9p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Mint minden komoly válság, a mostani is alaposan átrendezi a gazdaságot. Nagy kérdés, hogy a magyar gazdaság képes lesz-e kitörni a közepes jövedelem csapdájából és az értékláncokban az úgynevezett mosolygörbén a magasabb hozzáadott irányokba elmozdulni? Bod Péter Ákos, az MNB korábbi elnöke, egyetemi tanár aktuális írásában erre a kérdésre keresi a választ.

Pandexit. Ez is szótalálmány, mint a reset, a számítógépek szótárából. De legalább jobban leírja a várható folyamatokat, azok nyúlósságát. Volt szó egy időben a Grexitről, ami elmaradt, aztán megvalósul(gat) a Brexit, világos példát mutatva arra, hogy a baj gyorsan jön, például egy átgondolatlan népszavazással, de annál nehezebben megy el. Most pedig itt a járvány.

Nincs sok okunk itt Magyarországon az optimizmusra e nehéz hetekben, ám mégis készülni kell az új időkre. A pandémia láthatóan lassan és akár visszaromlásokkal tarkítva fog csak elvonulni, de mégis túljutunk rajta valahogy. Ám a gazdaság bonyolult világában nem valósítható meg a reset, vagyis ami a számítógépes analógia alapján olyasmit jelentene, hogy az üzleti élet gombnyomásra újraindul. Nem így volt eddig sem, a többszöri kényszerű leállás és nyitási kísérlet nyomán, jó okkal. Hiszen az ágazatok adottságai eltérnek. Lesz, akinek túl későn jön a körülmények javulása, mások pedig a zavaros időkben is igen jól megtalálták a számításaikat.

De a leglényegesebb tanulság minden eddigi válságból, üzemzavarból, üzleti bonyodalomból: amikor mindezeken túljut a világ, nem áll vissza teljesen a status quo. A válságok felgyorsítják a folyamatokat, és ezzel egyben megnövelik az élenjárók és a lemaradók közötti szakadékot.

Nem új tapasztalat ez sem. Közgazdász pályám legelején, az 1970-es évtizedben ütött be a nyugati gazdaságokban az olajválság, sőt egymást követően kettő is, hogy majd késésekkel "begyűrűzzön" hozzánk, a kormánypropaganda minden állítása ellenére. A háromszorosára dráguló és fizikailag is hiánycikké váló nyersolaj hirtelen átalakította a nyugati társadalmak életét: Párizsban az egyik nap csak a páros rendszámú autók, másnap a páratlan rendszámúak közlekedhettek, a holland királynő is biciklivel ment a palotába. Ami viszont tartósnak bizonyult: a kereslet elfordult a rossz energiahatékonyságú járművektől, gépektől a modernek felé; sebesen terjedt a tranzisztor, a miniatürizálás, anyagtakarékosság. Másfelől pedig a világpiacon leértékelődtek a nehézkes, anyagigényes, ormótlan termékek; sajnos az erőltetett iparosítás és az értelmetlen centralizáció következtében ilyenekből állt az akkori szocialista tábor kibocsátásának zöme.

A magyar ipari termelési, kiviteli és nyereségességi adatok alapján 1981-ben cikkben mutattam be, hogy a feldolgozottsági szint elején (a nyersanyagok, alapanyagok előállításában) valamint a modern késztermékek és a hozzájuk fűződő szolgáltatások szintjén viszonylag nagy a nyereséghányad, ám éppen középen, a kevésbé igényes cikkek tömeges gyártását nem nagyon díjazza a világpiac, ott nyomottak az árak, gyenge a profitabilitás. Sajnos azt kellett kimondanom, hogy a hazai termelés zöme ennek az U alakú nyereségességi görbének a közepén, azaz a mélypontján volt található, ezért fontos lenne hát a magasabb műszaki szintre, az értékesebb cikke tartományába átkerülni.

Ehhez hasonló gondolat később a „mosolygörbe” elnevezés alatt került be a menedzseri szaknyelvbe: az előkészítő, tervező, finanszírozó szakaszban elég magas a nyereségráta, tovább a termelési folyamat végén az értékesítés, szervízszolgáltatás terén is, csak éppen középen, a gyártási szakaszban marad alacsonyan a nyereségesség. Hát igen, legyártani és összeszerelni elég sokan tudnak, ezekben a szakmai kultúrákban nagy a verseny, míg az innovatív és nagyobb hozzáadottértékű szakaszokba nehezebb bekerülni, pedig ott több a pénz.

Ma ismétlődően felbukkan a téma: nem fenyegeti-e a közepes igényszinten való megrekedés, a közepes fejlettség csapdájába való bekerülés a magyar gazdaságot? Nem ok nélkül foglalkoztatja az ügy a szakmai közvéleményt, hiszen tény, hogy a nemzetközi termelési és értékláncokba Magyarország döntően az összeszerelő és alkatrészgyártó fázisban képviselteti magát. Ebben a fázisban kisebb a profitráta, amint a globális értékláncok sok más, stratégiainak nevezhető pontján.

A munkamegosztáson – Adam Smith óta tudjuk – mindkét fél nyer, de nem ugyanannyit. Oka van hát a csalódottságnak, amely mára meglehetősen általános a magyar üzleti körökben és a közvéleményben: lám, a nyugati cégek ugyanabban a termelési láncban sokkalta többet keresnek, és nekünk itt a sokkal alacsonyabb béreket fizető és kevésbé profitábilis feladatok jutnak ebben a sokat reklámozott munkamegosztási rendben.

Orbán Viktor az Audi győri gyárában, ahol örvendetesen erős a K+F tevékenység (Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd)
Orbán Viktor az Audi győri gyárában, ahol örvendetesen erős a K+F tevékenység (Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd)

A számokat ismerők azonban joggal óvnak attól, hogy általános „multiellenesség” alakuljon ki, kimutatva az adatokból, hogy még e közepes hozzáadott-értékű, hívjuk így: összeszerelő termelési szakaszban is termelékenyebbek, hatékonyabbak a külföldi tulajdonú cégek, mint a magyar gazdaság másik fele, és ha ezek nem lennének jelen, attól csak még mélyebb lenne a magyar bérszint, és alacsonyabb a termelékenység nemzetgazdasági átlaga.

Kutatók másfelől azt is kimutatják, hogy a multinacionális cégek számukra igen előnyös adózási és szabályozási feltételek között működnek minálunk, az állami támogatási politika konzerválja a magyar gazdaság megosztottságát, és ebben 2010 után sem volt érdemi változás.

Az kormányzat ugyan sok szépet mond a KKV-szektor fejlesztéséről, az innováció fontosságáról, de ha az állami dotációs gyakorlatot nézzük, akkor a kép a következő: a külföldi partnereknek most sokkal több támogatás jut, mint a 2008-as válság előtti időkben, viszont új elemként jut szubvenció, noha messze nem annyi, hazai cégeknek is (ezek között is legfőképpen a jó fekvő, „baráti” köröknek). Az állami támogatás költségét részben a magyar adófizető állja a rekordmagas ÁFA és más adók, járulékok fizetésével, valamint az EU, amelynek a magyar gazdaság és társadalom felzárkózására adott transzfereiből átcsatornáznak a külföldi (és másodsorban a hazai) nagyvállalatokhoz.

Ez a helyzet sokaknak jó. Az átlagos adófizetőnek persze nem, de ő nem lát bele ebbe, és nem is kérdezik meg.

Nem jó az utókornak sem, amely az államadósságot cipeli majd, és valóban az elégtelen fejlettség csapdájában találja magát, ha így mennek tovább a folyamatok. De azok nem folytatódnak; hogy ez jó vagy rossz hír, az majd kiderül.  

A koronavírus-válság utáni világgazdasági szerkezet nem lesz pontosan olyan, mint ahol a világ addigi élete 2020 legelején felfüggesztődött. Ezt számos kutatás, szakértői vélemény és menedzseri tapasztalat jelzi. Magam is úgy látom, hogy a pandexit nyomán sok minden másként alakul a nemzetközi termelési láncolatokban, és ebből következően a magyar gazdaságban is (https://kulgazdasag.eu/cikk/2021/korkerdes-magyarorszag-eselyei-globalis-ujraindulas-idejen). Mivel a járvány kitörése nyomán hirtelen megváltoztak a keresleti viszonyok, ezekhez hamar igazodott a kínálati szerkezet. Ágazatonként és cégenként eltérő módon ugyan, de módosultak a termelési eljárások, már 2020-ban új világgazdasági arányok jöttek létre. Ezeknek jelentős része meg is marad a későbbiekben, sőt az eddigi arányváltozások további alkalmazkodási kényszerként hatnak az összes többi gazdasági területen.

Vajon sikerül-e a magyar gazdaság szereplőinek alkalmazkodniuk a változó szerkezethez? Ez részben saját magukon múlik, és természetesen a magyar kormányzat és a tágabb gazdaságpolitikai keretként szolgáló európai uniós intézményrend működésén. Rengeteg fog múlni azon, hogy az Új Generációs EU programhoz rendelt irdatlan mennyiségű pénzösszeg hova és milyen feltételek mellett jut el. Ez még csak most formálódik.

Vannak azonban adatok a mögöttünk hagyott évekről. Tanulságos megnézni, hogy az egészében igen kedvező külső konjunkturális viszonyok mellett mennyire sikerült a magyar gazdaságnak szélesebb mosolyra húznia a száját: azaz történt-e a közelmúltban elmozdulás a viszonylag egyszerű összeszerelő munkáktól a nagyobb hozzáadottértékű tevékenységek felé. Természetesen nem magyar ügy ez, hiszen a térség többi országa is jórészt hasonló pályán indult el a rendszerváltozás folyamán, hasonló külső feltételek között navigál, és a kihívások is hasonlók.
Érdekes eredményekre jutott Pellényi Gábor, az MNB volt munkatársa, aki jelenleg az Európai Bizottság közgazdásza, a kiviteltől függő munkahelyek szerkezetét vizsgálva (The Role of Central and Eastern Europe in Global Value Chains: Evidence from Occupation-Level Employment Data | European Commission (europa.eu)).

Az egész térségben volt elmozdulása a mosoly-görbe mentén: többen dolgoznak a kutatás-fejlesztés szakaszában, kevesebben magában az összeszerelésben, és ismét felfele kunkorodik az ábra, ahol a termelést támogató szolgáltatásokat végzők találhatók. Ebből a folyamatból a magyar gazdaság sem maradt ki az 2018-as adatok alapján; ez az utolsó év, amelyről nemzetközi összehasonlító adatok vannak. Azonban az exporttól függő munkahelyek nagy többségét még mindig az összeszerelő munkák adják, bár e vonatkozásban a román és a szlovák adatok még magasabbak (és Szlovákiában feltűnően csekély a K+F-munkahelyek aránya). Az összeszerelő állások azért kritikusak, mert a vírusválság hatására tovább gyorsul az automatizáció és az algoritmusok elterjedése; ez sok munkafolyamatot érint, nem kizárólag a feldolgozóipari ágazatokat és azokon belül az összeszerelést alakítja át, de ezek vannak a legközvetlenebbül kitéve.

Merre keressük a megoldást? Pellényi Gábor válasza sem más, mint amit a téma legtöbb vizsgálója mond: növelni kellene a jól képzett munkaerő kínálatát, innovációra serkentő környezet kell, a szellemi termékek hatékony védelme. Ilyen társadalmi körülmények között nagyobb az esélye annak, hogy a globális termelési láncok mostani átrendeződésében a térség, és benne hazánk inkább profitál a változásokból.

Ehhez azonban, ahogy sokan elmondjuk naponta, az oktatási rendszernek a mai, sőt a holnapi, nem pedig a húsz évvel ezelőtti gazdaságra kitekintő átalakítására lenne szükség. Ezzel együtt pedig olyan költségvetési fordulat kell, amely nem a további összeszerelő munkahelyek idehozatalát támogatná, sőt eleve visszavonulna a kiválasztottaknak nyújtott szubvenciós játékból. Ehelyett segítse megerősödni az a szellemi tőkét, amely nélkül még sehol senki nem tudta az értéktermelő görbét mosolyra fakasztani.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Benchmark Bod Péter Ákos: Tavaly a recesszió segített az infláción, a forintgyengülés nem – és az idén?
Bod Péter Ákos | 2025. január 17. 05:46
2024 decemberében a fogyasztói árak 4,6 százalékkal emelkedtek, ami meghaladta a várakozásokat, míg az éves infláció 3,7 százalék lett. Hogyan befolyásolta az infláció alakulását a bázishatás és a recesszió? Miért emelkedett a maginfláció, és mit mutatnak az egyes termékkörök – például a szolgáltatások, élelmiszerek és tartós fogyasztási cikkek – árváltozásai? Mit jelez mindez a 2025-ös kilátások szempontjából? Bod Péter Ákos közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank körábbi elnökének elemzése. 
Benchmark Bod Péter Ákos: A világgazdaság 2024-ben – megint állva maradt Magyarország
Bod Péter Ákos | 2024. december 24. 06:12
A magyar gazdaság idei folyamatainak és a sokféle állami intervenciónak a rövid elemzése ott maradt abba, hogy a gazdaságilag és pénzügyileg rendkívül nyitott, sőt törékeny helyzetű Magyarország állapota és kilátása csakis nemzetközi kontextusban ítélhető meg.
Benchmark Bod Péter Ákos 2024-ről: amikor a gazdaság erőlködött, az állam erősködött
Bod Péter Ákos | 2024. december 20. 05:42
A papírforma szerint 2024-nek érezhetően jobb esztendőnek kellett volna lennie, legalább gazdasági vonatkozásban, mint amilyen a megelőző volt. Az ugyanis a példázatbéli állatorvosi ló módjára az összes közgazdasági bajt bemutatta: rekordmagas inflációt, a fizetési mérleg hatalmas deficitjét, a költségvetés újabb megcsúszását, a lakossági fogyasztás csökkenését – ennél már csak jobb jöhet.
Benchmark Bod Péter Ákos: Trump és más kockázatok – európai, magyar nézőpontból
Bod Péter Ákos | 2024. december 5. 05:42
Erős dollár, magas globális kamatszint, nagy külkereskedelemi átrendeződés az USA-val szemben a jelenleg külkereskedelmimérleg-többletes országok és kereskedelmi tömbök kárára. Ezek lehetnek a Trump-éra alatti gazdaságpolitika hatásai. Nagy globális (európai) exportkitettsége miatt a magyar gazdaság különösen a veszélyeztetett szereplők listáján van.
Benchmark Bod Péter Ákos: Lesz-e gazdaságpolitikai vonalvezetése Amerikának?
Bod Péter Ákos | 2024. november 28. 05:41
Milyen lesz az amerikai gazdaságpolitika 2025. január huszadika után? Trillió dolláros kérdés.
Benchmark Draghi tévedése
Garamvölgyi Zsolt | 2024. november 19. 15:19
Nagy visszhangot váltott ki Mario Draghinak az Európai Unió romló versenyképességéről írt jelentése, melyben megállapítja: az Uniónak sürgősen versenyképességi reformra van szüksége, ha el akarja kerülni, hogy gazdasági és politikai jelentősége végzetesen meggyengüljön. A megszólalók általánosan egyetértettek az Európai Bizottság különmegbízottjának helyzetértékelésével, csak egyes javaslatait kritizálták néhányan. Senki nem foglalkozott viszont a jelentés azon alapvető hiányosságával, hogy teljességgel figyelmen kívül hagyja a tényt, miszerint a versenyképesség erősítésének legfontosabb feltétele a megfelelő emberi erőforrás. 
Benchmark Bod Péter Ákos: Földbe döngölt infláció?
Bod Péter Ákos | 2024. november 15. 05:42
Egy hónap alatt, szeptemberről októberre 0,1 százalékkal nőttek nálunk az árak. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) mérése szerint 3,2 százalékkal magasabb a fogyasztóiár-index, mint tavaly októberben volt. Az adatok közzététele után ragadtatta el magát örömében a miniszter: az inflációnak annyi. Mivel a politikusi mondások gazdasági ügyekben, meg általában is, újabban igen távol képesek esni a valóságtól, van okunk kételkedni ebben az esetben is.
Benchmark Bod Péter Ákos: Nem húz a motor – mi lesz az iparral?
Bod Péter Ákos | 2024. november 8. 05:41
A statisztikai hivatal által közölt negatív adatoknál is elkeserítőbb kép rajzolódik ki a hazai iparban. A gyengélkedő német gazdaság és Donald Trump győzelme az amúgy sem fényes kilátásokat még borúsabbakká teszi.
Benchmark Bod Péter Ákos: A gond nem a recesszió, hanem ami megelőzi és követi
Bod Péter Ákos | 2024. november 1. 05:44
Az idén nem jött olyan egyszeri brutális fordulat sem a világban, sem a hazai gazdaságban, amely joggal tenné zárójelbe az eredeti, irreálisan magasra emelt állami tervadatot. 
Benchmark Bod Péter Ákos: Az amerikai választás kimenetelének közvetlen gazdasági hatásai
Bod Péter Ákos | 2024. október 18. 05:41
Az Egyesült Államok jelentős világgazdasági súlya – ami nagyjából egyenlő az EU és Kína együttes részesedésével –, valamint amiatt, hogy a dollár még mindig a globális kulcsvaluta, ami a tengerentúlon történik költségvetési, monetáris ügyekben, az azonnal és közvetlenül kihat a világ többi részére. Ebből az aspektusból kell vizsgálni, milyen gazdasági következményei lehetnek annak, ki győz majd a november 5-ei elnökválasztáson: Kamala Harris vagy Donald Trump. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG