtatott eszközökön keresztül is megvalósíthatóak – írja a társaság.
Ennél az alapnál a referenciaindex követése fel sem merül, mint célkitűzés, a referenciaindex szerepe a teljesítmény összehasonlításra korlátozódik. Az alapkezelő szabadsága az eszközválasztásban nem kizárólag lehetőség, kötelezettséget is ró rá; amint azt tapasztalja, hogy egy portfólió elem nem hozza az elvárt teljesítményt a kitűzött hozamcélhoz viszonyítva, azonnal új befektetési célpontokat keres, és ezekbe csoportosítja át a portfólió adott részét. Így valósul meg az a követelmény, hogy folyamatosan alkalmazkodjon a változó piaci környezethez, és ne az ügyfeleknek kelljen keresniük a vonzónak tűnő lehetőségeket.
Ha esik az árfolyam, csökkentik a kockázatot
A kockázatvállalás kordában tartását egy speciális kontrollmechanizmus segíti. Ennek lényege, hogy egy bizonyos árfolyam-csökkenés esetén fokozatosan csökkenni kezd az alap által felvállalható kockázat, egy adott szinten túl pedig átmenetileg csak a legbiztonságosabb pénzpiaci eszközökbe (rövid futamidejű állampapírokba és bankbetétekbe) fektethet az alapkezelő.
(Az abszolút hozamú stratégia lényege, hogy az alapkezelő nem valamely indexet igyekszik túlszárnyalni, hanem mindenképpen pozitív hozam elérésére törekszik – a szerk.)