A törlesztési moratóriumnak köszönhetően 2020. december 31-ig automatikusan szünetel a törlesztőrészletek beszedése - ha valaki mégis tovább szeretne törleszteni, azt jeleznie kell a bank felé. Akinek a járvány nem befolyásolja az anyagi helyzetét, annak érdemes folytatni a törlesztést, hiszen így nem kell számolnia a moratórium alatt összegyűlő kamattal és a futamidő kitolásával sem.
Ez az állítás azonban nem igaz a babaváró hitellel rendelkező adósokra, sőt, akár el is eshet valamennyi állami támogatástól az, aki tovább törleszt ezekben a hónapokban. A Bank360.hu összefoglalta, mennyit nyerhetnek az adósok a moratóriummal, ha egy vagy több gyermekük születik.
Egy gyermeknél nincs különbség
A futamidő első öt évében minden igénylő kamatmentesen törlesztheti a kölcsönt (ha csak nem válnak el közben), így nem gyűlik össze semennyi kamat a törlesztés szüneteltetése miatt. Vagyis ha egy gyermek születik az igénylés után, akkor a moratóriummal és anélkül is ugyanannyi a visszafizetendő tőketartozás. A kormány döntése szerint a szüneteltetés alatt a kezességvállalási díjat sem kell fizetni.
Több gyermek, több kedvezmény
A kamatmentesség mellett a babaváró támogatás másik eleme a gyermekvállalási támogatás, amit akkor vehetünk igénybe, ha az igénylés után legalább két gyermekünk születik. A második gyermek után igénybe vehető 30 százalékos állami támogatást a fennálló tőketartozás alapján fogja a bank kiszámolni, ami azt jelenti, hogy minél több tőketartozásunk van abban a pillanatban, annál több állami támogatást vehetünk igénybe.
A moratórium szempontjából ez azt jelenti, hogy ha felfüggesztjük a törlesztést, akkor a második gyermek után több állami támogatást kaphatunk, mintha végig törlesztettünk volna. A Bank360.hu számításai szerint ez körülbelül 115-120 ezer forintot jelenthet egy házaspárnak - a pontos összeg attól függ, hogy mikor igényelték a hitelt. Összességében közel három havi törlesztőrészletet spórolhatnak meg a moratóriummal.
Gyermek nélkül megéri tovább törleszteni
Ha az igényléstől számított öt éven belül nem születik gyermeke a párnak, akkor vissza kell fizetni az igénybe vett kamattámogatást, és a futamidő hátralévő részében kamattal együtt kell tovább törleszteni. Ebben az esetben nem éri meg a moratórium, hiszen így az 5. év végén nagyobb tőketartozás fog kamatozni és a visszafizetendő támogatás összege is magasabb lesz.
Az ingyenes előtörlesztési lehetőség miatt azt is megtehetik a házaspárok, hogy a moratórium ideje alatt összegyűlt összeget később előtörlesztik. Ebben az esetben arra érdemes odafigyelni, hogy az előtörlesztés mértékét szabályozza a babaváró hitelre vonatkozó rendelet: amennyiben nem születik gyermeke a párnak, és a futamidő első öt évében a felvett kölcsön 50 százalékát előtörlesztik, akkor az előtörlesztett összegre vissza kell fizetni az igénybe vett kamattámogatást.