1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Folytatódott a forint tegnap kezdődött gyengülése. A hazai deviza tegnap gyorsan és nagyot, ma egyelőre lassan, de biztosan gyengült. A háttérben ismét megjelentek a Magyarországgal kapcsolatos aggodalmak, bár a nemzetközi hangulat is korrekciót jelez. Ezúttal szerepet játszhat a forintgyengülésben az olaj árának tartós emelkedése is.

290 forintig erősödött az euró a forinttal szemben délutánra, miközben az euró a dollárral szemben is nagy erőt mutatott. Míg szerda reggel még 286 forint körül jegyezték az euróövezeti devizát, ma reggelre már 288-289 forintnál járt az árfolyam. Közben nagy kiugrás volt az euró/dollárban is, a középárfolyam reggel átugrotta az 1,33-mas szintet és azóta is e körül csapkod. A nemzetközi piacokon enyhe korrekció kezdődött, miután a héten több részvénypiac is több éves csúcsot döntött. Közben az elszálló olajárak is óvatosságra intenek, az inflációs félelmek és a gyengülő dollár inkább a nyersanyag (főleg az arany) piacokra tereli a pénzeket.

Nemzetközi háttér

A görög mentőcsomag kedd hajnali elfogadása után elmaradt a részvénypiaci emelkedés, a legtöbb tőzsde korrigált. Ebben nagy szerepe volt, hogy a befektetők az elmúlt hetekben egyre biztosabbra vették, így beárazták a megállapodást. Annak megszületése tehát már nem váltott ki heves árfolyam-reakciókat. Közben óvatosságra intette a befektetőket az is, hogy az amerikai részvénypiacok elérték azt a szintet, ahonnan esni kezdtek a Lehman-csőd bejelentése előtt kicsivel. A Dow Jones ipari átlag a héten átmenetileg átlépte a 13 ezer pontot, utoljára 2008 májusában volt ezen a szinten és az amerikai gazdaság állapotát legérzékenyebben mutató S&P500 index is négy éves csúcsa felé közelít.

Közben elsősorban a geopolitikai feszültségek erősödése (Irán – Nyugat konfliktus, szíriai, szaud-arábiai zavargások) miatt elszálltak az olajárak. Az amerikai WTI könnyűolaj 106 dollár körül mozog napok óta, az északi-tengeri Brent pedig 122 dollárig menetelt, ami mind a két olajfajtánál 9 hónapos csúcsot jelent. A világ legfontosabb energiahordozójának drágulása súlyos inflációs aggodalmakat vetít előre, ami az arany piacát fújta fel két nap alatt, hiszen a legnemesebb fém hagyományosan ellenáll az inflációnak. Az arany ára a hét eleji 1720 dollár környékéről 1780 dollár köré ugrott. Az inflációs aggodalmak miatt a befektetők értékálló és biztos befektetési célokat keresnek, az európai adóssággondok várható folytatódása pedig csökkentette a kockázatvállalási kedvet, ez sem kedvezett a magyar devizának.

Hazai háttér

Az Európai Bizottság csütörtökön példátlanul szigorú határozatában kezdeményezte nagyjából 145 milliárd forintnyi EU-s kohéziós támogatás felfüggesztését a túlzott deficittel kapcsolatos eljárásra hivatkozva. Az elemzők többsége ugyanakkor szinte biztosra veszi, hogy a pénzeket mégis megkaphatja Magyarország, ugyanis mire életbe lépne a döntés, már valószínűleg meglesz a megállapodásunk a nemzetközi szervezetekkel, ami önmagában garantálhatja az eljárás megszüntetéshez szükséges feltételeket. A döntés előtt két nappal jelentette meg a kormány a Magyar Közlönyben, hogy kiigazítást kezd az idei költségvetésben. Az NGM szerint az ehhez kapcsolódó lépések idén a GDP 0,1, jövőre 01,4 százalékát tehetik ki. Az idei költségvetésben ez nagyjából 30 milliárd forint lehet.

Arról egyelőre nincsen hír, hogy pontosan mely területeket érint az átcsoportosítás, de a gyógyszerkasszát és a kormányzati szektort mindenképpen. A minisztériumok elég rövid idő alatt, a hónap végéig kell hogy döntsenek a fejezeti pénzekről. A bejelentésnek részben örült a piac, hiszen azt jelzi, hogy a kormány elkötelezett a konvergenciaprogram betartása iránt, ugyanakkor egyelőre nem látszik, hogy az intézkedések mekkora mértékben vetik vissza a gazdaságot és mely területeken. A legfrissebb brüsszeli becslés a magyar gazdaság idei évi 0,1 százalékos visszaesését vetíti előre, ugyanakkor ez még mindig kisebb, mint az euróövezetre kiadott mínusz 0,3 százalékos jóslat. Heti adatok az európai feldolgozóipar és gyártás visszaesését vetíti előre, ami érzékenyen érinti a főleg gépipari exporttal lavírozó magyar gazdaságot is.

Technikai oldalon fontos tényező, hogy a forint euróval szembeni árfolyama tegnap átlépte a 200 napos mozgóátlagot, ami a világméretű kereskedés különböző taktikáinak a metszéspontja. Elemzők szerint, ha a hetet ez alatt tudja zárni a forint, akkor az újabb erősödést, ha e fölött, akkor viszont további gyengülést hozhat a forint piacára. Az állampapírok piacán az elmúlt hetekben szépen csökkentek a hozamok, miután az MNB változatlanul hagyta az alapkamatot, ami azt üzente a piacnak, hogy a jegybank bízik a kormányban és a kilábalásban. Az új taktika meglepte a befektetőket, akik erős állampapír vételbe kezdtek arra spekulálva, hogy lassan vége a magas hozamok korszakának a magyar piacon. Az elmúlt napokban azonban megállt a nagy esés, az ÁKK ugyan viszonylag kedvező feltételekkel tartotta a heti aukcióit, ugyanakkor a másodpiacon már jelentkezett az óvatos hozamemelkedés.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG