4p

Miközben az EU a héten elfogadta a 15. szankciós csomagot Oroszországgal szemben, a tengeren szállított orosz olajat pedig már 2022-ben kitiltotta az EU-ból, addig India még szorosabbra fűzi kapcsolatait az orosz gazdasággal, és a napokban rekordméretű üzletet kötött a Rosznyefttel.

Gigantikus szerződést ütött nyélbe a Rosznyeft a Reliance nevű olajfinomítóval: az állami kézben lévő orosz olajipari cég naponta csaknem 500 ezer hordó olajjal látja majd el a magánkézben lévő indiai céget, értesült a Reuters az üzletet ismerő forrásokból. A hírügynökség szerint az az eddig legnagyobb energiaipari üzlet a két ország között.

Hosszútávú gigabiznisz 

A megállapodás 10 évre szól – és további 10 évre meghosszabbítható – , a globális ellátás 0,5 százalékának felel meg, értéke pedig a jelenlegi árakon számolva évi mintegy 13 milliárd dollár.

A szállítások jövő januárban kezdődnek majd, és nagyrészt Ural típusú olajat fednek le, amely a legnépszerűbb olajfajta az indiai finomítók számára. Az olajat a Reliance Dzsámnagarban található finomítója fogja használni, amely a világ legnagyobb ilyen típusú létesítménye. (A város a nyugat-indiai Gudzsarát államban fekszik.)    

Narendra Modi indiai kormányfő és Vlagyimir Putyin orosz elnök idén júliusban Moszkvában – India fokozza a bizniszt Oroszországgal
Narendra Modi indiai kormányfő és Vlagyimir Putyin orosz elnök idén júliusban Moszkvában – India fokozza a bizniszt Oroszországgal
Fotó: Kremlin.ru/ Szergej Bobjlev/RIA Novosti

A vételárra 2025-ben hordónként három dollár kedvezményt adnak az oroszok, az összességében pedig a havi dubaji átlagárhoz igazodik. Az árazást és a mennyiséget minden évben felülvizsgálják a piaci fejleményektől függően.

A Rosznyeft nem kommentálta az értesülést. Az indiai cég pedig csak annyit közölt, hogy nemzetközi szállítókkal, köztük oroszokkal is együttműködik, az üzleteket pedig piaci alapon kötik.

Mivel India nem vetett ki szankciókat az orosz energiahordozókra, a helyi olajfinomítók továbbra is importálhatják azokat. És a jelek szerint jól járnak: a nyugati büntetőintézkedések az orosz olajat ugyanis hordónként minimum 3-4 dollárral olcsóbbá tették a rivális típusoknál.     

Az ázsiai ország energiapiaca egyébként az egyik leggyorsabban növekvő piac a világon és Kína növekedésének lassulásával a globális kereslet egyik motorjává válik. Az olajipari cégek pedig nagy versenyt folytatnak azért, hogy elláthassák ezt a piacot.

Ami a politikai hátteret illeti, Vlagyimir Putyin orosz elnök a tervek szerint hamarosan hivatalos látogatást tesz Indiában Narendra Modi miniszterelnök meghívására – a Kreml szerint a vizitre jövő év elején kerülhet sor.

Modri egyébként idén júliusban járt hivatalos látogatáson Moszkvában – akkor Putyin többek között arról beszélt, hogy a két ország közötti kereskedelem folyamatosan és jelentősen növekszik. 

A hírügynökség a mostani hírrel kapcsolatban emlékeztet arra is, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök beiktatása, 2025. január 20-a után azonnal nyomást kíván helyezni Moszkvára és Kijevre a háború befejezése érdekében.

Már India az orosz olaj legnagyobb vevője   

Ahogy arról korábban beszámoltunk, India júliusban már megelőzte Kínát a világ legnagyobb orosz olajimportőreként, tehát az indiai finomítók már több olajat vásárolnak Oroszországtól, mint a kínaiak. Akkor az orosz nyersolaj India teljes olajimportjának a 44 százalékát tette ki, és új rekordszintre, napi mintegy 2 millió hordóra nőtt, ami 12 százalékkal több egy évvel korábbhoz képest.

India teljes energiaiimportjának pedig több mint egyharmadát teszi ki az orosz olaj jelenleg.

A világ legnépesebb országa azt követően vált annak egyik legnagyobb, majd legnagyobb importőrévé, hogy az Európai Unió szankciókat vetett ki az orosz olajra az Ukrajna elleni katonai agresszió miatt 2022 végén, amit 2023 elején az olajipari termékekre is kiterjesztett – a behozatali tilalom alól csak a vezetéken szállított olaj kapott mentességet, többek közt a magyar kormány nyomására. 

És miközben most India megkötötte eddigi legnagyobb energiaipari üzletét Oroszországgal, az EU újabb, sorrendben 15. szankciós csomagjáról állapodott meg.

Ennek keretében például további 52 orosz olajat és gázt szállító, homályos tulajdonosi hátterű tankert tiltanak ki az uniós kikötőkből (ezek az úgynevezett orosz árnyékflottához tartoznak), amelyek „segítenek Moszkvának milliárdokat keresni” a tiltott eladásokból.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Orbán Viktor így fogadta Montenegró miniszterelnökét
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 20:03
A magyar kormányfő kedden Budapesten munkalátogatáson fogadta Milojko Spajicot, akivel két, egy infrastruktúrafejlesztési, valamint egy távközlési, információtechnológiai egyezményt írtak alá.
Nemzetközi Elfogadta a szenátus Trump adó- és költségvetési csomagját
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 19:15
Az amerikai szenátus kedden – republikánus többséggel – elfogadta Donald Trump elnök nagyszabású adó- és költségvetési törvényjavaslatát. A közel ezer oldalas jogszabálycsomag számos kulcsfontosságú belpolitikai célkitűzést törvénybe foglalna, miközben a Kongresszus Költségvetési Hivatala (CBO) szerint 3,3 ezer milliárd dollárral növelné az Egyesült Államok már most is 36,2 ezer milliárd dolláros államadósságát.
Nemzetközi Továbbra is jönnek uniós pénzek Magyarországra – Orbán Viktor visszavonulót fújt
Wéber Balázs | 2025. július 1. 18:08
A magyar kormány látszólag folyamatosan hadban áll Brüsszellel, ugyanakkor továbbra is sok pénzt kaphat onnan: mintegy 12 milliárd euró kohéziós forrás továbbra is elérhető. Erről nem akar lemondani, és ennek is döntő szerepe volt abban, hogy mégsem lépett át bizonyos vörös vonalakat. Nagyító alatt ezúttal az EU-Magyarország viszony.
Nemzetközi Zelenszkij: Németország vegye rá Magyarországot, hogy engedjen az Oroszország elleni szankciók ügyében
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:19
Berlinben járt az ukrán elnök. 
Nemzetközi Csalódott a lengyel agrárminiszter
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 15:45
Kiábrándítónak találta kedden Czeslaw Siekierski lengyel agrárügyi miniszter azt a módszert, ahogyan az Európai Bizottság (EB) az Ukrajnára vonatkozó kereskedelmi liberalizációs rendelkezések felülvizsgálatában eljárt.
Nemzetközi Nagy lépésre szánta el magát Peking – kész megvitatni a WTO reformját
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:10
Kína kész az Egyesült Államokkal tárgyalni a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) reformjáról, beleértve a vámokat, a támogatási politikát és más vitás kérdéseket – közölte a kínai WTO-képviselet egyik magas rangú tisztviselője.
Nemzetközi Meglepetés Japánban – rosszabbra számítottak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 13:40
Emelkedett a japán feldolgozóipari vállalatok üzleti hangulatindexe a második negyedévben.
Nemzetközi A japánok nem kérnek Donald Trump rizsájából – nincs vámalku
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 13:10
Japán nem hajlandó mezőgazdasági ágazatát feláldozni az Egyesült Államokkal folytatott vámcsökkentési tárgyalások kedvéért – közölte Akazawa Ryosei gazdasági miniszter és főtárgyaló kedden, miután Donald Trump élesen bírálta Tokiót amiatt, hogy nem importál amerikai rizst.
Nemzetközi Most egy kávézót bombáztak le Gázában – mintegy huszan meghaltak
Wéber Balázs | 2025. július 1. 12:30
Mindeközben az izraeli kormányfő bizalmasa Washingtonban tárgyal majd egy újabb tűzszünetről.
Nemzetközi Putyin drónháborújába már Észak-Korea is beszállt
Káncz Csaba | 2025. július 1. 10:12
Phenjan már nem csak emberekkel és rakétákkal látja el Moszkvát. Mélyen beágyazza magát Oroszország hadigazdaságába, több ezer munkást küld a drónipar szívébe, és átrendezi az eurázsiai erőegyensúlyt. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG