8p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Két napig dolgoztak a résztvevők a G7 kanadai csúcstalálkozójának zárónyilatkozatán, hogy az mindenkinek megfeleljen, hogy aztán Donald Trump amerikai elnök egy mondvacsináltnak tűnő ok miatt utólag felrúgja az egészet egy Twitter-üzenettel. Egyre nagyobb szakadék tátong Washington és Európa között, ami Moszkva malmára hajtja a vizet.
Donald Trump amerikai elnök és Justin Trudeau kanadai kormányfő a G7 csúcstalálkozón, Charlevoix-ban, Kanadában. Fotó: EPA/Neil Hall

A világ legfejlettebb ipari államait összefogó G7 csoport kanadai csúcstalálkozójának zárásaként a résztvevők elfogadtak egy közös zárónyilatkozatot. Donald Trump amerikai elnök azonban később visszavonta a támogatását, egész pontosan arra utasította az Egyesült Államok képviselőit, hogy ne támogassák a zárónyilatkozatot. Ezt természetesen twitteres bejelentéséből tudjuk.

Az ok meglehetősen mondvacsináltnak tűnik. Miközben Kanada már korábban is egyértelműen jelezte, hogy az Egyesült Államok által bevezetett, a kanadai termékeket is sújtó importvámok miatt válaszlépésekre készülnek (egyebek közt egy közvetlenül Trump és Trudeau kanadai kormányfő között zajlott telefonbeszélgetésben is szóba került az opció), most mégis ezen sértődött meg az amerikai elnök.

Még ennél is furább, hogy nem a válaszlépések tényére hivatkozik Trump, hanem arra, hogy szerinte mást mondott a zárt ajtók mögött Trudeau, mint a csúcstalálkozót követő sajtótájékoztatón.

Az Egyesült Államok és szövetségesei között az elmúlt napokban felerősödött a feszültség az amerikai kormány által az Európai Unióra, Kanadára és Mexikóra kivetett védővámok miatt. Washington az import acélárura 25 százalékos, az import alumínium-termékekre 10 százalékos védővámot vetett ki.Az Egyesült Államok és szövetségesei között az elmúlt napokban felerősödött a feszültség az amerikai kormány által az Európai Unióra, Kanadára és Mexikóra kivetett védővámok miatt. Washington az import acélárura 25 százalékos, az import alumínium-termékekre 10 százalékos védővámot vetett ki.

Nem az a baj, amit mondott, hanem az, ahogy mondta?

A kanadai kormányfő ugyanis arról beszélt, hogy sértőnek találja az amerikai vámtarifákat, melyeket Washington mások mellett Kanadára vetett ki. Megígérte, hogy július 1-től Ottawa megtorló intézkedéseket hoz az Egyesült Államokkal szemben. "A kanadaiak udvarias és méltányos emberek, de nem hagyjuk magunkat megfélemlíteni" -  fogalmazott Trudeau.

Trump azonban nehezményezte, hogy míg a csúcson Trudeau „nyájas és szelíd”, a sajtótájékoztatóján „nagyon tisztességtelen és gyenge” volt. A kanadai nyilatkozat miatt támadásba lendült a Trump-adminisztráció gépezete, és elképesztően kemény kifejezéseket vágtak a kanadai kormányfő fejéhez.

A Fehér Ház a pokolba küldi a kanadai miniszterelnököt

Peter Navarro, a Fehér Ház kereskedelmi főtanácsadója azt mondta, hogy az olyanoknak, mint Trudeau, "külön helye van a pokolban". Larry Kudlow, a Fehér Ház gazdasági bizottságának igazgatója szerint Trudeau "valójában hátba döfött bennünket". Szerinte Trump és Trudeau kétoldalú megbeszélésein a két politikus "nagyon jól megértette" egymást. "Nagyon közel álltunk ahhoz, hogy megállapodást kössünk az észak-amerikai szabadkereskedelmi megállapodásról, de aztán távoztunk és ekkor Trudeau előhúzta ezt a belföldi használatra szánt sekélyes politikai attrakciót."

Kérdés, hogy egy, már a találkozó előtt is jól ismert tény (miszerint a kanadaiak válaszlépésekre készülnek az amerikai importvámok miatt) miért okozott akkora törést Trumpban, hogy az egész zárónyilatkozattól visszatáncolt. A nemzetközi partrnerek élesen el is ítélték a lépést.

Egy hiszti miatt nem lehet felrúgni az asztalt

A francia elnökség az MTI szemléje szerint azt közölte: "Két napot szántunk arra, hogy közös szöveget és elköteleződéseket alkossunk. Ragaszkodunk hozzájuk, és ha valaki hátat fordítva elvetné azokat, az az ő összefüggéstelenségének és következetlenségének a bizonyítéka". "A nemzetközi együttműködés nem múlhat kirohanásokon és apró megjegyzéseken" - írták.

Angela Merkel is szokatlanul élesen reagált: szerinte "kijózanító és kissé deprimáló", hogy Donald Trump amerikai elnök egy Twitter-üzenettel visszavonta a nagy erőfeszítéssel kimunkált zárónyilatkozat támogatását. Az egész ügy "nem szép" - tette hozzá, megjegyezve, hogy ezek a jelzők az ő stílusához képest erősnek számítanak.

A csúcstalálkozón történtek is azt mutatják, hogy Európának az eddiginél is jobban a saját kezébe kell vennie sorsa irányítását, és nem támaszkodhat már teljes mértékben az Egyesült Államokra. Ezért az Európai Uniót meg kell erősíteni, a külpolitikában, a védelempolitikában és a menekültpolitikában is tovább kell lépni, hogy komoly világpolitikai tényező legyen az Egyesült Államok, Kína és Oroszország mellett - mondta a kancellár az MTI beszámolója szerint.

Összetartásra van szükség a kereskedelempolitikában is - húzta alá Angela Merkel, megerősítve, hogy az EU a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályainak megfelelő intézkedésekkel válaszol az acélra és az alumíniumra kivetett amerikai vámokra. Azzal kapcsolatban, hogy Donald Trump erre újabb védővámokkal reagálhat, elmondta, hogy egyelőre az autóipart fenyegető lépések elhárításán dolgoznak, és ha ez nem sikerül, "az EU remélhetőleg ugyanolyan egységesen lép fel, mint most".

Mi van a zárónyilatkozatban?Az Egyesült Államok, Franciaország, Japán, Kanada, Nagy-Britannia, Németország és Olaszország alkotta informális csoport vezetőinek tanácskozásán kidolgozott nyilatkozatban a többi között az áll, hogy a hetek elkötelezik magukat a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) fenntartása és a szabályokon alapuló nemzetközi kereskedelmi rendszer mellett, a vámok és a kereskedelmet korlátozó más tényezők felszámolása mellett. Egyetértettek abban is, hogy csak akkor szabad visszavonni az  Oroszország ellen hozott gazdasági büntetőintézkedéseket, ha Moszkva teljesíti az ukrajnai konfliktus politikai megoldásának elősegítését célzó minszki megállapodásba foglalt kötelezettségeit, és fel kell lépni a hét ország demokratikus társadalmait, intézményeit, választási folyamatát, szuverenitását és biztonságát aláásni próbáló külföldi entitások ellen.

Visszaengedik az oroszokat?

A G7-tel korábban szorosan együttműködött Oroszország is, de az ukrajnai Krím félsziget nemzetközi jogot sértő bekebelezése miatt 2014-ben kizárták. Trump a mostani találkozón felvetette, hogy a legfejlettebb ipari országok csúcstalálkozóján igenis helye lenne az oroszoknak - és ebben talán egyetértenek a többiek is. Az, hogy az új, oroszbarát olasz kormány üdvözölte az ötletet, egyáltalán nem meglepő, de még a németek sem zárkóznak el az ötlettől. Angela Merkel azt mondta: elképzelhető, hogy Donald Trump felvetését megszívlelve visszafogadják Oroszországot, amelynek részvétele egy sor nemzetközi ügy rendezésében elengedhetetlen. Ehhez azonban előre kell lépni a kelet-ukrajnai válság kezelésében, a konfliktus politikai megoldásáról szóló minszki megállapodás végrehajtásával - mondta a német kancellár.

Trump egyébként is jó úton halad afelé, hogy egymás karjaiba terelje európai szövetségeseit és Vlagyimir Putyint. A folyamat az iráni atomalku felrúgásával és a szankciók bevezetésével csúcsosodott ki: az EU-s vezetők számára világossá vált, hogy az iráni szankciókkal Trump Washingtona vált az európai gazdaság legfőbb ellenfelévé. Merkel és Putyin személyesen egyeztetett Szocsiban, később Emmanuel Macron francia elnök Szentpéterváron találkozott az orosz elnökkel.

A jelenleg Szingapúrban tartózkodó, Kim Dzsongun észak-koreai diktátorral találkozni készülő Trump magyar idő szerint hétfő hajnalban a Twitteren tovább ekézte a nemzetközi kereskedelmi partnereket: azt írta, hogy miközben az USA a NATO-n keresztül megvédi Európát komoly pénzügyi veszteségek árán, az európai oszágok átverik az USA-t a kereskedelemben - az európaiak a költségeknek csak töredékét viselik, aztán csak nevetnek az egészen. "Sajnálom, többé nem engedhetjük meg a barátainknak vagy az ellenségeiknek, hogy kihasználjanak minket a kereskedelemben. Az első az amerikai munkás!" - írta Trump.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG