5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Moszkva jó alapokkal rendelkezik a baráti és kölcsönösen előnyös kapcsolatok elmélyítésére a Globális Dél számos országával. De a 2014-es kijevi események bebizonyították, hogy a korrupt elit megvásárlása nem hoz kielégítő megtérülést az egész országra nézve. Káncz Csaba jegyzete.

Április 24-én Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, az ENSz Biztonsági Tanácsának ülésén elnökölve mondott beszédet, amelyet főként a kollektív Nyugat elleni vádaskodásnak  szentelt. Lavrov sürgette az úgynevezett „Globális Dél” országait – tehát az afrikai, ázsiai és dél-amerikai fejlődő államokat –, hogy foglaljanak el egyre aktívabb álláspontot a nemzetközi színtéren,  szálljanak szembe a nyugati politikákkal és támogassák az ENSz Chartát, beleértve a függetlenség, a szuverenitás és az államok egyenjogúságának elvét – ezzel próbálva Oroszországot a fejlődő nemzetek vezető hangjaként bemutatni.

Oszd meg, ha lehet

Ezek a passzusok összhangban állnak a Kreml politikájával, amely el akarja választani a Globális Délt a Nyugattal való szolidaritástól, amely utóbbi elítéli Oroszország Ukrajna elleni agresszióját.

A Kreml nem hagy fel a nemzetközi közösség megosztására tett kísérleteivel, egyrészt annak demonstrálására, hogy nincs elszigetelve, másrészt azért, hogy – ha nem is szövetségeseket, de – olyan partnereket vonzzon, amelyek segítséget vagy támogatást nyújthatnak Putyin elnök agresszív politikai irányvonalához.

Oroszország új fókusza: a Globális Dél. Fotó: Depositphotos
Oroszország új fókusza: a Globális Dél. Fotó: Depositphotos

Oroszországnak égetően szüksége van újabb és újabb katonákra az ukrán hadszíntéren. Ennek megfelelően egyes források arról számolnak be, hogy az orosz követek időszakonként megpróbálnak önkénteseket toborozni a háborús erőfeszítésekhez, különösen Afganisztánban, Szíriában és különböző afrikai országokban.

Mély gyökerek

Valóban, Moszkva jó alapokkal rendelkezik a baráti és kölcsönösen előnyös kapcsolatok elmélyítésére a Globális Dél számos országával. Ezt a Szovjetunió éveiben készítették elő, amikor Moszkva katonailag aktívan támogatta a gyarmat-ellenes mozgalmakat.

A Szovjetunió emellett jelentős gazdasági segítséget nyújtott Ázsia és Afrika számos államának. Ennek eredményeként ezeknek az országoknak a lakossága ma is szép emlékeket őriz Oroszországról. Elég beszédes példa erre Dél-Afrika és Uganda álláspontja az ukrajnai háborúval kapcsolatban.

Nem szabad elfelejteni, hogy sok régióban az emberi élet értéke még nem olyan magas, mint Európában és Észak-Amerikában – a politikai vagy területi viták erőszakos megoldását ezeken a területeken kevésbé tartják visszataszítónak. Ráadásul a Globális Dél nem titkolja elégedetlenségét azzal kapcsolatban, hogy az ezekben a régiókban zajló konfliktusok, több ezer ember halála és az óriási anyagi károk töredékét sem váltják ki Nyugaton annak a figyelemnek, felháborodásnak és együttérzésnek, mint az ukrajnai háború.

E fejlődő államok túlnyomó többsége számára az ukrajnai háború egy távoli regionális konfliktus, amelybe nem szabad belekeveredni, és még kevésbé oroszellenes álláspontot képviselni. Mindez megfelelő diplomáciai készséggel és erőforrásokkal valóban komoly támogatást nyújthat Oroszországnak, valamint gyengítheti a Nyugat azon képességét, hogy széles körű nemzetközi Putyin-ellenes koalíciót építsen ki.

Nem minden fenékig tejföl

De ez a politika nagyrészt retorikai szinten marad. Moszkva számára a támogatás elnyerése nemcsak a partnerek meggyőzését követeli meg az igazáról – ami nem is olyan egyszerű feladat, ha a jelszavaktól a valós cselekvés felé haladunk –, hanem jelentős, mindenekelőtt pénzügyi erőforrásokat is kell e megközelítésre fordítani.

Kevés feltörekvő gazdaság kész arra, hogy nyíltan orosz zászlók alá álljon, és ingyen szembeszálljon a Nyugattal.

Márpedig Oroszországnak jelenleg egyszerűen nincs elég készpénze. Ezért a Globális Dél Oroszországnak nyújtott támogatása inkább csak politikai nyilatkozatokra korlátozódik, amelyek szintén fontosak lehetnek - bár nem olyan szinten, amelyet Moszkva szeretne.

Ráadásul az orosz vezetés - és különösen az orosz külügyminisztérium - hibásan közelíti meg a puha hatalmat. Nem hisznek a társadalmi mozgalmakban rejlő lehetőségekben, és így megtagadják a civil társadalom hatalmát.

Számukra csak az elitek és meghatározott egyének birtokolják az igazi hatalmat és tekintélyt. Moszkva megközelítése Viktor Janukovics ukrán elnök korábbi rezsimjéhez, amelybe Oroszország legalább 15 milliárd dollárt fektetett be, tökéletes példa erre.

A 2014-es kijevi események bebizonyították, hogy a korrupt elitbe történő ilyen befektetések nem hoznak kielégítő megtérülést megnövekedett politikai tőke formájában. Ennek ellenére a Majdan tanulságait nem veszik figyelembe: az orosz vezetés továbbra sem tud és nem is akar a puha hatalom paradigmáján belül dolgozni, csak a fegyveres erőben és a kemény, rendkívül rugalmatlan politikai megközelítésben hisz.

Mindazonáltal nem szabad lebecsülni Putyin azon próbálkozásait, hogy a Globális Délt kijátssza Ukrajna és a nyugati egység ellen. Ezeket továbbra is úgy érdemes kezelni, mint egy újabb fenyegetést, amely lassítja a nemzetközi közösség azon erőfeszítéseit, hogy véget vessen Oroszország Ukrajna elleni háborújának.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG