5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hova érdemes kiruccanni tavasszal egy hosszú hétvégére? Erre adunk ötleteket Világjáró rovatunkban a következő hetekben saját élmények alapján. Első állomásunk Barcelona, amely a turistaözön ellenére is klassz célpont. Gaudí, Camp Nou, gótikus negyed és persze a tenger – hát kell ennél több?

Most már véglegesen itt a tavasz, így kimozdulhatunk téli kuckónkból, és egy kis pénzzel nekivághatunk tágabb otthonunknak, Európának.

A következő hetekben bemutatunk néhány várost vagy régiót, amelyek kellemes célpontok lehetnek tavasszal és kora nyáron, és ahova – ha időben foglalunk repülőjegyet vagy elcsípünk egy last minute ajánlatot – relatív olcsón és egyszerűen eljuthatunk. Mivel népszerű, de nem exkluzív városokról lesz szó, szállásokból is bőven válogathatunk pénztárcánknak és igényeinknek megfelelően.

Nézzünk először egy ízig-vérig mediterrán várost, Barcelonát!

Barcelona madártávlatból, középen az ikonikus Gaudí-templom, a Sagrada Família. Fotó: Depositphotos
Barcelona madártávlatból, középen az ikonikus Gaudí-templom, a Sagrada Família. Fotó: Depositphotos

A Földközi-tenger partján, Spanyolország északkeleti részén fekvő metropoliszról nem könnyű újat írni, hiszen már hosszú évek óta az egyik legtrendibb turisztikai célpont nem csak Európában, hanem az egész világon. Csak tavaly 9,7 millió, azaz egy magyarországnyi látogatót fogadott, ami őrült nagy szám.

Turizmus és identitás

Nem csoda, hogy a helyieknél kezd betelni a pohár: néhány éve turistaellenes graffitik tűntek fel a közterületeken és tüntetések is voltak az „invázió” ellen, tavaly nyáron pedig megrendszabályozták a turistahadakat, például bizonyos utcákban tovább korlátozták a csoportok létszámát és csendesebb nézelődésre kérték őket.

A tömegturizmus kétségkívül óriási pénzeket hoz, de könnyen kiszívhatja a város lelkét és elrejtheti annak eredeti arcát. Helyiként pedig tényleg fárasztó lehet éjjel-nappal turistatömegeket kerülgetni.

Mindezt nem csak a világhíres sétányon, a La Ramblán kószálva érezhetjük, hanem például az FC Barcelona otthonában, a Camp Nouban is. A nagy múltú stadion mára turistaattrakció lett, a meccseken pedig jelentős részben nemzetközi közönség szurkol – ha szurkol – egy jelentős részben nemzetközi csapatnak. (Az alternatívát a baszk gyökereit a pályán is megőrző, bilbaói Athletic Club jelenti, de róluk majd máskor lesz szó.)

Ezzel együtt persze még érvényes a stadion nézőterére tetovált szlogen, a „Mes que un club”, azaz „Több mint egy klub”. A Barca még mindig a katalán nemzet és függetlenségi törekvés egyik jelképe, sikere a katalán nemzet sikere. A nagy derbi a spanyol elnyomás jelképével, a Real Madriddal sokáig vérre ment, és manapság sem babazsúr – még akkor sem, ha ma már főleg külföldi „zsoldosok” küzdenek egymással a gyepen.

De visszatérve a városra, Barcelona a tömegturizmus ellenére is kiváló célpont főleg akkor, ha nem a legzsúfoltabb időszakban és a legnagyobb hőségben, hanem például tavasszal megyünk, és próbálunk a szépségeire koncentrálni.

A mediterrán hangulat, a kellemes klíma, a tengerpart, a kultúra és a csodás építészet továbbra is megvan, így csak rajtunk múlik, hogy mit hozunk ki az útból. 

Vissza a középkorba

Személyes kedvencem a város legrégebbi része, a gótikus negyed (Barri Gótic vagy Barrio Gótico), amely egyenesen a középkorba repít vissza. A naptól védett, labirintusszerű, szűk utcákon sétálva elképzelhetjük, hogy milyen lehetett itt az élet sok száz évvel ezelőtt, amikor még nem csipszet csócsáló turisták csörtettek az ódon falak között, hanem Jordi kergetőzött Francescával.

Egy kis időutazás: Barcelona gótikus negyede. Fotó: Pixabay/Matressa
Egy kis időutazás: Barcelona gótikus negyede. Fotó: Pixabay/Matressa

A teljes képhez persze hozzátartozik,  hogy a negyed számos gótikus épülete állítólag nem a középkorra nyúlik vissza, hanem a 19. század végi, 20. századi eleji újjá- és átépítés során nyerte el mai formáját. A végeredmény azonban így is lenyűgöző.

A negyed kiváló helyszín történelmi és egyéb, különös tematikájú filmeknek is. Részben itt forgatták például Tom Tykwer rendezésében a Patrick Süskind bestselleréből, A Parfüm: egy gyilkos története című regényből készült filmet, amelyben a főhős meglehetősen formabontó módon és céllal szaglászik fiatal nők után. (A történet persze ennél jóval többről szól, de erről győzödjön meg mindenki maga.) És itt vették fel az Evanescence gótikus rockbanda érfelvágós balladájának, a My Immortalnak a videóklipjét is, amely a kétezres évek elejének egyik ikonikus dala, nézettsége pedig 900 millió (!) felett jár a Youtube-on.

Foci és művészet

Ha már Barcelonában vagyunk, akkor a tömeg ellenére is érdemes legalább egyszer végigtrappolni a La Ramblán, sétálni egyet a tengerparton, felmászni a Kolumbusz-emlékműre és beülni egy eldugott étterembe – bár ez a szó ott nehezen értelmezhető, mi még anno találtunk néhány kellemesen csendes helyet.

Ajánlott elmerülni a katalán modernizmus legismertebb alakjának, Antoni Gaudínak szépséges életművében is. És itt nem csak a város jelképére, az égbe nyúló Sagrada Famíliára gondolok, hanem a Güell Parkra és a Casa Batllóra is. Utóbbi kettőben jártam, mindkettő nagy élmény, még sok év távlatából is.

Mintha egy mesés, de mégis valóságos világba csöppentünk volna, amely rezonál valamire a tudatunk mélyén és mindörökre velünk marad.

És ne hagyjuk ki persze a felújítás előtt álló Camp Nout sem, ahol ha Messit már nem is, de az ifjú titánokat, Gavit és társait megcsodálhatjuk. A Real Sociedad elleni májusi rangadóra például még most is vehetünk jegyet, a legfelső karéjba 89 euróért (33 ezer forint), a kapu mögé 109 euróért (41 ezer forint). A főtribünre szóló, 209 eurós (78 ezer forint) biléták már elkeltek.

Ha pedig befizetünk egy stadiontúrára, nem csak a raklapnyi trófeát szemlélhetjük meg, hanem a küzdőtér szélére is lemehetünk. A pálya, amely köré Európa legnagyobb stadionja épült, lentről kifejezetten pöttömnek tűnik – a valóság néha más, mint amit a tévében látunk.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív „Nem szankcionálásra van szükség, hanem teljes változásra” – az utca embere Rogán Antal botrányáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. január 18. 17:13
Mit gondol a járókelő arról, hogy az Egyesült Államok szankcióval sújtotta a kabinetminisztert? Mennyire rendszerszintű a korrupció hazánkban? Kit tenne még a szankciós listára? A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív A Magas-Tátra gyöngyszeme, avagy tánc egy mesebeli kastélyban
Elek Lenke | 2025. január 18. 05:46
A hegycsúcsoknál megbúvó városka ma is őrzi eleganciáját, amely Marienbadhoz vagy Karlsbadhoz mérhető. Leghíresebb szállodája, a Grand Hotel Praha olyan, mint egy mesebeli kastély. És magyar emlékeket is találunk itt jócskán. A Világjáró e heti állomása: Tátralomnic.  
Szubjektív Orbán Viktort is szankciós listára tette Washington? Ez Viszont Privát
Dobos Zoltán – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 17. 18:37
A magyar miniszterelnök csak tévén fogja nézni egyik legfontosabb szövetségese elnöki beiktatását, pedig egybehangzó amerikai lapértesülések szerint meghívták az eseményre. Vajon mi történhetett? Tényleg fontosabb egy uniós konferencia Trump „megkoronázásánál”, vagy az amerikai szankciós lista valójában nem állt meg Rogán Antalnál? Egyes értesülések utóbbi verzió mellett szólnak.  
Szubjektív Se a Tisza, se bármelyik másik párt nem készült fel a választásra megfelelően – ezt gondolják a járókelők az előrehozott voksolásról
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2025. január 11. 12:42
Az utca embere sorozatunk idei első adásában mi másról is érdeklődtünk volna a járókelőknél, mint hogy tettek-e újévi fogadalmat, és mit várnak 2025-től. Megkérdeztük, szerintük is „fantasztikus év” lesz-e az idei esztendő, mint ahogy azt a miniszterelnök jósolja, és látnak-e esélyt a néhány ellenzéki politikus által a közbeszéd témájává tett előrehozott választásra. Videó.
Szubjektív „Bemondta az all-int az Orbán-kormány Rogán Antal ügyében” – mi lesz, ha nem jön be?
Privátbankár.hu | 2025. január 11. 09:59
Formaságként kezeli a magyar kormány, hogy Rogán Antal lekerül a szankciós listáról Trump beiktatása után. De tényleg így lesz? És mi van akkor, ha mégsem?
Szubjektív Nem egyéjszakás kaland: az életigenlők ideális búvóhelye Belgrád
László Éva Lilla | 2025. január 11. 05:46
Van egy város, ahol a graffitikkel megszórt házfalak, a pljeszkavicát és sljivovicát bőségesen kínáló éttermek és a szétesés határán álló villamosok mellett remekül megférnek a tágas luxusüzletek, az interaktív múzeumok és a folyóparti romantika. A Világjáró a sokszínű és pezsgő Belgrádban nézett szét. 
Szubjektív Akkora bajban vannak Orbán Viktorék, hogy még a WC-ket is kipucolják? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Litván Dániel | 2025. január 10. 18:31
Orbán Viktor Indiáig ment kikapcsolódni, de onnan is magyarázkodnia kellett. Miért pont Rogán Antalra lőttek az amerikaiak, és mi sülhet ki ebből? Lázár János bevédte minisztertársát, de egy kicsit talán örül a fejleményeknek? Eredmény az 2025-ben, ha a MÁV állomásain és vonatain el lehet menni WC-re? Ezekről és más témákról is beszélgettek munkatársaink, Gáspár András, Kovács-Angel Marianna és Litván Dániel az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában.
Szubjektív A nagy Orbán Viktor-rejtély – komoly változások előszele lehet az indiai út?
Wéber Balázs | 2025. január 6. 18:34
Miközben az ukrajnai háború kritikus szakaszánál tart, Magyarország 400 milliárd forintnyi uniós pénzt veszített, a Fideszt pedig a közvélemény-kutatásokban már ledöntötték a trónról, az ország miniszterelnöke, egyben a kormánypárt elnöke két hét szabadságra ment. Tényleg csak pihenni akart, vagy teljesen más ok áll a háttérben? Van egy olyan érzésem, hogy lehetnek még nagyobb meglepetések is az idei évben. Jegyzet.
Szubjektív Téli séta Helsinkiben, pipacsok között
Elek Lenke | 2025. január 4. 05:46
Óriási fenyők, kristálytiszta tavak, rénszarvasok, síelés, túrázás. A 190 ezer sziget közötti hajókirándulások hangulata, kirándulás Rovaniemibe, vodkaivás és szaunázás Lappföldön – ez mind Finnország. De a fehér éjszakák és a sarki fény birodalma másféle élményt is nyújt – ezt idézzük fel az e heti Világjáróban.
Szubjektív Megbicsaklott a Fidesz-gépezet, előrehozott választások jönnek? Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 3. 18:46
Orbán Viktor rémgyenge évvégi sajtótájékoztatója, Sulyok Tamás elmaradt újévi beszéde, Lázár János éles kritikája saját pártjával szemben – úgy tűnik, hogy valóban komoly zavarok vannak a Fidesz hatalmi gépezetében. A jelek szerint már akkora a baj, hogy a kormánypárt kommunikációs igazgatója újévkor lényegében megfenyegette a legnagyobb ellenzéki párt vezetőjét: „Megtalállak még.”
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG