Káncz Csaba a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje az ellenzéki előválasztáson. A szerző nem tagja szerkesztőségünknek, külsősként publikál oldalainkon.
Elhallgattak a fegyverek és újonnan világossá vált: politikai megoldásra vár az izraeli-palesztin viszály. A 11 napos hadjárat győztese Netanjahu miniszterelnök és az izraeli hadsereg, de Izrael államnak le kell szűrnie a stratégiai tanulságokat az elmúlt napok figyelmeztető jeleiből.
Netanjahu a saját politikai pecsenyéjét sütögeti és két éven belül az ötödik általános választást próbálja kikényszeríteni. De ennek kapcsán olyan biztonságpolitikai dinamikába kényszerítette Izraelt, amely nem felel meg az ország érdekeinek.
Az izraeli stratégáknak gondosan le kell szűrniük a tanulságot a vegyes etnikumú izraeli városokban felszakadt társadalmi kötőszövetekből, a nyugati nagyvárosok több ezres Izrael-ellenes tüntetéseiből, az Ábrahám Egyezmények fő hiányosságából, és az amerikai demokrata párton belüli forrongásból.
Nem mehetnek el amellett, hogy Kína példátlan határozottsággal állt ki a kétállami megoldás és a gázai blokád feloldása mellett. Ezzel Peking egyrészt a muszlim világban próbálta ellensúlyozni az ujgurok bánásmódja miatti nemzetközi kritikákat, másrészt globális szereplőként szólalt meg az Egyesült Államokat ellensúlyozva - egyben az egyre erősebb amerikai szélső-baloldali hangokat megerősítve.
A Hamász katonai vereséget szenvedett el, de politikailag megerősödött. Az izraeli hadsereg kíméletlenül elpusztította földalatti bunkerrendszerét. Az is kiderült, hogy az izraeli hírszerzés lehallgatta a titkos Hamász kommunikációs rendszert és sorra lőtte ki a szervezet parancsnokait. Politikailag viszont a Hamásznak sikerült meggyengítenie a Palesztin Hatóság befolyását Ciszjordániában is.
Az izraeli média elismerően szólt az EU közös álláspontjával szembemenő szerda magyar kiállásról. Csütörtökön aztán Budapest álláspontjához igazodva a német, cseh és szlovák külügyminiszter is Izraelbe látogatott és hangsúlyozták az ország jogát az önvédelemre.
A ’Van Jövő’ (Jes Atíd) párt elnökének, Jaír Lapidnak most kevesebb, mint két hete maradt a hadműveletek idején szünetelő koalíciós tárgyalások lezárására, miután május 5-én Reuven Rivlin államfőtől 28 napot kapott a kormányalakításra.
Káncz Csaba videókommentárját itt tekinthetik meg: