Tegnap négynapos emelkedési ciklust megszakítva az amerikai részvényindexek estek, ennek ellenére ma az európai tőzsdék pluszban kezdték a napot. Innét azonban lefelé csorgással folytatódott, a német index 0,5, a francia 0,3 százalékos mínuszban van. Londonban van egy kis emelkedés, 0,3 százalék.
A német gyáripari megrendelések jól alakultak és a francia ipari termelés februári értéke is jóval meghaladta a várakozásokat, 1,2 százalék lett a 0,5 százalékos becsléssel szemben. Pénteken minden nyugati tőzsde zárva lesz, hétfőn azonban néhány, például az angolszász országokban már kinyit.
Felülteljesítők a magyar eszközök
Budapesten a BUX-index ismét felültejesítő, 0,9 százalékkal, 44 ezer pont fölé ment. Az OTP és a Mol 0,8-0,8, a Richter 1,6, a Magyar Telekom pedig 0,6 százalékkal növelte az értékét. Nyertes még a Duna House, 2,3 és az Alteo, 1,8 százalékkal. A veszteseket főleg az ingatlancégek környékén találjuk, mint a Graphisoft Park és az Appeninn.
Az OTP további 50 ezer saját részvényt vásárolt 10 245 forintos átlagáron. (A részvényeket a “javadalmazási politikája megvalósításához” használja majd fel.) A forint ma is erősödik, 375,70 az euró ára, ami 1,2 forinttal alacsonyabb a tegnap estinél. Az olaj a hét eleji emelkedés után kissé süllyed. A hollandiai földgáz ára 0,7 százalékkal, 47 euró közelébe emelkedett.
Magas a Mol osztalékhozama
A Mol menedzsmentje közzétette az osztalékjavaslatát az április 27-i közgyűlésre. A 350 forint részvényenként 150 forint alap- és 200 forint rendkívüli osztalékból tevődik össze. A Mol osztalékhozama 12,9 százalék a teljes és 7,4 százalék az “alap” osztalékkal számolva. (Ez az osztalék/árfolyam hányados, amivel a kötvények hozamához hasonló mérőszámot kapunk.) Így a papír eléggé vonzó lehet csupán a magas osztalék miatt is, bár ez az olajcégekre globálisan is jellemző. (Másrészt viszont a fosszilis energiahordozók visszaszorulása hosszabb távon jelentős jövőbeli kockázatokat hordoz.)
Éves csúcsra ért a DAX, az arany
Tegnap a német DAX-index pár ponttal túlszárnyalta az éves csúcsát, ma pedig az aranynak sikerült ez, 2045 forinton áll. Az európai tőzsdék teljesítménye az idén határozottan meghaladta az amerikaiakét. A dollár gyengülése kedvez a kockázatosabb eszközöknek, köztük a forintnak és más feltörekvő piaci devizáknak, valamint az aranynak is.
Az aranyra az is hathat, hogy az inflációs várakozások nem változnak jelentősen, miközben a bankválság kétségessé tette, hogy még sokáig lehet-e folytatni a kamatemelési ciklust. A reálkamatok csökkenése hagyományosan segíti az aranyat és más, az infláció elleni védelemként ismert eszközöket.
Nincs még vége a bankválságnak?
Jamie Dimon, a JPMorgan vezérigazgatója szerint az amerikai bankválság, amely a múlt hónapban a piacokat a mélybe taszította, még nem ért véget, sőt még évekig érezteti majd a hatását – írta a Bloomberg. A részvényeseknek írt éves levelében Dimon azt mondta, hogy az amerikai hatóságoknak nem kellene túlreagálniuk a válságot további szabályokkal.
Szerinte részben éppen a magas tőkekövetelmények okolhatók a krízisért, amelyek arra késztették a bankokat, hogy alacsony kamatozású eszközökkel foglalkozzanak. Ezek azután a kamatlábak emelkedésével sokat veszítettek az értékükből. A befektetők tegnap főleg a bankrészvényeket adták, a pénzügyi szektor indexe közel két hete a legnagyobb mértékben esett.
Fókuszban az amerikai munkaerőpiac
Meglepő, bőven a várakozások alatti munkaerőpiaci adat érkezett tegnap az USA-ban, ennek hatására a kötvényhozamok esésnek indultak.
A gyengülő munkaerőpiac pozitív visszajelzés lehet a Fed felé, így akár idővel kamatvágásokba is kezdhetne a jegybank – véli a KBC Equitas.
Az ADP, illetve NFP munkaerőpiaci adatok is megmozgathatják még a piacokat, ezekre ma és holnap várnak a befektetők.
Még rosszabbul teljesített a Magyar Telekom
Tegnap közöltünk egy grafikont, amely a Magyar Telekom és anyavállalata, a Deutsche Telekom árfolyamát hasonlította össze. Azt mutatta, hogy míg a Deutsche Telekom árfolyama (az osztalékokat is beleszámolva) hosszú távon is szépen nőtt és jelenleg új történelmi csúcson van, addig a magyar papír csak stagnált.
Most belevettük a számításba a devizatényezőt is, és a Magyar Telekomot átszámoltuk euróra is. Az így kapott adatsor – kék vonallal – még rosszabb, a Telekom részvénye euróban és az osztalékokat is hozzáadva 2005 áprilisa óta nem hozott lényegében semmit. (Korábbi adatokat nem tartalmaz az adatsor.)
Forintban plusz 51 százalékos az emelkedés. Mert a Telekom 2005 áprilisában 800-900 forint volt ugyan, és most csak 400, de a jelentős osztalékok – forintban – kompenzálták az áresést.
Hét hónapos csúcson az ether
A két vezető kriptovaluta közül eddig a bitcoin vezetett az áremelkedésben, most azonban fordulni látszik a kocka. Ma az első számú kriptopénz csak két százalékkal erősödik, 28 550 dollár környékére, a második számú ether több mint öt százalékos pluszban van, 1910 dolláron.
Ennek fő oka az lehet, hogy közeleg április 12-e, a következő jelentősebb Ethereum-reform (a Shanghai és a Capella összevont szoftverfrissítések dátuma). Az ether utoljára augusztusban volt 1900 dollár felett, akkor is azért emelkedett, mert a The Merge nevű reform előtt felfokozott várakozásokkal éltek a befektetők.
Közel félszáz magyarországi bitcoin-automata működik
A Coinatmradar.com térképe alapján Magyarország előkelő helyen áll, a világon nálunk található a 19. legtöbb bitcoin-automata. A high-tech nagyhatalomnak számító Taiwan követ bennünket 38 berendezéssel, de megelőzzük többek között a franciákat, az angolokat és a hollandokat is – írja a Binance, a világ legnagyobb kriptotőzsdéjének közleménye.
Magyarországon immár 46 bitcoin-automata található, összesen tíz városban. Kilenc vármegyeszékhelyen használhatunk ilyen ATM-et, a legtöbbet Budapesten, 34-et.
Egy év elején készült körkép szerint azonban a magyarországi bitcoin-automaták igencsak drágák, még nagyobb összegek esetén is 5-9 százalékos költséggel kell számolni. Ezen kívül nem mindig működik mindegyik.
Jelentett az Akko Invest
Rekordszintű árbevételt és eredményt ért el az Akko Invest, miután legnagyobb érdekeltsége, a Neo Property Services is csúcsokat döntött 2022-ben – írja a cégcsoport közleménye. Az Akko a tavalyi évet 28,3 milliárd forintos árbevétellel zárta, ami 28 százalékos növekedés. Az EBITDA 2,6 milliárd lett, ez 40 százalékkal ugrott. Adózás előtti eredménye 1,3 milliárd (+50 százalék), teljes átfogó eredménye egymilliárd forint (+71 százalék) volt. Így a társaság egy részvényre jutó eredménye 30,95 forint a tavalyi 17,9 után.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.