1p
Újabb megszorítások várhatók az idén a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója szerint, mert az államadósság eddigi kordában tartásának eredményeit valószínűleg nem akarja kockáztatni a gazdaságpolitika. Készüljünk a tartósan alacsony hazai kamatszintre. Ez a részvények éve lehet, de túl jól kezdődött, nem zárható ki egy alapos korrekció.

Forián Szabó Gergely, a Pioneer befektetési igazgatója szerint a volatilitás-indexek, többek között a VIX azt mutatják minden eszközosztálynál, hogy visszakerültünk a subprime-válság előtti szintekre. Tavaly nyár óta szinte zsinórban jöttek a megnyugtató információk, a legsúlyosabb félelmek pedig nem igazolódtak be, azóta, hogy az EKB-nek sikerült ígéretével megmentenie az összeomlástól az Euróövezetet.

A helikopter nem okozott inflációt

Tavaly őszig a Pioneer komolyan aggódott Kínával kapcsolatban, attól tartott, hogy kemény landolás lesz a vége, azóta azonban úgy tűnik, hogy jól menedzselik az ottani helyzetet. A világgazdaságban megindult a kilábalás, a W alakú válságról szóló forgatókönyvek nem igazolódtak be, a W második szára elmaradt. A „helikopterről való pénzszórás” pedig egyelőre nem okozott inflációt. A jegybankok egyelőre jól vizsgáztak. A pénzbőségből azért nem lett infláció, mert a pénz forgási sebessége lecsökkent, azaz a pénzmultiplikátorok erősen visszaestek.

Érdekes, hogy a második, Mario Draghi által bedobott európai mentőintézkedés még semmilyen statisztikában nem látszik, csak egy verbális, bár nagyon fontos ígéret. Amióta az EKB odaállt a piacok mögé, megállította a pánikot, sikerült megfogni a betétek kiáramlását a perifériáról. A betétállomány ma már visszafelé áramlik a periféria felé.

Fordul az atlanti kocka

Az európai makroadatok gyengék voltak tavaly nyáron, jelenleg a német üzleti bizalmi várakozások némi javulást mutatnak. Az USA-ban a lakáspiaci mutatók is lassú normalizálódást jeleznek. A fejlett országok államadósság-rátái viszont történelmi csúcson vannak, ott a neheze még hátra van, a fejlődő országokban ugyanakkor keretek között maradt az eladósodottság.

Miközben Európa keményen igazítja ki a gazdaságát, addig az USA még nem, a költségvetés elsődleges egyenlege erősen negatív, holott a fenntartható adósságpályához pozitív értékekre lenne szükség. Várhatóan azonban fordulni fog a kocka, Európában lassan enyhülhet a megszorító politika, miközben az USA-ban most kell azt elkezdeni. Várhatóan egy évekig tartó folyamat lesz azonban, amíg az óceán túlpartján visszatérnek egy fenntartható állami költekezési pályára.

Kötvény, kötvény, kötvény

Az állampapír-hozamok a fejlett országokban történelmi alacsony szinten vannak. Forián Szabó úgy gondolja, hogy ez addig így is marad, amíg vagy komolyan meg nem kérdőjeleződik az USA vagy Németország visszafizető képessége, vagy az infláció alaposan meg nem ugrik.

A Kínából származó adatforrások, bár egyenként nem túl megbízhatóak, összességében arra utalnak, hogy ott megindult némi kilábalás. A legtöbb elemző azzal számol, hogy évi 6-8 százalékos középtávú növekedés várható az országban.

Ami a befektetők viselkedését illeti, a világban eddig a kötvények voltak a kedvencek. A kötvényalapokba folyamatos volt a tőkeáramlás, a részvényalapok stagnáltak, egészen a közelmúltig, amikor a részvényalapok iránt is kissé nőtt az érdeklődés. A kötvényalapok egyik nagy vonzereje, hogy a visszamenőleges hozamaik jók voltak. Másrészt egyes kötvénypiacokon, a fejlődő országokban magasak a hozamok.

Sokkal több a fantázia a részvényekben

Vajon túlértékeltek-e a részvénypiacok? A részvényárak nem szakadtak el a fundamentumoktól, a részvényenkénti profit meglehetősen szorosan együtt mozog az árfolyamokkal. Az osztalékhozamok pedig a világ fejlett részében sokkal magasabbak a helyi állampapír-hozamoknál. Így Forián Szabó most a részvényekben sokkal nagyobb fantáziát lát, mint a kötvényekben.

A fejlődő kötvénypiacokra hatalmas tőke irányult, ettől a külföldi befektetők súlya a helyi adósság finanszírozásában nagyon nagyra emelkedett, néhány év alatt – az UBS adatai szerint – 12-15 százalékról 28 százalékra. Magyarországon ez az arány már 44 százalék. Sokan gondolják úgy, hogy a fejlődő devizák felértékelődhetnek, ez is egy oka annak, hogy olyan eszközöket vesznek, mert a mögöttes kötvények hozamát ez a leértékelődés is emeli. Bár ez az elemző szerint inkább a tőkefolyamatok következménye.

A kiszámíthatatlanságunk BUX-ba vágó téma

Ami Magyarországot illeti, a szoros gyeplőn tartott közpénzügyek – államadósság, küladósság – jelentős pozitívumot jelentenek a kötvénypiacainkra és a forintra nézve. A gazdaságpolitika kiszámíthatatlansága elvileg mindegyik piacra rányomja a bélyegét, de elsősorban a részvénypiacon látszik. A magas piac az egyik legmagasabb bétájú piac a régióban, ami azt jelenti, hogy mi vagyunk leginkább kitéve a nemzetközi piacoknak, ez is csökkenti az itthoni részvény-értékeltséget.

A jegybankelnök-váltás előtt a piac eléggé felkészült, a forint megbillent, majd korrigált, de még van egy ilyen típusú aggodalom. Forián Szabó nem gondolja, hogy nagy őrültségre készülnének a jegybanknál, a forint a jelenlegi gazdasági helyzetben nem gyengíthető számottevően, a gazdaság ezzel aligha lenne élénkíthető. A kamatcsökkentési sorozat egy józanabb jegybankkal tovább folytatható, a kamat kedvező esetben évi öt százalék alá is csökkenthető – mondják a Pioneernél.

Nem fordulunk vissza a hiánycsökentés útján?

Az igazgató szerint az idén az USA-ban elhúzódhatnak a költségvetési tárgyalások. Japánban egyelőre nem várható nagy változás, de ott is el kell gondolkodni, hogy mi lesz a hatalmas adóssághegyekkel. Európában több választás is lesz – Olaszország, Németország –, ez sok bizonytalanságot hordoz, akárcsak a törékeny spanyol belpolitikai helyzet.

Itthon nemcsak a monetáris politikában várható változás, a fiskális politikában is. Ha ki is kerülnénk a túlzottdeficit-eljárás alól, nagyon gyorsan vissza is lehet oda kerülni – mondja az igazgató. Másrészt a hazai gazdaságpolitika legfőbb erénye, hogy a hiányt sikerült kordában tartani, ezt fellazítani értelmetlen lenne.

Alkalmazkodnunk kell az alacsony kamathoz

A legnagyobb rizikót az igazgató abban látja, hogy a nagy többség szerint végre itt a kilábalási pálya, a kockázatkedvelő üzemmód általánossá vált, minden egy irányba mutat. Ha mindenki ugyanúgy látja, akkor lehet ebben változás, lehet az év során egy „kirázódás” a pozíciókból, mielőtt folytatódik a trendszerű javulás.

Magyarországon is tartóssá válhat az alacsony kamatkörnyezet, ami miatt a befektetők itthon is stratégiát válthatnak. Eddig bankbetéttel és állampapírral is el lehetett érni reálhozamot, ennek vége szakadhat, nominálisan és reálértelemben is alacsony lehet a hozam. Ha folytatódik is a tőkebeáramlás a magyar kötvényekbe, a nagy dobás már megvolt tavaly, a tavalyi eredmények valószínűleg nem ismételhetők meg, érdemes óvatosabbra venni a figurát.

Óvakodj a korrekciótól

A nemzetközi porondon sem valószínű, hogy a kötvénypiacok lesznek a csúcson. Így az idei a részvénypiacok éve lehet, de kicsit túlságosan is erős volt az évindítás, sok piac már januárban két számjegyű hozamot ért el, így könnyen elképzelhető egy korrekció. Az óvatosabbaknak az USA jó választás lehet, ott van egyfajta védőháló a részvénypiacokon, a Fed ugyanis rendszerint keresztülviszi akaratát.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 25060 24960 25320 -1,03% 25040 25060 1 094 927 240 HUF 2025-04-02 10:43:48
MOL 3046 3000 3148 +0,73% 3040 3046 1 982 870 956 HUF 2025-04-02 10:43:48
MTELEKOM 1580 1532 1580 +0,38% 1570 1578 936 576 404 HUF 2025-04-02 10:43:48
RICHTER 10420 10380 10480 -0,57% 10400 10420 707 101 040 HUF 2025-04-02 10:43:48
OPUS 538 528 544 -1,47% 535 538 46 595 874 HUF 2025-04-02 10:40:26
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Az egész évre tervezett bruttó kibocsátás 38 százaléka három hónap alatt teljesült
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 20:09
Az ÁKK kismértékben átalakította a 2025-re tervezett kibocsátás szerkezetét, a korábbinál nagyobb összegre számít az intézményi piacról, kevesebbre a lakosságtól.
Állampapír / Kötvény Fontos, az állampapírokat érintő döntést hozott a kormány
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 15:28
Az állampapírok vásárlását ösztönöznék vele.
Állampapír / Kötvény Szinte szerelmesek a magyarok a lakossági állampapírba
Privátbankár.hu | 2025. március 25. 08:50
Pedig nagyot esett a hozam.
Állampapír / Kötvény Mi ez a sok új állampapír hétszázalékos hozammal?
Eidenpenz József | 2025. március 25. 05:49
Ritkán látott jelenség figyelhető meg most, az intézményi befektetőknek kibocsátott állampapírok hozama a szabadpiacon meghaladja egyes lakossági kötvényekét. Ez azonban nem jelenti azt, hogy rohanni kell ezeket megvenni, mert a magasabb hozamhoz magasabb kockázat is tartozik. Lehet, hogy mindig azt érdemes venni, aminek a feltételeit az állam épp rontani fogja?
Állampapír / Kötvény Valakik megint milliárdokat adtak az Orbán-kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 13:23
Hozamemelkedés mellett értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Állampapír / Kötvény Nem akármilyen hét kezdődik: hatalmas pénz mozdulhat meg a lakossági megtakarításoknál
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 08:49
540 milliárd forintos összegű kamatfizetés és lejáró állampapírok mellé még bő 300 milliárd forint értékű állampapír-visszaváltás is jöhet egyetlen hét alatt.
Állampapír / Kötvény Mégis érdemes megtartani az állampapírokat?
Privátbankár.hu | 2025. március 17. 17:02
A két számjegyű infláció ugyan egyre mérséklődött, amely miatt a pénzromlást lekövető állampapírok kamata is nagyot esett, a most a világban és nálunk meglévő nagyfokú bizonytalanság miatt továbbra is jó választásnak tűnik – vélte lapunk főszerkesztője, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti műsorában.
Állampapír / Kötvény Verheti a falba a fejét, aki kiszállt az állampapírból?
Privátbankár.hu | 2025. március 14. 08:01
Az újra 5 százalék fölé emelkedett infláció miatt mégis érdemes lehet megtartani a pénzromlásnál mindig magasabb kamatot fizető Prémium Magyar Állampapírt. 
Állampapír / Kötvény Nagy változás történt az állampapíroknál
Privátbankár.hu | 2025. március 8. 09:42
Befektetési alapokban már majdnem ugyanannyi pénzt tartanak a kisbefektetők.
Állampapír / Kötvény Valakik megint milliárdokkal finanszírozták az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. február 26. 12:36
Megjelent a szokásos szerdai aukció eredménye.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG