5p

A tőzsdék emelkednek, pedig a recessziós, inflációs és kamatemelési félelmekre ráerősített az orosz gázszállítások akadozása is Európában. A BUX átlagon felül emelkedik a Mollal az élen, a forint is erősödött. A bitcoin új helyzet elé állította az elemzőket, valójában senki sem sejti, merre fog menni.

Tart a múlt heti csúnya esések utáni korrekció a tőzsdéken, ma is zöldbe borultak az európai indexek. A német index 1,2, a francia 1,7, a brit 0,7 százalékkal van feljebb, és az amerikai határidős indexek majdnem két százalékos pluszban állnak. (Ez azonban a tegnapi zárva tartás miatt most két napi emelkedést jelent, az USA a hétfői lemaradást is behozhatja.) Pedig a piac változatlanul tele van aggodalommal, mint az infláció, a kamatemelések, a gazdasági lassulás vagy recesszió, az energiahordozó-ellátási problémák.

Itthon a BUX index 2,2 százalékkal megy fel, az OTP két, a Mol három és a Richter 2,5 százalékos drágulása mellett. A Materplast és a Waberer’s 4,5, a 4iG 0,6 százalékkal emelkedett.

Árfolyam

Az euró/forint kissé mintha eltávolodna végre a 400-as határtól, 396,70 jelenleg az euró. A napi minimuma ráadásul 395,40 volt.

A gáz miatt fő a németek feje

Az olaj a múlt hét végi, állítólag főleg a recessziós félelmek által kiváltott áresés után ezen a héten ismét felfelé araszol. Ebben szerepe lehet a nyári utazási szezonnal kapcsolatos várakozásoknak, de a kínai Covid-lezárások enyhülésének is. Az amerikai WTI a 110, a Brent a 115 dolláros határt ostromolja.

Tengeri olajfúró tornyok Skóciában. Pixabay.com
Tengeri olajfúró tornyok Skóciában. Pixabay.com

Eközben az Európai Unió, főleg Németország feje amiatt fő, hogy hogyan jönnek majd ki orosz gáz nélkül, miután a napokban váratlanul csökkent a csöveken érkező mennyiség. Ha a gázszállítások leállnának, az szinte biztosan jelentős recessziót okozna. A lakosságot (ismét) az energiával való fokozott spórolásra szólították fel, a szénerőművek fokozott igénybe vételén dolgoznak, és felmérik az ipar, különösen a vegyipar igényeit, helyzetét.

Amint az ábrán látható, az európai tőzsdei szénár majdnem annyit emelkedett az utóbbi egy évben, mint a földgáz, több, mint háromszorosára.

Rotterdami szén (ATW), hollandiai fölgáz (TTE) és Brent típusú kőolaj (BRN) árfolyamok. Tradingview.com
Rotterdami szén (ATW), hollandiai fölgáz (TTE) és Brent típusú kőolaj (BRN) árfolyamok. Tradingview.com

Olajárplafonról beszélt Janet Yellen

Az amerikai pénzügyminiszter tegnap közölte, hogy az Egyesült Államok tárgyalásokat folytat szövetségeseivel az orosz olajra vonatkozó árplafonról. Ezzel tovább korlátoznák Oroszország energiapiaci bevételeit, illetve visszaszorítanák az energiaárak emelkedését – írja az Equilor Befektetési Zrt.

A mechanizmus úgy működne, hogy egy előre meghatározott árszint felett megtiltaná az orosz olaj importját.

Bár az Egyesült Államok, Kanada és az Egyesült Királyság már teljesen megtiltotta az orosz olajimportot, több uniós tagállam nagymértékben ki van téve az orosz energiahordozónak – emlékeztetnek rá.

Olajárrobbanás után fémárrobbanás?

A bányaipar meg fogja ismételni az olajszektor válságát – írja az Oilprice.com. A globális energetikai átálláshoz hatalmas mennyiségű fémre lesz szükség, és ezeknek a fémeknek az ára szárnyalni fog. Az olajiparhoz hasonlóan a bányaipar is szenved a túl alacsony beruházásoktól, mivel a vállalatok inkább a rövid távú részvényesi hozamra összpontosítanak, mint a hosszú távú megtérülésre.

A fémek emelkedő ára az ellátási lánc problémáival és az inflációs folyamatokkal kombinálva a jövőben komoly problémát fog jelenteni.

Életjelek a kínai ingatlanszektorból

Hongkongban a hétfői nagy emelkedés után tovább emelkednek az ingatlanrészvények, de már mérsékeltebb ütemben – írja a német N-Tv.de. Ezt az emelkedést a bankhitelek stabilnak bizonyult kamatlábai és az ingatlanágazat kedvező értékesítési adatai váltották ki. A kínai központi bank viszonylag laza monetáris politikája a szakma szerint továbbra is pozitívan hat, csakúgy, mint Peking gazdaságot támogató intézkedései.

A szektor jó hangulatát az is segíti, hogy a csőd szélén botladozó ingatlanóriás, a China Evergrande július végéig tervezi előterjeszteni előzetes szerkezetátalakítási tervét, és intézkedéseket tett részvényei tőzsdén maradása érdekében is.

Ismeretlen területen jár a bitcoin

A bitcoin mára átlépte a 21 ezer dolláros határt is, az ether pedig 1200-hoz közelít, ami öt százalék körüli emelkedés egy nap alatt. A hangulatindex azonban továbbra is az extrém pesszimizmus szintjén van (csak 9 a száz pontból), sokan tartanak attól, hogy újabb nagy kör lesz lefelé. Főleg, ha további nagyobb intézményi befektetők kényszerülnek pozícióik kényszerlikvidálására.

A 20 legnagyobb kapitalizációjú kriptodeviza hőtérképe az utóbbi egy hétre. A piros négyzetek esést, a zöldek emelkedést jeleznek (Forrás: Quantifycrypto.com)
A 20 legnagyobb kapitalizációjú kriptodeviza hőtérképe az utóbbi egy hétre. A piros négyzetek esést, a zöldek emelkedést jeleznek (Forrás: Quantifycrypto.com)

Miután múlt héten megdőlt az a korábbi tézis, hogy az előző “piaci ciklus”, az előző nagy kriptodeviza-bikapiac csúcsa (a 2017-es mintegy 20 ezer dollár) alá nem megy a bitcoin, a kommentátorok szerint “ismeretlen területen” járunk. Senki sem tudja igazán, hogy mi jöhet még, hol lesz a medvepiac alja. Az eddigi trendek, indikátorok, elemzések érnek-e egyáltalán valamit.

Bitcoin short ETF indul

Az egyik nagy ETF-kibocsátó, a ProShares “Short Bitcoin Strategy ETF” (BITI) néven indít alapot, amelyen keresztül az USA befektetői könnyen shortolhatják majd a bitcoint. (Hasonló tőzsdei termékek, ETN-ek és certifikátok más országokban, így az EU-ban már léteznek.) Az alap a New York-i tőzsdén forog mától, és a kezeléséért 0,95 százalékos díjat számolnak fel.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Mol, OTP, 4iG sajátrészvény-pakolás

A Mol és az OTP 2027. július 11-ig meghosszabbította a 2009-ben kötött részvényswap-megállapodást, amely szerint az OTP Banknál mintegy 40 millió darab Mol-részvény, míg a Molnál 24 millió OTP-részvény van. Ami mindkét társaságot védi az esetleges ellenséges felvásárlásoktól – foglalja össze az Equilor Befektetési Zrt. A Mol újrakötötte az Unicredittel és az ING Bankkal kötött korábbi részvényopciós szerződéseit is, 2023. június 23-ig.

A 4iG tegnap saját részvényeket vásárolt, 15 ezer darabot 778,68 forintos átlagáron.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26920 26860 27180 -0,66% 0 0 5 862 373 530 HUF 2025-07-01 17:14:03
MOL 2970 2952 2986 +0,54% 0 0 836 901 546 HUF 2025-07-01 17:10:56
MTELEKOM 1774 1774 1796 -0,34% 0 0 780 601 760 HUF 2025-07-01 17:06:40
RICHTER 9990 9855 10100 -0,10% 0 0 3 009 949 815 HUF 2025-07-01 17:05:56
OPUS 590 575 597 -1,17% 0 0 162 295 240 HUF 2025-07-01 17:05:27
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Kedden nem volt büszke a forint – nem menetelt
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 19:31
A magyar fizetőeszköz a nemzetközi piacokon kissé visszaesett.
Részvény / Deviza / Áru A bizonytalan hangulatban megcsúszott a BUX
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:41
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 215,78 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel 97 451,68 ponton zárt kedden
Részvény / Deviza / Áru Gyenge kezdés után további gyengeség a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:52
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a mínusz 0,33 pontos nyitás után tovább csökkent kedden kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Ma érdemes spekulálni a pesti tőzsdén
Herman Bernadett | 2025. július 1. 11:35
Nagyon alacsony forgalom mellett folyik a kerekedés a budapesti parketten. A BUX hol a pirosban, hol a zöldben van, fel-le mozognak az árfolyamok. 
Részvény / Deviza / Áru Kirobbanó formában ébredt a forint
Herman Bernadett | 2025. július 1. 09:42
A tőzsde csak enyhe pluszban állt a nyitás után, de a forint szárnyakat kapott. 
Részvény / Deviza / Áru Kirobbanó formában indítja a második félévet a forint
Herman Bernadett | 2025. július 1. 07:00
Erős a forint kedd reggel is. Az euró ára 400, a dolláré 339 forint alatt jár. 
Részvény / Deviza / Áru Véget ért az első félév – pompásan sikerült a finálé
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 06:12
Az első félév utolsó tőzsdenapján emelkedéssel zártak az amerikai piacok. A forint erős, hajnalban 400 forint alatt volt az euró. 
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mit művelt a forint hétfőn
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 18:26
A hétfői forintárfolyam felemás képet mutatott. 
Részvény / Deviza / Áru Bizonytalanok voltak a befektetők, elmaradt a fényes hétkezdés Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 18:01
Estére ellaposodott a hangulat.
Részvény / Deviza / Áru Erőteljesen ébredt Amerika – így indul a kereskedési hét
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 15:54
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok hétfőn.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG