A világ egyik leghíresebb télbúcsúztató karneváljának virága hivatalosan a szegfű. (A tél persze errefelé relatív fogalom.) Ezerszámra díszítik ilyenkor a várost, és főleg annak főterét a verbénák, liliomok, gerberák is.
Ha szerencsénk van, és éppen az Angol sétányon járunk az eszelős élményt nyújtó virágcsata (Bataille de Fleurs) idején, amikor beterítenek mindent a szépséges, részben talán még üvegházi csodák, akár egy hatalmas csokornyit is hazavihetünk emlékbe, ha persze felengedik a repülő fedélzetére.
Kibújni a szabályok alól
Igen, itt februárban – idén február 17-től március 3-ig – rendezik a virágparádét, nem úgy, mint nálunk augusztusban, Debrecenben. Érdemes tehát nemcsak nyáron, hanem ilyenkor is célba venni a Riviérát és Franciaország ötödik legnagyobb városát. A Carnaval de Nice a világ egyik legnagyobb télbúcsúztató eseménye a brazil és a velencei karnevál, valamint a New Orleans-i Mardi Gras mellett.
Ez az az időszak, amikor álarc mögé bújva mindenki átalakulhat, és kibújhat a társadalmi szabályok alól.
A két hétig tartó, programokban gazdag, minden évben más időpontban megrendezett farsangbúcsúztató egyúttal humoros képet ad a társadalomról és hírességekről, valamint kapcsolódik az aktuális eseményekhez.
Nagy hagyományok
Korábbi feljegyzések 1294-hez kötik létezését, amikor Provence grófja, Charles Anjou egy iratban azt írta, hogy túljutott már "a karnevál örömteli napjain”. A krónikák szerint ugyanakkor a karneváli fenség először 1873. február 23-án érkezett a városba, és ekkor született meg a mai karnevál.
Ekkor már bizottságot is létrehoztak a megrendezésére Alexis Mossa helyi születésű művész vezetésével, akinek később a fia is beszállt a szervezésbe.
Ekkor alakult ki a mai kéthetes programsorozat gerince, felvonulással, álarcosbálokkal, egyfajta szabadtéri commedia del artéval és különféle versenyekkel.
A Nizzába évente ellátogató kétmillió turistának legalább a fele ilyenkor szeretne megmártózni a bolondos, szatirikus bábokat felvonultató élményben, amely mintha a franciákat is átalakítaná erre a két hétre.
Bár a sematikus közvélekedés szerint az itt élőket egyfajta szabadosság jellemzi, tapasztalatom szerint inkább konzervatívak, főleg a kisebb városok lakói. Emlékezzünk csak a Csokoládé című filmre, amelyben Vianne-t – Juliette Binoche remeklése – azért is megszólják, mert piros cipőt visel. Most meg afölött lepődnek meg, ha egy francia nő rúzs és parfüm nélkül lép ki az utcára.
Változó papírmasé figurák
Minden évben más-más központi témát választ a bizottság, a művészek már hónapokkal előtte készülnek az emeletnyi magas óriásbábok és virágkocsik megtervezésére. A kocsik és a csúfolódó papírmasé figurák száma – és az, hogy utóbbiak kit ábrázolnak – évente változik.
A Covid miatt évekig nem rendezték meg e vidám télbúcsúztatót, hogy aztán újólag, már a korlátozás feloldása után még több fantáziát bevetve készüljenek az UNESCO világörökség részének nyilvánított turistavonzó látványosságra. Az eseménysorozatra pályázaton választják ki nemcsak a tűzijátékok és az utcai díszítések kivitelezőjét, hanem a jelmezek tervezőjét is.
Mikor osztják ki a virágokat?
Az előírások szerint egy-egy kocsi díszítésének négy-ötezer virágtőből kell állni. A legalább 7 méter hosszú, 2 méter széles és 6 méter magas építményt teljesen be kell fedni virággal. Még azt is szabályozza a hagyomány, hogy a virágokat hétfőn és csütörtökön osztják ki a díszítőknek.
Ma már könnyű figyelemmel kísérni a programok menetrendjét, hiszen a karnevál honlapján minden napra, óráról órára közreadják a helyszíneket, csakúgy, mint a belépő jegyek árait. Igaz, sok rendezvény, főleg napközben, ingyenes.
Pincérverseny és francia villásreggeli
Idén lesz például pincérverseny, amelyen a szállodák, éttermek és kávézóláncok minden alkalmazottja részt vehet. A győztes sörben kapja meg súlyát (ami meglepő Franciaországban), díjazzák a legjobb három farsangi jelmezt is, és minden résztvevő kap egy számozott litográfiát egy helyi művész, Patrick Moya aláírásával.
A farsangi faluban délelőtt 11 és este hat között ingyenes a belépés, miközben számos vicces program várja a látogatókat.
A falu, Village évről évre fejlődik és átalakul, izgalmas, modern hangulatot teremtve Nizza szívében, ahol barokk, szecessziós és historizáló stílusú, természetesen gyönyörűen rendbe hozott épületek keretezik a teret.
Kreatív műhelyek mutatkoznak be ilyenkor, művészi programokat, közte felolvasásokat is rendeznek. A szervezők szerint mindennek célja a nosztalgia, hogy kicsit elmerüljünk a gyermekkorunkban.
Az Angol sétányon, a Verdure Színházban rendezett úgynevezett francia villásreggelire csak öt euró a belépődíj. A helyi dj-k francia zenékből válogatnak, lesz gasztro meglepetés minden ízlelőbimbó kielégítésére, valamint egész napos programok, petanque és rodeó kicsiknek és nagyoknak. És helyi popsztárok is fellépnek.
Az idei szezon tematikus felvonulásán a világ különböző műfajban alkotó street art művészei is részt vesznek. Itt a zene nem francia, hanem igencsak kozmopolita: afrikai tam-tam dobok, arab zene, dudák, trombiták, harmonikák megszólaltatói, táncosok és akrobaták gondoskodnak a szórakoztatásról.
Mintha egy véget nem érő Cirque de Soleil előadást látnánk, mintha mi is tagjai volnánk a társulatnak.
Este a vizualitásé a főszerep. Az egyébként is különleges virágkocsik és bábok mellett minden fénybe borul, miközben a művészeti és zenei társulatok igazi hang- és fényshow-t kínálnak.
Chirac, Trump meg Depardieu
Ami nekem leginkább tetszett, hogy hírességeket, a sport, a politika, a film és a divat személyiségeit keltik életre, sokszor ironikusan. Megelevenedett itt már Jacques Chirac, Trump, Karl Lagerfeld vagy éppen Gérard Depardieu.
A rendezvénysorozat a francia turizmus egyik aduásza. A turisták kényelmét szolgálja az egy, két vagy három napig érvényes Nice Riviera Pass, amellyel a helyi múzeumokban, éttermekben kedvezményt adnak. A helyi tömegközlekedést pedig a Pass Bus kártyával lehet igénybe venni. Főleg Nagy-Britanniából, Kelet-Európából és belföldről érkeznek látogatók.
Végül két különlegesség: Nizzában, a Verdure Színházban mini dél-koreai zenei fesztivált rendeznek idén. A teljes mértékben autentikus K-pop bulira a Szabadtéri Színházban kerül sor. A program tartalmaz táncműsorokat, diszkót, ételkóstolót, játékokat is.
A Lou Queernaval speciális része a nagy karneválnak, elkötelezett a megosztás, a befogadás és az együttélés előmozdítása mellett.
Tollak, sminkek, flitterek, extravagáns jelmezek teszik még izgalmasabbá a szivárványszínű farsangi kavalkádot.
Jöhet a böjt, francia módra
Aztán lassan eljő a búcsú ideje: sokak számára a Baie des Anges vizében ér véget a farsangi mulatság. A bátrak 12 fokos vízben fürödnek! A kéthetes parádénak minden évben Mardi Gras idején, azaz húshagyó kedden van vége. Akkor a karnevál királyát a tengerpartra vontatják és elégetik, óriási tűz kíséretében.
Közben lebontják a tribünöket, a pavilonokat, minden virág és bábu eltűnik – és kezdődhet a böjt, francia módra.
A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.