7p

A béketárgyalás-optimizmust hamar felváltotta a béketárgyalás-pesszimizmus a tőzsdéken, az oroszok őszinteségében sokan kételkednek. A németek aktiválták a gáz-vészforgatókönyv első fokozatát. A kötvénypiac aggasztó jelet küldött. Az OTP esik, de a forint szépen tartja magát. Meghekkeltek egy újabb kriptodeviza-hidat.

A tegnapi kitörő jókedv, a “béketárgyalás-optimizmus” a tőzsdéken hamar elmúlt, miután számos politikus kétségbe vonja, hogy az orosz fél igazat mond-e. Többük szerint csak taktikázik, és a csapatmozgások is inkább átcsoportosításra, mint visszavonulásra utalnak. Az is megijeszthetett sokakat, hogy az amerikai kötvénypiac recessziós jelzést adott.

A német tőzsdeindex eddig 1,2 százalékkal, a francia 0,8 százalékkal esett, a brit kissé emelkedni tud. Az amerikai határidős indexek is 0,3-0,5 százalékkal süllyednek. Kína és Hong Kong még jelentős emelkedést mutatott reggel, Japán azonban esett. A varsói tőzsde szerény pluszban áll.

Itthon a BUX index azonban 0,9 százalékkal van lejjebb, elsősorban az OTP 1,7 és a Richter 1,4 százalékos értékvesztése miatt. A Mol 0,8, a Telekom 0,5 százalékkal felfelé tart, az Opus 0,6 százalékkal gyengül.

Árfolyamok és grafikonok

A forinterősödés megmaradt

A forint tegnap szép erősödést mutatott, az euró árfolyama délután gyors ütemben lefelé mozgott, és ma reggelre elérte a 366,20-at is. Hétfő este még 375 körül járt. Jelenleg 366,80 forintnál tartunk.

Holnap az MNB kamatemeléssel erősítheti a forintot a szokásos egyhetes betéti aukción, bár a jelek arra mutatnak, hogy a közép-kelet-európai devizákat most inkább a háborús hírek mozgatják.

Megint kapaszkodik az olaj

Bár a piacokon terjedő optimizmus közepette tegnap nagyot esett az olaj, és a WTI benézett 100 dollár alá is, ez nem tartott sokáig és ma is újra felfelé tart. A WTI 105,70, a Brent 109,0 dollár, ez közel két százalékos emelkedés. Holnap az OPEC kezd tanácskozásba, amit feszült figyelemmel vár a piac. A kérdés, növelik-e végre a kitermelést a korábban elhatározott ütemtervhez képest.

Az európai földgáz árutőzsdei ára Nagy-Britanniában pedig 13 százalékkal ugrott meg.

A németek aktiválták a gázvész-forgatókönyvet

Németország, Európa legnagyobb gazdasága felkészül az orosz gázszállítások esetleges leállítására, és aktiválta a “nemzeti vészhelyzeti terv” első fokozatát. A lépés két nappal megelőzi azt a határidőt, amelyet Oroszország szabott meg arra vonatkozóan, hogy a „barátságtalan” államok euró vagy dollár helyett rubelben fizessenek az orosz energiaszállításért.

Az említett első fokozat még nem jelent állami beavatkozást a piaci folyamatokba, inkább csak felkészülést, információgyűjtést tartalmaz – írja a német sajtó. Ennek ellenére a német gazdasági miniszter már megkérte a lakosságot és a gazdasági szereplőket, hogy lehetőleg spóroljanak minden molekula földgázzal. (Komoly állami intézkedésekre csak harmadik fokozatú gázriadó esetén kerülne sor.)

A tíz százalékot verdesi az infláció

A mai nap az inflációról szól – írja az N-Tv.de. A márciusi német fogyasztói árakat 14 órakor teszik közzé. A szakértők 6,2 százalékot jósolnak az előző év azonos időszakához képest. Februárban a német infláció még 5,1 százalék volt, de ez még nem tartalmazta a háború miatt megemelkedő árakat. A német Gazdasági Bölcsek (Die Wirtschaftsweisen) egyébként ma az idei gazdasági növekedésre vonatkozó prognózisukat 4,8 százalékról 1,8 százalékra mérsékelték.

A spanyol inflációs adat már szemléletesebben illusztrálja a háború hatását. Márciusban 9,8 százalékkal ugrottak meg az árak az egy évvel ezelőttihez képest, ezzel csaknem négy évtizede a leggyorsabb ütemben emelkedtek.

Recessziós jelzést adott a kötvénypiac

Az Egyesült Államok kétéves kötvényeinek hozama 2019 óta először rövid időre meghaladta a tíz éveset, megerősítve azt a nézetet, hogy a Federal Reserve kamatemelései recessziót okozhatnak – írta a Bloomberg hírlevele.

A hosszú távúnál magasabb rövid távú hozamok ritkán fordulnak elő, és jelzik, hogy a befektetők pesszimisták a hosszú távú kilátásokkal kapcsolatban. A kötvénybefektetők óriása, a Pimco (Pacific Investment Management Co.) szerint azonban ezek az aggodalmak még koraiak lehetnek.

A hozamgörbe alakja ma már nem feltétlenül olyan jó indikátor, mint korábban volt, a globális központi bankok által végrehajtott hatalmas mennyiségi lazítások miatt – mondta Erin Browne alapkezelő.

Kötvényekből mennek részvényekbe a befektetők?

Állítólag az állhat a részvénypiacok és más kockázatos eszközök, így a kriptodevizák emelkedésének hátterében az utóbbi időben, hogy a magas infláció és a kamatemelési hullám miatt számos befektető eladja a kötvényeit. Ennek a pénznek legalább egy része pedig a rizikósabb eszközök felé fordult.

Amerikai és német tíz éves államkötvények hozama egy év alatt. Tradingview.com
Amerikai és német tíz éves államkötvények hozama egy év alatt. Tradingview.com

Ez látszik az amerikai és német tíz éves államkötvények ábráján is, ahol a hozamok erőteljesen emelkedtek az utóbbi időben. (Az eladói nyomás alacsonyabb árakat jelent, az alacsonyabb árakhoz pedig magasabb kötvényhozam tartozik.)

Minden idők legnagyobb DeFi-rablása

Feltörték az egyik legnépszerűbb metaverzum- és play-to-earn (P2E, játssz és keress) blokklánc-játék, az Axie Infinity szervereit, pontosabban az azt működtető Ronin blokkláncot. A tettes elvitt 25,5 millió dollárnyi USDC-t és 173 600 ethert, így az teljes kár 616 millió dollárra tehető. A játékot működtető cég bejelentése szerint teljes erővel és a hatóságokkal karöltve keresik a tetteseket és az eltulajdonított értékeket.

Bejelentés a betörésről. Twitter.com, Ronin Network
Bejelentés a betörésről. Twitter.com, Ronin Network

A sajtó szerint ekkora hekkeléses rablásra még nem volt példa a DeFi (decentralizált kriptodeviza-pénzügyek) történetében. Érdekesség, hogy az eset még március 23-án történt, de csak március 29-én fedezték fel.

Az Axie Infinity AXS érméje ma hat százalékkal esik, de egy hét alatt így is 25 százalékos pluszban van. Hosszú távon pedig messze lekörözte a piacot és a vezető kriptodevizákat.

Nagy gond lehet a hidakkal

Néhány héttel ezelőtt a Solana blokkláncon egy “bridge” (blokkláncok közötti híd, kriptoérme-továbbító rendszer) feltörésével 320 millió dollár körüli kárt okoztak, de azt a fejlesztésben érdekelt kockázatitőke-társaság megtérítette. Az eset pár nappal az után történt, hogy Vitalik Buterin, az Ethereum alapítója a hasonló “hidak” veszélyeire hívta fel a figyelmet.

A bitcoin, az ether és az Axie Infinity AXS érméje egy év alatt. Tradingview.com
A bitcoin, az ether és az Axie Infinity AXS érméje egy év alatt. Tradingview.com

A hidak lehetővé teszik kriptoérmék továbbítását egyik blokkláncról a másikra. Most is valójában egy híd, a Ronin Bridge programhibáját sikerült kihasználni a támadóknak, ami az összes hasonló rendszerrel kapcsolatban kérdéseket vet fel.

Solana NFT-k jönnek az OpenSea-re

A messze legnépszerűbb, piacvezető NFT-kereskedési platform, az OpenSea bejelentette, hogy nemsokára a Solana blokkláncon forgó NFT-kkel is kereskedni lehet az oldalán. A Solana NFT-k támogatását már régóta várta a szakma, valószínűleg nem tesz majd jót a kisebb piactereknek (mint a Magic Eden). Az OpenSea cég értékét több mint 13 milliárd dollárra becsülik – írja a CoinDesk.

A Magic Eden NFT-kínálatának részlete. Magiceden.io
A Magic Eden NFT-kínálatának részlete. Magiceden.io

A Solana az Ethereum, a Polygon és a Klaytn után a negyedik támogatott blokklánc lesz az OpenSea-n. A legnagyobb forgalú persze messze az Ethereum az NFT-eladások számát tekintve. (NFT: Non-fungible token, egyedi, nem sorozatban kibocsátott kriptoérme, amely gyakran digitális művészi alkotásokat tartalmaz.)

Éjjel-nappal Robinhood

Tegnap a Robinhood részvénye 24 százalékos emelkedést ért el, miután bejelentette, hogy meghosszabbítják a kereskedési időt. A piacnyitás előtt korábban lehetőséget adnának a kereskedés megkezdésére, illetve a piaczárást követően is négy órán keresztül kereskedhetnének a befektetők – írta a KBC Equitas.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 18200 17910 18200 +0,83% 0 0 3 485 866 970 HUF 2024-09-11 17:12:07
MOL 2584 2584 2650 -1,22% 0 0 1 131 919 498 HUF 2024-09-11 17:05:20
MTELEKOM 1016 1012 1024 -0,20% 0 0 194 741 114 HUF 2024-09-11 17:07:16
RICHTER 10700 10600 10750 +0,47% 0 0 841 227 350 HUF 2024-09-11 17:06:51
OPUS 459 457 461 -0,11% 0 0 43 802 000 HUF 2024-09-11 17:05:29
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nem volt jó döntés estére hagyni az euróváltást
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 19:31
Nagyon súrolja a forint a 400-as határt. 
Részvény / Deviza / Áru Rányomta a bélyegét a Barátság kőolajvezeték a Mol mai teljesítményére
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 18:31
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 62,29 pontos, 0,09 százalékos emelkedéssel, 71 805,06 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Ütik a német autóipart, zuhant a Trump a tőzsdén
Eidenpenz József | 2024. szeptember 11. 12:28
A tőzsdéken vegyes vagy pesszimista a hangulat, az amerikai elnökjelöltek vitája nem használt, mivel kiújulhat a kereskedelmi háború. A forint kissé erősebb, a BUX jól tartja magát, az olaj korrigálta a keddi zuhanást. A recesszió mellett már hitelválság is fenyeget, nagyot estek a német autóipari részvények, még nagyobbat Trump médiacége.
Részvény / Deviza / Áru Alig meri majd megnézni, mennyibe kerül az euró
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 20:01
Gyengült a forint kedd estére reggelhez képest a nemzetközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru A Richter sem tudott segíteni a pesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 18:33
Kedd estére csökkent a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a vezető papírok közül a Richter emelkedéssel, míg az OTP, a Mol és a Magyar Telekom csökkenéssel zárt.
Részvény / Deviza / Áru Kellemes meglepetés az infláció, mégis mindenki 400 forint feletti euróról beszél
Eidenpenz József | 2024. szeptember 10. 12:32
A tőzsdéken lélegzetvisszafojtva figyelik a szerdai amerikai inflációs adatot. A hazai szám kellemes meglepetést okozott, de az elemzők az év végéig ismét a pénzromlás emelkedését várják. Valamint mindenki azt találgatja, mikor lesz ismét 400 felett az euró, amire már másfél éve nem volt példa. Csúnyán zárulhat egy korábban népszerű kriptovaluta-projekt története.
Részvény / Deviza / Áru Biztosan elszörnyed, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 07:27
Az euróval szemben már csak négy egységre van a hazai fizetőeszköz a 400-as szinttől.
Részvény / Deviza / Áru Rosszul kezdte a hetet a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 9. 19:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 221,71 pontos, 0,31 százalékos csökkenéssel, 72 075,48 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Csúnyán megcsúszott a forint, vészesen közel a halálzóna
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 9. 18:31
Nagyon közel kerültünk a 400-hoz hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Szeszélyes szeptember a tőzsdén, a kormány gyengíthette a forintot
Eidenpenz József | 2024. szeptember 9. 12:09
A csúnyán végződött péntek után kellemes hétfőre virradtak a tőzsdék, a BUX-ot azonban az OTP Bank visszahúzza, és kissé a forint is gyengül. Az utóbbit kormányzati nyilatkozatokkal magyarázzák, és mindjárt itt az inflációs adat is. Kísért a recesszió réme, de hurrikánveszély támasztja az olajat. Menekülnek Kínából a japánok, tőkekiáramlás sújtja a bitcoint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG