A tegnapi kitörő jókedv, a “béketárgyalás-optimizmus” a tőzsdéken hamar elmúlt, miután számos politikus kétségbe vonja, hogy az orosz fél igazat mond-e. Többük szerint csak taktikázik, és a csapatmozgások is inkább átcsoportosításra, mint visszavonulásra utalnak. Az is megijeszthetett sokakat, hogy az amerikai kötvénypiac recessziós jelzést adott.
A német tőzsdeindex eddig 1,2 százalékkal, a francia 0,8 százalékkal esett, a brit kissé emelkedni tud. Az amerikai határidős indexek is 0,3-0,5 százalékkal süllyednek. Kína és Hong Kong még jelentős emelkedést mutatott reggel, Japán azonban esett. A varsói tőzsde szerény pluszban áll.
Itthon a BUX index azonban 0,9 százalékkal van lejjebb, elsősorban az OTP 1,7 és a Richter 1,4 százalékos értékvesztése miatt. A Mol 0,8, a Telekom 0,5 százalékkal felfelé tart, az Opus 0,6 százalékkal gyengül.
A forinterősödés megmaradt
A forint tegnap szép erősödést mutatott, az euró árfolyama délután gyors ütemben lefelé mozgott, és ma reggelre elérte a 366,20-at is. Hétfő este még 375 körül járt. Jelenleg 366,80 forintnál tartunk.
Holnap az MNB kamatemeléssel erősítheti a forintot a szokásos egyhetes betéti aukción, bár a jelek arra mutatnak, hogy a közép-kelet-európai devizákat most inkább a háborús hírek mozgatják.
Megint kapaszkodik az olaj
Bár a piacokon terjedő optimizmus közepette tegnap nagyot esett az olaj, és a WTI benézett 100 dollár alá is, ez nem tartott sokáig és ma is újra felfelé tart. A WTI 105,70, a Brent 109,0 dollár, ez közel két százalékos emelkedés. Holnap az OPEC kezd tanácskozásba, amit feszült figyelemmel vár a piac. A kérdés, növelik-e végre a kitermelést a korábban elhatározott ütemtervhez képest.
Az európai földgáz árutőzsdei ára Nagy-Britanniában pedig 13 százalékkal ugrott meg.
A németek aktiválták a gázvész-forgatókönyvet
Németország, Európa legnagyobb gazdasága felkészül az orosz gázszállítások esetleges leállítására, és aktiválta a “nemzeti vészhelyzeti terv” első fokozatát. A lépés két nappal megelőzi azt a határidőt, amelyet Oroszország szabott meg arra vonatkozóan, hogy a „barátságtalan” államok euró vagy dollár helyett rubelben fizessenek az orosz energiaszállításért.
Az említett első fokozat még nem jelent állami beavatkozást a piaci folyamatokba, inkább csak felkészülést, információgyűjtést tartalmaz – írja a német sajtó. Ennek ellenére a német gazdasági miniszter már megkérte a lakosságot és a gazdasági szereplőket, hogy lehetőleg spóroljanak minden molekula földgázzal. (Komoly állami intézkedésekre csak harmadik fokozatú gázriadó esetén kerülne sor.)
A tíz százalékot verdesi az infláció
A mai nap az inflációról szól – írja az N-Tv.de. A márciusi német fogyasztói árakat 14 órakor teszik közzé. A szakértők 6,2 százalékot jósolnak az előző év azonos időszakához képest. Februárban a német infláció még 5,1 százalék volt, de ez még nem tartalmazta a háború miatt megemelkedő árakat. A német Gazdasági Bölcsek (Die Wirtschaftsweisen) egyébként ma az idei gazdasági növekedésre vonatkozó prognózisukat 4,8 százalékról 1,8 százalékra mérsékelték.
A spanyol inflációs adat már szemléletesebben illusztrálja a háború hatását. Márciusban 9,8 százalékkal ugrottak meg az árak az egy évvel ezelőttihez képest, ezzel csaknem négy évtizede a leggyorsabb ütemben emelkedtek.
Recessziós jelzést adott a kötvénypiac
Az Egyesült Államok kétéves kötvényeinek hozama 2019 óta először rövid időre meghaladta a tíz éveset, megerősítve azt a nézetet, hogy a Federal Reserve kamatemelései recessziót okozhatnak – írta a Bloomberg hírlevele.
A hosszú távúnál magasabb rövid távú hozamok ritkán fordulnak elő, és jelzik, hogy a befektetők pesszimisták a hosszú távú kilátásokkal kapcsolatban. A kötvénybefektetők óriása, a Pimco (Pacific Investment Management Co.) szerint azonban ezek az aggodalmak még koraiak lehetnek.
A hozamgörbe alakja ma már nem feltétlenül olyan jó indikátor, mint korábban volt, a globális központi bankok által végrehajtott hatalmas mennyiségi lazítások miatt – mondta Erin Browne alapkezelő.
Kötvényekből mennek részvényekbe a befektetők?
Állítólag az állhat a részvénypiacok és más kockázatos eszközök, így a kriptodevizák emelkedésének hátterében az utóbbi időben, hogy a magas infláció és a kamatemelési hullám miatt számos befektető eladja a kötvényeit. Ennek a pénznek legalább egy része pedig a rizikósabb eszközök felé fordult.
Ez látszik az amerikai és német tíz éves államkötvények ábráján is, ahol a hozamok erőteljesen emelkedtek az utóbbi időben. (Az eladói nyomás alacsonyabb árakat jelent, az alacsonyabb árakhoz pedig magasabb kötvényhozam tartozik.)
Minden idők legnagyobb DeFi-rablása
Feltörték az egyik legnépszerűbb metaverzum- és play-to-earn (P2E, játssz és keress) blokklánc-játék, az Axie Infinity szervereit, pontosabban az azt működtető Ronin blokkláncot. A tettes elvitt 25,5 millió dollárnyi USDC-t és 173 600 ethert, így az teljes kár 616 millió dollárra tehető. A játékot működtető cég bejelentése szerint teljes erővel és a hatóságokkal karöltve keresik a tetteseket és az eltulajdonított értékeket.
A sajtó szerint ekkora hekkeléses rablásra még nem volt példa a DeFi (decentralizált kriptodeviza-pénzügyek) történetében. Érdekesség, hogy az eset még március 23-án történt, de csak március 29-én fedezték fel.
Az Axie Infinity AXS érméje ma hat százalékkal esik, de egy hét alatt így is 25 százalékos pluszban van. Hosszú távon pedig messze lekörözte a piacot és a vezető kriptodevizákat.
Nagy gond lehet a hidakkal
Néhány héttel ezelőtt a Solana blokkláncon egy “bridge” (blokkláncok közötti híd, kriptoérme-továbbító rendszer) feltörésével 320 millió dollár körüli kárt okoztak, de azt a fejlesztésben érdekelt kockázatitőke-társaság megtérítette. Az eset pár nappal az után történt, hogy Vitalik Buterin, az Ethereum alapítója a hasonló “hidak” veszélyeire hívta fel a figyelmet.
A hidak lehetővé teszik kriptoérmék továbbítását egyik blokkláncról a másikra. Most is valójában egy híd, a Ronin Bridge programhibáját sikerült kihasználni a támadóknak, ami az összes hasonló rendszerrel kapcsolatban kérdéseket vet fel.
Solana NFT-k jönnek az OpenSea-re
A messze legnépszerűbb, piacvezető NFT-kereskedési platform, az OpenSea bejelentette, hogy nemsokára a Solana blokkláncon forgó NFT-kkel is kereskedni lehet az oldalán. A Solana NFT-k támogatását már régóta várta a szakma, valószínűleg nem tesz majd jót a kisebb piactereknek (mint a Magic Eden). Az OpenSea cég értékét több mint 13 milliárd dollárra becsülik – írja a CoinDesk.
A Solana az Ethereum, a Polygon és a Klaytn után a negyedik támogatott blokklánc lesz az OpenSea-n. A legnagyobb forgalú persze messze az Ethereum az NFT-eladások számát tekintve. (NFT: Non-fungible token, egyedi, nem sorozatban kibocsátott kriptoérme, amely gyakran digitális művészi alkotásokat tartalmaz.)
Éjjel-nappal Robinhood
Tegnap a Robinhood részvénye 24 százalékos emelkedést ért el, miután bejelentette, hogy meghosszabbítják a kereskedési időt. A piacnyitás előtt korábban lehetőséget adnának a kereskedés megkezdésére, illetve a piaczárást követően is négy órán keresztül kereskedhetnének a befektetők – írta a KBC Equitas.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.