Bod Péter Ákos közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mforon megjelent elemzésében arra figyelmeztet: idejétmúlt az a gazdaságpolitikai elképzelés, amely szerint a gyenge forint tartósan javítja a külkereskedelmi mérleget és ösztönzi a növekedést. Bár a hazai politikában még mindig alaptételnek számít, hogy a gyengülő forint jó az exportőröknek, a Klasszis Média állandó szerzője úgy látja, hogy ez ma már nem állja meg a helyét.
Érvelése szerint az exporttermékek jelentős importtartalma és a globális beszállítói láncok miatt a forint gyengülése nem jelent valódi előnyt, viszont erőteljes inflációs hatással jár. A 2020 és 2023 közötti időszakban a forint árfolyama jelentős kilengéseket mutatott, miközben a térség többi valutája jóval stabilabban viselkedett.
Mint írja: „az mondható el, hogy a térség valutái közül a forint teljesen kilóg: értékének ötöde veszett oda, és ráadásul igen nagy az árfolyam változatossága.”
Bod Péter Ákos szerint a jegybank jelenlegi, 6,5 százalékos alapkamat-politikája szükséges, de magas reálgazdasági árral jár, hiszen versenyhátrányt okoz a magyar vállalkozásoknak a térség alacsonyabb kamatkörnyezetű gazdaságaihoz képest. A jegybank mozgástere szűk: ha enged a nyomásnak, csökken a hitelessége, ha kitart, fékezheti a beruházásokat.
A volt jegybankelnök arra is kitért elemzésében, hogy a hitelesség helyreállításához és az árfolyam stabilizálásához új irányra van szükség.
Azt javasolja, Magyarország kezdeményezze az ERM2 árfolyamrendszerhez való csatlakozást. Ez ugyan nem jelentene gyors euróbevezetést, de keretet adna a forint árfolyammozgásainak.
„A forint külső értékének tartós negligálása, valamint a folyamatos devalváció eltűrése, sőt eszközkénti felfogása az elmúlt évtized hibás gyakorlata volt, amely semmiképp sem folytatandó” – fogalmaz elemzésében, amelyet teljes terjedelmében az Mforon olvashat el.
A Benchmark rovat cikkei itt olvashatók el.
Bod Péter Ákos volt a Klasszis Klub Live vendége március elején: a szakember és Csabai Károly főszerkesztő egyebek mellett arról beszélgettek, hogy milyen gazdasági hatásai lehetnek a jegybankelnökváltásnak, hogyan reagáltak erre a piacok, valamint, hogy Varga Mihály mennyire tud független jegybankelnökként működni. Emellett szó esett a monetáris politika és a gazdaságpolitika összefüggéseiről, valamint Bod Péter Ákos saját jegybankelnöki tapasztalatairól is: