Tegnap volt az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed ülése, ahol a várnak megfelelő kamatemelés mellé eléggé szigorú, “héja” hangvételű beszédet kaptak a befektetők Jeromel Powell elnöktől. Utalt rá, hogy a kamatemelési ciklus végén még magasabb lehet a kamat, mint ahogy korábban várták. Így az S&P 500 index 2,5, a Nasdaq indexe 3,4 százalékos, jókora mínuszban zárt végül.
Ma is ez határozza meg a hangulatot, a főbb európai tőzsdeindexek fél-egy százalékos esésben vannak. A német DAX esik jobban, 0,9 százalékkal, amiben a gázárak emelkedése is benne lehet. Kora délután a Bank of England várhatóan 0,75 százalékkal emeli a kamatot.
Drágul a Mol és a gáz, szenved az arany
A BUX indexet mindezek ellenére a Mol három százalékos emelkedése tartja fél százalékos pluszban, miközben az OTP 0,4, a Richter 1,1 százalékkal esik. A Telekom fél százalékkal javítani tud, a Masterplast viszont 1,4 százalékkal gyengül.
Az európai tőzsdei gázárfolyam decemberre 7,5 százalékkal 137 euróra ment fel. Az olaj több mint egy százalékkal esik. Az arany a kamatemelések miatt tovább szenved, újabb másfél százalékkal veszített értékéből. A nemesfém vesszőfutása már mintegy hét hónapja szinte folyamatosan tart.
Pedig milyen biztatóan alakult a forint
Tegnap kora este már kevéssel 403 alatt is volt az euró árfolyama, de a Fed fellépése itt is alaposan megkavarta a dolgokat. Ma 408,80 az euró, ami hat forinttal magasabb a tegnap estinél. Az euró/dollár is teljesen beomlott, 0,9750 körül jár, a dollárindex pedig (DX) durván, 1,4 százalékkal szállt el. A dollár tehát ismét bivalyerős.
A bitcoin és az ether is mínuszban áll, de csak csekély, egy százalék körüli mértékben.
Így rontotta el a hangulatot a Fed
A kötvényárazásokból számított kamatcsúcs mintegy 150 bázisponttal 5,15 százalékra emelkedett, a csúcs ideje pedig inkább májusra tolódott a korábbi február-márciusról – foglalta össze az Erste Befektetési Zrt.
Ráadásul így a kamatcsökkentés is inkább jövő év decemberben kezdődhet meg, azaz ott is van egy pár hónapos csúszás.
A 2024. októberi inflációs rátára történő fogadások a múlt hét végi 1,44 százalékról 1,6 százalékra emelkedtek. Az egy éves várakozások nem nagyon változtak, maradtak 3,3 százalék körül.
Romló gazdasági környezetben a Fed tovább keménykedik, ami azért nem túl jó. Ezt a tegnapi árfolyamokon is láthattuk – teszik hozzá.
Ez már a vég? Hagyományos devizapiac a blokkláncon
Figyelemre méltó fejlemény a kriptovaluta- és blokklánc-szektorban, hogy hagyományos devizapiaci kereskedelemmel kísérleteznek – a decentralizált pénzügyek, azaz DeFi területén. Mégpedig nem is akárkik, hanem három jegybank, a francia, svájci és a szingapúri, a BIS (Nemzetközi Fizetések Bankja) égisze alatt. A projekt neve Mariana.
A decentralizált pénzügyek (DeFi) nyilvános blokklánc-hálózatokat és intelligens szerződéseket használnak nyílt, átlátható és nem letétkezelői (non-custodial) pénzügyi protokollok létrehozására.
Mivel a DeFi és alkalmazásai a pénzügyi ökoszisztéma rendszerszinten fontos részévé válhatnak, a központi bankoknak meg kell érteniük, hogy milyen hatással vannak a határokon átnyúló fizetésekre – írja a BIS.
A nikkel lesz az új arany?
A nikkel iránti globális kereslet akár meg is négyszereződhet a következő 30 évben, mivel az elektromos járművek szinte teljesen felváltják a hagyományos autókat - mondta a BHP nyersanyagipari konszern egyik ausztráliai részlegének vezetője egy Sydneyben tartott konferencián.
Arra számítunk, hogy a nikkel iránti kereslet a következő 30 évben 200-300 százaléka lesz az előző 30 év keresletének – mondta Jess Farrell.
A nyugat-ausztráliai Nickel West finomítóban előállított nikkelszulfát 85 százaléka már most is az akkumulátor-ágazatba kerül, szemben a hat évvel ezelőtti tíz százalékkal. Korábban ugyanis olyan autógyártókkal kötöttek szállítási megállapodásokat, mint a Tesla, a Toyota és a Ford. Rövidebb távon az inflációs nyomás jövőre is kihívást jelent majd a szektorban, de Kína stabilitást biztosít a nyersanyagkeresletben – hangzott el.
A nikkel egyik fontos termelője egyébként Oroszország.
Sok vegyes gyorsjelentés érkezik
A félvezetőszektorban aktív Qualcomm a jelentése után jókora esést mutatott be az USA-ban. Az eBay árfolyama viszont szépen emelkedett, a cég kellemes meglepetést tudott okozni a gyorsjelentésével. A várakozások felett teljesített a Stellantis is.
Európában a BMW, a Raiffeisen és a BNP Paribas egyaránt jó jelentést tett közzé. A Raiffeisen még Oroszországban is kiugró eredményeket ért el, igaz, a nyereséget egyelőre nem lehetséges az országból kivinni.
Holnap reggel jelent a Mol
Több fontosabb amerikai cég negyedéves számait várhatjuk a mai napon, nyitás előtt a Cigna, a Conocophillips és a Moderna, zárás után pedig a Corteva, a Starbucks, a PayPal és a Monster jelentenek – írta a KBC Equitas.
Az amerikai mellett a magyar piac is figyelmet érdemel, hiszen a Mol holnap hajnalban teszi közzé harmadik negyedéves eredményét.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.