5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Miközben az EU sodródik, az USA pedig Kínára koncentrál, Moszkva és Belgrád elérkezettnek tekinthetik az időt Bosznia politikai színpadának újrarendezésére. A nemzetközi közösség boszniai főképviselője szerint az országot közvetlenül fenyegeti a széthullás veszélye, és "nagyon reális" a konfliktus visszatérésének lehetősége. Káncz Csaba jegyzete.

 

Bosznia-Hercegovina a legsúlyosabb politikai válságát éli át 1995, a véres jugoszláv polgárháború lezárulta óta. Akkor a bosnyákok, a szerbek és a horvátok estek egymás torkának, 100 ezer halottat hagyva hátra. De mi történik jelenleg?

Boszniai rendfenntartó - éleződik a konfliktus (Illusztráció: Depositphotos)
Boszniai rendfenntartó - éleződik a konfliktus (Illusztráció: Depositphotos)

Dodik rohamra indul

Nos, amikor a polgárháború véget ért, a békemegállapodás az etnikai szerbek számára egy különleges enklávét biztosított – hogy a civakodó etnikumokat távol tartsa egymástól. Ez mindig is egy zavaros és törékeny megállapodásnak számított, de most a szerb enklávé vezetője, Milorad Dodik teljes leválással fenyeget egy olyan új törvény miatt, amely betiltja a szerbek genocídiumának tagadását.

Dodik egyik kimondott célja annak elérése, hogy a nemzetközi közösség főképviselője ne avatkozhasson bele Bosznia–Hercegovina ügyeibe, sőt magát a posztot is megszüntetné. A boszniai szerb vezetőnél akkor telt be a pohár, mikor a július 31-én távozott volt főképviselő, Valentin Inzko olyan kötelező érvényű rendelkezést hozott, melynek értelmében a srebrenicai népirtás és más emberiesség elleni bűnök tagadása a jövőben börtönnel sújtható.

A srebrenicai népirtás során szerb katonák mintegy 8700 bosnyák férfit és fiút mészároltak le. A szerbek a mai napig tagadják, hogy népirtás történt volna, így a volt főképviselő rendelkezését sem fogadták el, sőt a boszniai szerb vezető kijelentette, a jövőben a mindenkori főképviselő minden rendelkezését illegitimnek tekinti.

Dodik hosszú évek óta igyekszik bomlasztani a bosnyák állami intézményeket és szabotálni az állam működését függetlenedési ambícióinak érdekében. Rendszeresen találkozik Vlagyimir Putyin elnökkel is és 2014-ben, a Krím elcsatolása kapcsán kijelentette, hogy „egyszer majd mi is rendezünk népszavazást, de a pillanatot nagy körültekintéssel kell megválasztani”. Moszkva a boszniai Szerb Köztársaságot egy hídfőállásának tekinti a hagyományosan geopolitikai tűzfészeknek tekinthető Balkánon.

Dodik négy éve került az USA szankciós listájára a daytoni béke végrehajtásának akadályozása miatt.

Bosznia felbomlása pillanatok alatt erőszakos cselekményekhez vezethet, nem véletlen, hogy az USA és az EU teljesen elutasítják ennek lehetőségét. De Dodik megingathatatlan és már novemberben kizárólag szerbek által vezetett intézményeket akar látni.

Amikor megkérdezték, hogy miként tervezi ennek kivitelezését, a szerb enklávé vezetője – aki nemrég egy provokatív hadgyakorlatot tartott – így válaszolt: „Ahogyan a szlovének csinálták”. Ez egy alig leplezett utalás Jugoszlávia felbomlására, amely éveken keresztül tartó vérengzéshez vezetett.

Dodik nem tudná kivitelezni terveit külső politikai támogatás nélkül.  Aleksandar Vucic szerb elnök és Aleksander Vulin szerb belügyminiszter ugyanis már egy ideje alig leplezetten újramelegítik Milosevic egykori elnök tragikus politikai hagyatékát és a Nyugat-Balkán összes szerb etnikumú polgárát politikailag és intézményileg egyesíteni akarják.

A bizalmas jelentés

A nemzetközi közösség boszniai főképviselője szerint az országot közvetlenül fenyegeti a széthullás veszélye, és "nagyon reális" a konfliktus visszatérésének lehetősége.

Christian Schmidt bosznia-hercegovinai főképviselő az ENSZ-hez intézett bizalmas jelentésében azt írta, ha a szerb szeparatisták beváltják fenyegetésüket, és újjáalakítják saját hadseregüket, kettészakítva a szövetségi fegyveres erőket, akkor növelni kell a nemzetközi békefenntartók számát, hogy elejét vegyék egy új háború felé vezető folyamatnak - írja a The Guardian brit lap.

Az ENSZ-nek írt jelentésben Schmidt úgy fogalmaz: Bosznia a háború utáni időszak legnagyobb egzisztenciális fenyegetésével néz szembe.

Dodik, mint a háromtagú boszniai államelnökség szerb tagja, az MTI szerint október közepén arról beszélt, hogy kivonulnak a szövetségi intézményekből, valamint a hadseregből, az igazságügyi testületekből és az adózási rendszerből is.

Közölte továbbá, hogy a szövetségi hadsereget a laktanyák bekerítésével a Boszniai Szerb Köztársaságból való kivonulásra fogják kényszeríteni, és ha a Nyugat katonai beavatkozással próbálkozik, akkor vannak "barátai", akik megígérték, hogy támogatják a szerb ügyet. Ezzel feltehetően Szerbiára és Oroszországra utal - írja a The Guardian.

Eközben az EUFOR-misszió mandátuma, amelyet az ENSZ Biztonsági Tanácsától kapott, novemberben lejár, és egyesek attól félnek, hogy Oroszország meg fogja vétózni a meghosszabbítását.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG