Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!
Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság – 2025. február 26. Budapest
Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap
után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni,
akár hirdetések nélkül, válasszon
előfizetői csomagjaink közül!
Számos gyorsjelentés érkezett, közöttük jó néhány kedvező is. Az igazi kérdés azonban az, hogy ma késő estig sikerül-e megállapodnia a két nagy politikai erőnek az Egyesült Államokban a következő gazdasági mentőcsomagról. Itthon a BUX ma is szépen emelkedik, az OTP tízezer felett is járt. A forint azonban gyengécske az MNB kamatdöntő ülése előtt.
Folytatódnak a tárgyalások az újabb amerikai mentőcsomagról, ma estig kellene megegyezni, hogy még az elnökválasztás előtt tető alá hozzák. A piacok feszülten várják a fejleményt. Ezen kívül a vírus gyors terjedése és a gyorsjelentési szezon a két fő téma.
Nem indult túl jól a mai tőzsdei kereskedés Európában, ami a tegnap esti méretes amerikai esés fényében érthető. Azután valamelyest javult a hangulat, jelenleg a német index már csak 0,1 százalékos süllyedést mutat, Párizsban pedig 0,6, Londonban 0,2 százalék plusz figyelhető meg. A Stoxx 600 európai index 0,1 százalékos pluszban van. Az amerikai határidős tőzsdeindexek is fél százalék körüli pluszt mutatnak.
Tízezer felett az OTP
Budapesten az index ismét felülteljesíti az európai átlagot, 0,8 százalékos emelkedést mutat, hasonlóan Varsóhoz. Az OTP másfél százalékkal emelkedett, és alig marad el a tízezer forinttól, de ma már járt efelett a határ felett is. A Richter 1,3, a Telekom egy százalékkal emelkedik, a Mol viszont 1,1 százalékos mínuszban van. A tegnapi nagy ugrás után, amit egy bejelentés okozott, további hat százalékkal emelkedik a Waberer’s.
A forint az MNB mai kamatdöntő ülése előtt gyengécske, 365,40 forint az euró, közel egy forinttal magasabb az árszint a tegnap estinél. A dollár kissé gyengül, a nemesfémek és a kőolaj szerény mínuszban vannak.
OTP-sátor egy majálison (E. J.)
Digi kontra Telekom
Kimaradhat a Digi a 2022 tavaszán lejáró mobilfrekvencia-használati árverésből.
A román szolgáltató lecsúszhat a 900 és 1800 megahertzes frekvenciasávok árverési eljárásáról a Világgazdaság szerint. Ez kedvező hír lehet a Magyar Telekom részvényesei számára –írta az Equilor Befektetési Zrt.
Nem várható bejelentés az MNB-től
Ma délután tartja kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank, ezúttal sem vár komolyabb módosítást az Equilor.
A legutóbbi, szeptemberi inflációs adat jelentősen alulmúlta az előzetes várakozásokat, ugyanakkor a forint ismét gyengülni kezdett, így kommunikációs szinten sincs túl nagy mozgástere jelenleg a döntéshozóknak. A jegybank rugalmasan alakítja a monetáris keretrendszert, elsősorban a csütörtöki egyhetes betéti tenderek kamatszintjén keresztül. A kamatdöntés bejelentése 14 órakor lesz, közlemény 15 órakor. Ezúttal nem várható online sajtótájékoztató –írta a brókercég.
Európában újabb és újabb negatív rekordok születnek a járványban, új korlátozásokat rendeltek el Franciaországban, Írországban, Nagy-Britannia egyes részein, Csehországban. Ausztriában már csak hat fős esküvőket lehet tartani. Romániában lassan megtelnek a kórházak koronavírus-részlegei. A délnémet alpesi síparadicsom körzetében, Berchtesgadener Land járásban mától kijárási tilalmat rendeltek el egy tömeges megbetegedés miatt.
Tegnap a Pfizer-BioNtech és az AstraZeneca részéről hallhattunk jó híreket, ma pedig a Moderna bejelentésének örülhetünk. November végéig mindannyian befejezhetik a klinikai kísérleteket és akár már december közepére engedélyhez juthatnak. Az AstraZeneca csak az EU-ban, a másik kettő mind a két gazdasági központban engedélyhez juthat. A gyártás a kormányok megrendeléseinek köszönhetően már jó pár hónapja folyik. Az oltás tömeges beadásaazonban mindenhol nagy kihívás lesz.
Merre tovább, olaj?
Az OPEC-nek a hírek szerint fáj a feje, a korábbi megállapodások szerint nemsokára mérsékelni kéne a termeléscsökkentést, azaz emelni a kitermelési mennyiségeket. A koronavírus második hulláma, az újabb korlátozások és lezárások miatt azonban a kereslet ismét jelentősen zsugorodhat. Folynak a háttérben a tárgyalások, döntés később várható.
Grafikon: Multinacionális energiavállalatok részvényeit tartalmazó ETF. (Db x-trackers MSCI World Energy UCITS DR 1C, XDW0.) (Tradingview.com)
Grafikon: Multinacionális energiavállalatok részvényeit tartalmazó ETF. (Db x-trackers MSCI World Energy UCITS DR 1C, XDW0.) (Tradingview.com)
Az olaj tegnap is és ma is csak enyhe mínuszban van. Az energiaszektor részvényei azonban tegnap este az USA-ban, ma Európában a legrosszabban teljesítő ágazat a tőzsdén. De hosszabb távon, éves vagy öt éves viszonylatban is a leginkább leértékelt, utált szektor.
Jönnek a gyorsjelentések
Tegnap este az IBM jelentett, bevételei három százalékkal csökkentek. Ez állítólag megfelel az elemzői várakozásoknak, de a jelentést összességében vegyesnek ítélik meg. A részvény a zárás utáni tőzsdén kívüli kereskedésben egy százalékkal süllyedt. Az Intel pedig eladja a NAND memóriachip-üzletágat az SK Hynix cégnek, 9 milliárd dollárért. Ma reggel Európából is érkeztek szép számmal gyorsjelentések.
A svájci UBS például várakozásokat meghaladó számokat tett közzé, főleg a befektetési banki terület és a vagyonkezelés volt erős –írta a KBC Equitas. Jövőre akár 1,5 milliárd dollár összegű részvény-visszavásárlási programot is indíthat a bank. A német Sartorius viszont csalódást okozott, 11 százalékkal elmaradt a profit a várakozástól. Amerikában délután többek között a Travelers, a Procter&Gamble és a Philip Morris számaira is figyelhetnek a befektetők, este pedig a FAANG cégek közül elsőként a Netflix teszi közzé a negyedéves eredményeit.
Már bútorokat is online vásárolnak
A Westwing német online bútorkereskedő cég erős harmadik negyedéves számokról számolt be, és emiatt az előrejelzésein is javított. Eladásai 66 százalékkal emelkedtek, miközben elemzők csak 50 százalékra számítottak. Mindenesetre ez újabb jele annak, hogy a fogyasztók egyre több pénzt költenek el az interneten keresztül.
A részvény 14 százalékkal emelkedik. A konkurens Home24 szintén profitált a dologból, hat százalékkal ugrik a német tőzsdén.
A finanzen.net pénzügyi oldal szerint a várakozásoknál jobb számokkal jött elő a BMW, hasonlóan a Daimler nemrég közzétett eredményeihez. Ennek ellenére a BMW részvénye alig változik a tőzsdén. A svájci Logitech is jól teljesít, a home office még jobban kedvez a társaságnak, mint gondolták. A részvény közel 21 százalékos pluszban van Svájcban.
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Rövid időn belül, akár három hónap múlva elkezdődhet az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) elleni oltóanyag tömeges alkalmazása Nagy-Britanniában, és ez esélyt teremt arra, hogy húsvétig minden felnőtt megkaphatja az oltást - írta kormányforrásokat és a vakcina fejlesztésén dolgozó kutatókat idézve a szombati The Times.
Ma ismét pluszban vannak az európai tőzsdeindexek, főleg néhány jó vállalati hír hatására, például az autószektorból és a luxuscikkek piacáról. A BUX index kis pluszban van, mindegyik részvényünk emelkedik, de a forint kissé gyengül. Pezseg az élet az elektromos és önvezető autók szektorában. A Robinhood-felhasználók elleni hackertámadásnak sokkal több áldozata lehet, mint ahogy korábban tudni lehetett.
Elromlott a délelőtti jó klíma a tőzsdéken a délutáni órákra, Európában az újabb és újabb járványügyi korlátozások, Amerikában pedig a bizonytalan politikai helyzet és a gazdasági mentőcsomag elmaradása rontottak a hangulaton. A BUX azonban szép pluszban tudott végezni. A forint viszont tovább gyengélkedik, kérdés, lép-e erre valamikor valamit az MNB. Nagyot esett a Gripen vadászgépek gyártója.
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 38,62 pontos, 0,04 százalékos emelkedéssel 88 019,38 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 18,1 milliárd forint volt, a vezető részvények az OTP kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.
A tőzsdéken viszonylag jó a hangulat, a BUX-ot azonban elsősorban a Mol húzza vissza, amelynek jelentése némi csalódást okozott. A forint hirtelen begyengült, talán a dollár miatt, jövő héten pedig az MNB befolyásolhatja. A gazdasági helyzet elkezdte rányomni a bélyegét a magyar tőzsdei cégek eredményére. Az EKB digitális eurón és Európa-szerte egységes tőkepiacon dolgozik.
Bizonytalanság övezi az inflációs kilátásokat az Egyesült Államokban, emiatt óvatosság az úr a részvénypiacokon. Trump lépései pedig fokozzák a kiszámíthatatlanságot, ez pedig jól látszik az arany mentelésén.