A Hamász és az Iszlám Dzsihád palesztin fegyveres csoportok vezető tisztségviselői tegnap megbeszéléseket folytattak Haszan Naszrallah Hezbollah vezetővel azzal a céllal, hogy "valódi győzelmet" érjenek el az Izrael elleni háborúban - közölte a libanoni csoport.
A Hezbollah álláspontja
A Hezbollah a Teherán által finanszírozott, úgynevezett "Ellenállás Tengelyének" a része, és Irán után a tengely leghatalmasabb katonai erejét képviseli. A párt úgy tekint a folyamatban lévő háborúra, mint olyanra, amely jelentős szereplőként, nem pedig egyszerű megfigyelőként való részvételét igényli; innen ered a párt komoly aggodalma a háború eseményeivel és kimenetelével kapcsolatban. A Hamász veresége, vagy Izrael sikere a mozgalom katonai képességeinek aláásásában súlyos veszteséget jelentene a Tengelynek, beleértve a Hezbollahot is.
Október 7-e óta az események menete az évek óta alkalmazott bevetési szabályoknak megfelelően alakult: kölcsönös, de korlátozott katonai cselekményekre. Ez a status quo abból eredhet, hogy Izrael hallgatólagosan megértette, hogy a Hezbollahnak szimbolikus vagy korlátozott részvételre van szüksége a folyamatban lévő konfliktusban.
Izraelnek nem áll érdekében új frontot nyitni egy ádáz és jól felszerelt ellenséggel szemben. Mindazonáltal a Hezbollah szándékai nem túl egyértelműek. Úgy tűnik, hogy a párt "óvatos beavatkozásának" - legalábbis eddig - az a célja, hogy elterelje és kimerítse Izraelt azáltal, hogy arra kényszeríti, hogy katonai képességeinek egy részét a libanoni frontra helyezze át, hogy enyhítse a Hamászra nehezedő nyomást a Gázai övezetben.
A Hezbollah arra is figyelmeztetni akarja Tel-Avivot, hogy a párt és az Ellenállás Tengelye nem marad a végtelenségig semleges. A Hezbollah végrehajtó tanácsának vezetője, Hásem Szafieddine rámutatott, hogy a pártja által végrehajtott műveletek "olyan üzenet, amelyet az izraelieknek alaposan meg kell vizsgálniuk". Naim Kaszem, a Hezbollah főtitkárhelyettese megerősítette, hogy pártja kész szembeszállni Izraellel a gázai palesztinok támogatására. Rámutatott, hogy a Hezbollah teljes mértékben tisztában van feladataival és felkészült, mivel szorosan figyelemmel kíséri a gázai helyzetet.
Belső és külső akadályok
A Hezbollah azonban belpolitikai okokból nem akar teljes mértékben részt venni a kibontakozó gázai konfliktusban. Ezek az okok közé tartozik, hogy a párt nem élvez olyan támogatást a közvéleményben, mint amilyet a 2006-os háborúban élvezhetett, és ami a legfontosabb: a libanoniak széleskörű elutasítása az Izrael elleni háborúba való belesodródással szemben.
A libanoni politikai erők ellenállása a konfliktusban való komolyabb szerepvállalással szemben megnehezíti a Hezbollah számításait. Szamir Geagea, a Libanoni Erők párt vezetője például félelmét fejezte ki egy elhúzódó gázai konfliktustól, amely mély libanoni szerepvállaláshoz vezetne. Pierre Bou Assi, a párt egyik vezető tagja szerint a Hezbollah elpusztítja Libanont, ha belekeveredik a konfliktusba.
A libanoni ügyvezető kormány nevében Abdallah Bou Habib külügyi és emigrációs miniszter kijelentette, hogy a kormány biztosítékokat kapott a Hezbollah-tól arra vonatkozóan, hogy a csoport nem avatkozik be a gázai konfliktusba, hacsak Izrael nem provokálja Libanont. A miniszter azt is megismételte, hogy Libanon Gázával kapcsolatos álláspontja egybecseng a szélesebb körű arab állásponttal, elismerve, hogy a Hezbollah részvétele regionális kérdés, amely nem tartozik a libanoni kormány hatáskörébe.
A belső vitáktól, megosztottságtól és a tekintélyével kapcsolatos kétségektől meggyengült, valamint az országban továbbra is fennálló politikai vákuumtól szenvedő ideiglenes libanoni kormány nem tudja ellenőrizni a Hezbollahot. A kormány anyagilag és diplomáciailag is képtelen kezelni a Hezbollah akcióiból eredő háborús helyzetet.
Az ország a padlón
A libanoni nép romló pénzügyi és életkörülményei szinte lehetetlenné teszik, hogy Libanon vállalja az Izraellel való katonai konfrontáció terhét. Az izraeli katonai vezetők azzal fenyegetőznek, hogy egy esetleges konfliktus esetén elpusztítják a libanoni infrastruktúrát. Egy ilyen esemény csak tovább súlyosbítaná a libanoni polgárok szenvedéseit, akik már így is küzdenek nemzetük romló állapotával.
Mivel a Hezbollah politikai szárnya a libanoni parlamentben is helyet foglal, a csoportnak ezt a regionális és stratégiai megfontolások mellett figyelembe kell vennie. A legideálisabb helyzet a Hezbollah számára minden bizonnyal az, hogy az erővel való fenyegetést gyakorolja Izraellel szemben anélkül, hogy ténylegesen alkalmaznia kellene azt.
Külső megfontolások is segíthetnek eltántorítani a pártot attól, hogy teljes körű konfrontációt folytasson Izraellel. Ezek közé tartoznak az Egyesült Államok szigorú figyelmeztetései, amelyeket a legnagyobb repülőgép-hordozónak a Földközi-tenger keleti részére történő telepítése is alátámaszt.
A kiszivárgott hírek szerint izraeli fenyegetések is vannak, miszerint a Hezbollah esetleges beavatkozására adott izraeli válaszlépés pusztító támadásokkal járna Libanonban és Szíriában. Ez akár a szíriai rezsim olyan mértékű célba vételére is kiterjedhetne, amely meggyorsíthatná annak bukását. Egy ilyen forgatókönyv jelentős veszteségeket jelentene az Irán-barát tengely számára, amely nagy összegeket fektetett az Aszad-rezsim megerősítésébe.
Egy másik jelentős tényező a Libanon és Izrael között egy évvel ezelőtt véglegesített tengeri határmegállapodási megállapodás, amely a Hezbollah kifejezett beleegyezése nélkül nem lett volna lehetséges. Ez a megállapodás kulcsfontosságú Libanon számára, mivel lehetővé teszi, hogy a libanoni vizeken kőolajat és földgázt kutasson fel, és remélhetőleg megkezdje a kitermelést. Ha sikerül, ez megmentheti a széteső libanoni gazdaságot. A Hezbollah, mint a libanoni de facto hatóság, nem valószínű, hogy megkockáztatná a határmegállapodás és az energiaforrások későbbi feltárásának aláásását azzal, hogy totális háborút kezdeményez Izraellel.
A külső tényezők közül kiemelkedik a Hezbollah fő támogatójának, Iránnak a szerepe. Hoszein Amir Abdollahian iráni külügyminiszter október 14-i bejrúti látogatása és a Hezbollah főtitkárával, Hasszán Naszrallahhal való találkozója látszólag ellentmondásos üzeneteket közvetített. Abdollahian hangsúlyozta Libanon biztonságának fontosságát és a nyugalom fenntartásának szükségességét. Egyúttal figyelmeztetett a gázai konfliktus más régiókra való esetleges átterjedésére, hacsak Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök nem hagy fel agresszív fellépéseivel.
Összességében a Hezbollah gondosan kiszámított fegyelmet tanúsított az Izrael és a Hamász közötti gázai konfliktus kirobbanása óta. Annak ellenére, hogy belső és külső tényezők visszatartják a pártot attól, hogy Libanonból frontot nyisson Izrael ellen, a várakozásokkal ellentétben még mindig lehetséges, hogy a párt éppen ezt fogja tenni – teheráni utasításra. De míg a konfliktusok és háborúk kezdete kiszámítható, a kimenetelük bizonytalan.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)