Az adósságválság globális elterjedésétől való félelmek a kockázatosabbnak vélt befektetések likvidálásához vezettek az elmúlt héten. Nyersanyagok és részvénypiacok egyaránt szenvedő alanyaivá váltak az eladási hullámnak, amelyből az arany és az ezüst sem tudták kivonni magukat. A globális fertőzésveszély az adósbesorolások leminősítésének képében előbb Portugáliát, majd a hét végére már Magyarországot is elérte. Az aranypiac.hu elemzése.
Adósság, adósság, adósság...
Holott legutóbb a legmegbízhatóbb adósok egyikének számító német állam kormánykötvényeit is kerülték már a befektetők, az arany mégsem tudott tőkét kovácsolni az egyre fenyegetőbb méreteket öltő pénzügyi válsághangulatból. Eközben Portugália mellett Magyarországot is büntetőpadra küldték a hitelminősítők. Az európai pénzügyek katasztrofális állapotát tükrözi, ahogy az adósságspirál Görögországból kiindulva, Spanyolországon, Itálián, Franciaországon, Belgiumon, Portugálián és immár Magyarországon át is "véres csíkot húzva egyre inkább befonja az egész kontinenst" - érzékeltetik a probléma súlyosságát az aranypiac.hu elemzői. Ennek megfelelően továbbra is az adósságválság az elsőszámú beszédtéma a nemzetközi pénzpiacokon.
Mélybe bukott az aranyár
Az arany árfolyama a részvénypiacokat követve bukott a héten a mélybe, miközben a dollár relatív ereje is erősítette a már korábban megkezdett korrekciót - mint arról korábban írtunk, újszerű jelenség, hogy az arany a részvénypiaci árfolyamokat követi. A végül 1700 dollár alá süllyedő jegyzések érezhetően beárnyékolják jelenleg a rövidtávú kilátásokat, és amennyiben nem érkezik az európai adósságfronton valamiféle enyhülés, úgy a közeljövőben további árfolyamesésre is számítani kell. Ennek kapcsán főként a határidős piacok szereplői felől érkezhet eladói nyomás, akik a leginkább lehetnek hajlamosak az aranyban tartott pozícióik tömeges feladására. Másfelől viszont az elbizonytalanodott és hosszú távra berendezkedő befektetők az alacsonyabb árszinteket azonnal kedvező alkalmi vételre használják ki. Ők azok, akik jelenleg inkább halmozzák, mintsem eladnák az aranyukat, és akikben sokadszorra lelhet fontos támaszt a sárga nemesfém.
Túl erős a dollár?
Amellett, hogy jelenleg a kockázatkerülés a legmeghatározóbb befektetői mozgatórugó, nem szabad lebecsülni a dollárárfolyam alakulásának befolyását sem az arany árára. A dollár-index, amely az USA-dollár teljesítményét méri egy devizakosár ellenében, 7 hetes csúcson tartózkodik. Míg egy gyengülő dollár olcsóbbá tenné az aranyat a dollártérségen kívüli befektetők számára, addig az erősödő dollár éppen ellenkezőleg hat, és ez befolyásolja a nemesfém iránti keresletet.
Az amerikai dollárt a világ vezető valutája mögötti tőkepiac mérete és mélysége teszi egyedülállóvá. Intézményi befektetőknek a mostani bizonytalan makrókörnyezetben nem igen van alternatívájuk a dollárban denominált értékpapírokkal szemben. A dollár erősödése részint az euróval kapcsolatos aggodalmaknak köszönhető, ami persze nem egyéb, mint „két ronda nővér” közül egyet kiválasztani. Ugyanakkor az iráni atomprogram miatt fokozódó közel-keleti konfliktuspotenciál és az arab világban szűnni nem akaró belpolitikai feszültségek is ismételten rávilágítanak a térségből fakadó geopolitikai kockázatokra. Ez pedig jellemzően az amerikai fizetőeszköz felértékelődését vonja maga után.
Pénteken 1688,50 dolláron (402 336 forint) zárt Londonban a színarany unciánkénti árfolyama. Ezzel az elmúlt héten is folytatódott az azt megelőző kereskedési hét csökkenő tendenciája. Technikailag az 1680 dollár környéki támaszszint a háborús övezet kezdete, egy ez alá csökkenő aranyár esetén a spekulánsok keze már megremeghet.
Úton az 1760 dollár felé Ahogy az a Privátbankár árfolyamtáblázatában jól látszik, az arannyal hétfő délelőtt már az 1700 dolláros unciánkénti árszint fölött kereskedtek.
Kövesse az arany és más árupiaci termékek, devizapárok, részvények és részvényindexek állását a Privátbankáron >> |
A január végétől kirajzolódó középtávú trendvonal 1660 dollárig viselné el sértetlenül a jelenlegi piaci korrekciót, amennyiben azonban ez a trendmutató szignifikánsan sérülne, technikai eladások indulhatnak el, és ezek az arany jegyzését jóval mélyebb tartományba is visszavethetik. Ugyanakkor 1600 dollár környékén határozott bázist épített az árfolyam még október elején, annak a terhelhetősége ebben az esetben kerülne napirendre. Míg a pesszimisták az idén már nem számolnak új árfolyamcsúcsokkal, addig az optimisták bíznak a további emelkedésben. Ehhez viszont arra lenne szükség, hogy ismét 1760 dollár fölé kerüljön a kurzus. A kialakulóban lévő háromszögalakzatból (fekete vonalak) való sikeres kitörés első körben 1800 dollár fölé segíthetné az árfolyamot. Izgalomból tehát nem lesz hiány az elkövetkezendőkben sem az arany piacán.
A szeptemberi éles kontra után lépésről lépésre építkezett az ezüst árfolyama, mígnem október végén többszöri próbálkozás dacára sem sikerült az 50-napos mozgóátlag fölé kerülnie.
A törékeny állapotban lévő piac ezt eladási jelzésként értékelte, minek következtében a fontos 30,67 dolláros unciánkénti árig estek vissza a jegyzések. A negatív konjunkturális kilátások párosulva a jelenlegi kockázatkerülő befektetői magatartással az árfolyam folytatódó korrekciója mellett szólnak. Az említett támaszszint letörése további csökkenést vonhat maga után egészen 28 dollárig.
Emelkedésnek csak akkor lenne esélye, ha az árfolyam az 50 napos mozgóátlag fölé kerülne. Ez esetben lendületes emelkedés szabadulhatna fel a piros görbével jelölt 200 napos mozgóátlagig.