6p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár csodával határos módon tegnap este pluszba fordultak az amerikai indexek, a mai határidős árak azt mutatják, hogy megint negatív kezdés jön. Európa mindenesetre optimista, kivéve a BUX-ot, de visszatért 360 forint alá az euró a kamatdöntés előtt. Meddig tart a vihar?

Tegnap meglepő fordulat történt az amerikai kereskedésben, borzasztóan rossz kezdés és napon belüli hatalmas (4-5 százalékot is elérő) mínuszok után az indexek pluszban tudtak zárni.

Kérdés azonban, hogy ez az optimizmus ma is kitart-e, nem csak technikai oka volt a dolognak, mint például shortok (esésre játszó eladási ügyletek) vételekkel való zárása. Ma ugyanis az amerikai indexek határidős értékei határozottan mínuszban vannak, az S&P 500-é 0,7, a Nasdaq-é pedig 1,0 százalékkal.

Reggel Ázsiában is csúnya, 2-3 százalékos esések voltak, az európai piacok viszont optimisták, szerényebb kezdés után még növögetnek is a pluszok. A német DAX 1,3, a francia CAC 1,5, a brit FTSE 100 pedig 1,1 százalékkal van tegnapi – alaposan lenyomott – záróértéke felett.

Varsó fel, Budapest le

A varsói tőzsde is szépen megy, 1,8 százalékkal van feljebb az index. Ehhez képest szomorú, hogy itthon a BUX index 0,2 százalékkal esik, az OTP 0,3 és a Richter 0,5 százalékos süllyedése miatt. A Mol és a Telekom viszont 0,4 százalék körüli mértékben emelkedik.

Árfolyamok és grafikonok

A forint reggel gyengébb lett, az euró 361,70 forint is volt, majd erősödni kezdett. Jelenleg pontosan 360 forint az értéke, ami 70 fillérrel kevesebb, mint tegnap este volt. De délután még megmozgathatják a hírek.

Két fontos döntés következik

Ma délután az MNB kamatdöntésére várnak a befektetők, a konszenzus az, hogy alapkamat-emelés történik majd, ami megnyithatja az utat az egy hetes betéti kamat további emeléséhez is. Szerdán a Fed ülésére figyelnek, amely sok információval szolgálhat a kamatemelések mértéke, üteme (és a Fed mérlegfőösszegének csökkentése) területén. Így nagyban befolyásolhatja a piacokat.

Az Equilor Befektetési Zrt. várakozása szerint 30 bázisponttal 2,7 százalékra emelkedhet az alapkamat, és ugyanennyivel tolódhat felfelé a kamatfolyosó.

Fontosabb üzenet lehet, hogy a közleményben említést tesznek-e az egyhetes betéti kamatszint várható pályájáról, melyről két nap múlva döntenek. A konszenzus alapján az egyhetes betéti kamatszint is 30 bázisponttal, 4,3 százalékra emelkedhet a héten.

Nyomás alatt az MNB

Az utóbbi napok forintgyengülése nyomást helyezhet a jegybank döntéshozóira az Erste Befektetési Zrt. szerint. Ráadásul a KSH ma reggel tette közzé, hogy az éves bruttó bérnövekedés 10,1 százalék volt novemberben, meghaladva a 8,9 százalékos konszenzust. Ez pedig tovább erősíthette az inflációs félelmeket.

Stabilizálódtak a kriptodevizák, de…

A múlt heti és hétfői kiadós eséssorozat után kedden stabilizálódni látszanak a kriptodevizák is, a bitcoin ma hét százalékkal 36 500, az ether hat százalékkal 2436 dollárra emelkedett. Az ethereum-riválisok (solana, polkadot, avalanche, fantom) 11-22 százalékkal ugranak.

A befektetők azonban most is fél szemmel az amerikai részvénypiacot figyelik, amellyel a kriptodeviza-piac erősen együtt, pontosabban egy irányba mozgott az utóbbi időben. Valamint a Fed szerdai ülésére várnak, amely az összes tőkepiaci szegmensnek irányt mutathat.

Jön a 105 dolláros olaj?

Egy százalék körüli mértékben erősödik ma is az olaj. A Goldman Sachs szerint a nyersanyag drágulását az utóbbi időben a kínálat csökkenése okozta, az OPEC+ rendszeresen elmarad a kitermelési céloktól. Az év hátralevő részében is ennek folytatódását várják, emiatt idén szerintük 100, jövőre 105 dollárra emelkedhet a fekete arany árfolyama hordónként – írja a német Finanzen.net.

Orosz befektetések csúnya napja

Az Ukrajna körüli feszült, háborúval fenyegető helyzet közepette a rubel nagyot zuhant tegnap, mintegy két százalékkal. Főleg miután az orosz központi bank felfüggesztette az addigi devizavásárlásait. Az orosz részvényekre szóló – az iShares és VanEck cégek által kezelt – amerikai ETF-ek hét százalékkal estek az USA-ban dollárban.

Moszkva
Moszkva

 

Ma a rubel viszont már fél százalékkal erősödött az euróhoz képest, az RTSI orosz részvényindex dollárban pedig 2,6 százalékkal megy fel.

Még nem elég pesszimisták a befektetők a fordulathoz?

A múlt pénteki eladási hullám után rendkívül rossz a hangulat a német kisbefektetők körében – írja a Handelsblatt.com szokásos heti hangulati elemzése. Az amerikai elnökválasztás előestéje, 2020 novembere óta nem volt ennyire alacsonyan a lap hangulatindexe. Ez elvileg úgynevezett kontraindikátor, ugyanis a hasonló pesszimista időszakokat követően ellenirányú mozgás szokott elindulni.

A mostani eladási hullám azonban nem lesz elegendő a lefelé tartó spirál teljes megállításához, fenntartható trendforduló még nem látszik vonja le a következtetést az adatokból a lap.

Már egy héttel korábban is azt mutatta a körkérdés, hogy csak egy pánikszerű eladás zárhatja le a rossz évkezdést. (Kérdés, a tegnapi közel négy százalékos DAX-zuhanás, ami az elemzés készítése után történt, ennek számít-e – a szerk.) A Handelsblatt “Dax-Sentiment” felmérése több mint 6500 olvasó bevonásával készül.

Európa jobban teljesít?

Ma éppen látványosan jobban teljesítenek az európai tőzsdék amerikai társaiknál, persze egy napból nem lehet túl sok következtetést levonni. Az biztos, hogy Európának van mit behoznia. Amint az ábrán látható, az utóbbi pár évben, 2019 végétől, a koronavírus-járvány előtti szinthez képest az USA részvénypiaca sokkal jobban teljesített, mint az európai.

Az amerikai S&P 500 (zölddel, total return változat), az európai Stoxx600 (kék) és a DAX (narancs) határidős indexek változása (Tradingview.com)
Az amerikai S&P 500 (zölddel, total return változat), az európai Stoxx600 (kék) és a DAX (narancs) határidős indexek változása (Tradingview.com)

A különbség azonban részben a “nagy rotációhoz” vezethető vissza. Vagyis ahhoz, hogy a technológiai, illetve általában a növekedési (“growth”) szektorok hosszú ideje jelentősen felülteljesítették a hagyományos, kisebb növekedésre képes, de rendszerint stabilan nyereséges értékalapú (“value”) szektorokat. Európában az indexekben nagyobb a value súlya. Míg az USA-ban az S&P 500-ban is a technológiai óriások vették át a főszerepet.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 16940 16825 17025 -0,62% 0 0 6 974 318 185 HUF 2024-04-19 17:11:47
MOL 2960 2960 3024 -1,99% 0 0 1 727 464 518 HUF 2024-04-19 17:06:03
MTELEKOM 927 920 927 +0,54% 0 0 295 619 891 HUF 2024-04-19 17:05:19
RICHTER 8855 8805 9000 -1,06% 0 0 1 916 017 780 HUF 2024-04-19 17:09:50
OPUS 395 390 400 -0,88% 0 0 89 919 659 HUF 2024-04-19 17:05:04
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Pénzeső: váratlanul nagy osztalék juthat egyes részvényeseknek
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 19:24
Az Alteo rendkívüli osztalékot fizet.
Részvény / Deviza / Áru Megerősödött a forint? Nézzen rá az árfolyamra!
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 18:32
Erősödött pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest, de gyengébben fejezte be a hetet a hétfői kezdésnél.
Részvény / Deviza / Áru Nem sok oka volt az örömre a budapesti befektetőknek
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 17:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 629,35 pontos, 0,96 százalékos csökkenéssel 65 045,06 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Kulcsfontosságúvá vált az aranytartalék az elmúlt években?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 14:46
Az elmúlt időszakban ismét a figyelem középpontjába került az arany, mint jegybanki tartalékeszköz, a stabilitás szimbóluma. Veres István Attila a Magyar Nemzeti Bank szakcikkében mutatta be az utóbbi évek aranypiaci folyamatait, legfontosabb trendjeit, valamit az MNB aranytartalékának több lépésben történő növelését.
Részvény / Deviza / Áru Eltitkol valamit a Netflix, kamatcsökkentés helyett kamatemelés jöhet
Eidenpenz József | 2024. április 19. 12:18
Rossz a hangulat a tőzsdéken az izraeli válaszcsapás után, de volt rosszabb is a hajnali órákban. A frissebb hírek nyomán megnyugodott többek között a kőolaj, az arany, a bitcoin és az euró/forint árfolyam is, de békéről még nincsen szó. A Netflix azért esett, mert titkosítani kívánja az előfizetők számát, Kína pedig visszavág az USA-nak.
Részvény / Deviza / Áru Legyen erős, ha a forint-euró párharcra néz!
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 07:43
A forint veszített értékéből a nemzetközi devizapiacon ma reggel, a tegnap esti árfolyamokhoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Csütörtököt mondott a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 18:33
Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon, az euró és a svájci frank ellenében 0,4 százalékkal, a dollárral szemben 0,6 százalékkal.
Részvény / Deviza / Áru Sötét felhők árnyékolták be a tőzsde egét
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 17:31
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 441,01 pontos, 0,67 százalékos csökkenéssel, 65 674,41 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Visszalökték az erősödő devizánkat, vészesen emelkedik egy kulcsfontosságú fém ára
Eidenpenz József | 2024. április 18. 12:12
A tőzsdéken enyhe optimizmus látható, a Netflix gyorsjelentésére várnak. Kivéve Budapesten, ahol főleg az OTP a visszahúzó erő. Az amerikaiak lépései nyomán tovább drágult a réz, a gyengülő dollár is segít a nyersanyagoknak és a forintnak. A bitcoin 60 ezer dollár is volt, de visszapattant onnét.
Részvény / Deviza / Áru Ámulni fog, ha meglátja, hogyan alakult a forint árfolyama!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 07:51
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG