A BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 101 milliárd forinttal, azaz 2,3 százalékkal növekedett novemberben, döntően az új befektetéseknek köszönhetően. A kezelt vagyon a zártkörű alapok esetében csökkent, a tőkevédett alapoknál stagnált, de minden más kategóriánál növekedett.
Tőkekiáramlást a zártkörű alapoknál és a részvényalapoknál tapasztalhattunk, de egyik esetben sem volt számottevő - írja a BAMOSZ. A többi kategória esetében viszont jelentős tőkebeáramlást tapasztalhattunk, köszönhetően a növekvő lakossági megtakarításoknak.
Ebben a hónapban összességében 85 milliárdnyi friss tőke érkezett az alapokba, ezen belül a legtöbb tőke az abszolút hozamú alapokhoz, a kötvény és a vegyes alapokhoz áramlott, mindhárom esetben 20 milliárd forint feletti összegben. A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 4 535 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
A befektetési alapokba, lakossági betétekbe, lakossági állampapírokba összesen 165 milliárd forintot helyeztek el októberben, ennyi az év egyik hónapjában sem folyt be korábban. Honnan került elő ennyi pénz? Korábbi összeállításunk >> |
Egy kis vegyes, egy kis abszolút - ébredeznek az ingatlanalapok
A nyilvános nyíltvégű „hagyományos” értékpapír alapok adják az összvagyon többségét (66 százalékát). Az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon az elmúlt hónapban összességében 2,1 százalékkal nőtt.
A pénzpiaci alapokon belül érdemes megemlíteni, hogy a hazai likviditási alapokban nagyobb visszaváltás volt, mintegy 8,3 milliárd áramlott ki. Ezzel szemben az egyéb pénzpiaci alapokba 17,9 milliárd friss tőke áramlott. Az eredő összességében pozitív, hiszen a pénzpiaci alapokba 9,6 milliárdnyi nettó értékesítés volt. Az eredmény: 0,8%-os vagyongyarapodás a hozamokkal együtt.
A kötvényalapok továbbra is népszerűek, bár a növekedés dinamizmusa némileg csökkent. A vagyongyarapodás 3% volt és 22,1 milliárdnyi friss tőke áramlott a kötvényalapokba.
A magyar tőzsdeindex a világpiaci trendekkel nem volt összhangban, stagnált. A részvényalapokból mindössze 0,5 milliárdnyi tőke távozott, amit ugyanakkor a hozamok ellensúlyozni tudtak. Összességében részvényalapok vagyona 0,8%-kal növekedett.
A tőkevédett alapokba átlagos mennyiségű tőke áramlott, ami megközelítette az 5 milliárdot. A kategória nettó eszközértéke azonban a hónap folyamán csak stagnálni tudott.
Az abszolút hozamú alapok esetében a már megszokottá vált kimagasló eszköznövekedés ebben a hónapban ismét megmutatkozott. A tőkebeáramlás 23 milliárdot tett ki, ami a legnagyobb a hónapban. A kategória vagyongyarapodása a hozamokkal együtt 7,2%-os volt, ami a második legmagasabb érték.
Kijelenthetjük, hogy nyilvános ingatlanalapok magukra találtak. Az elmúlt hónapban már az átlagot meghaladó növekedést tapasztalhattunk és a tőkebeáramlás folyamatos. A friss tőke nagysága 8,7 milliárd az elmúlt hónapban. A tőkebeáramlás és a hozam együttesen 2,6 %-os pozitív vagyonváltozást hozott.
A vegyes alapokba jelentős mértékű, 20,5 milliárd forintnyi tőke áramlott be az elmúlt hónapban, ami a harmadik legmagasabb érték. A hozamokkal együtt a vagyon 8,1%-kal növekedett, ami a legnagyobb növekedés a kategóriák versenyében.
Az árupiaci alapokba 0,4 milliárdnyi friss tőke érkezett. Bár a hozamok még nem hálálták meg a bizalmat, a nettó eszközérték így is 2,5%-kal növekedett.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban kisebb tőkekivonást tapasztalhattunk ami meghaladta a 4,6 milliárdot. A vagyoncsökkenés mértéke 1,2%.