5p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Hova érdemes kiruccanni tavasszal egy hosszú hétvégére? Erre adunk ötleteket Világjáró rovatunkban a következő hetekben saját élmények alapján. Első állomásunk Barcelona, amely a turistaözön ellenére is klassz célpont. Gaudí, Camp Nou, gótikus negyed és persze a tenger – hát kell ennél több?

Most már véglegesen itt a tavasz, így kimozdulhatunk téli kuckónkból, és egy kis pénzzel nekivághatunk tágabb otthonunknak, Európának.

A következő hetekben bemutatunk néhány várost vagy régiót, amelyek kellemes célpontok lehetnek tavasszal és kora nyáron, és ahova – ha időben foglalunk repülőjegyet vagy elcsípünk egy last minute ajánlatot – relatív olcsón és egyszerűen eljuthatunk. Mivel népszerű, de nem exkluzív városokról lesz szó, szállásokból is bőven válogathatunk pénztárcánknak és igényeinknek megfelelően.

Nézzünk először egy ízig-vérig mediterrán várost, Barcelonát!

Barcelona madártávlatból, középen az ikonikus Gaudí-templom, a Sagrada Família. Fotó: Depositphotos
Barcelona madártávlatból, középen az ikonikus Gaudí-templom, a Sagrada Família. Fotó: Depositphotos

A Földközi-tenger partján, Spanyolország északkeleti részén fekvő metropoliszról nem könnyű újat írni, hiszen már hosszú évek óta az egyik legtrendibb turisztikai célpont nem csak Európában, hanem az egész világon. Csak tavaly 9,7 millió, azaz egy magyarországnyi látogatót fogadott, ami őrült nagy szám.

Turizmus és identitás

Nem csoda, hogy a helyieknél kezd betelni a pohár: néhány éve turistaellenes graffitik tűntek fel a közterületeken és tüntetések is voltak az „invázió” ellen, tavaly nyáron pedig megrendszabályozták a turistahadakat, például bizonyos utcákban tovább korlátozták a csoportok létszámát és csendesebb nézelődésre kérték őket.

A tömegturizmus kétségkívül óriási pénzeket hoz, de könnyen kiszívhatja a város lelkét és elrejtheti annak eredeti arcát. Helyiként pedig tényleg fárasztó lehet éjjel-nappal turistatömegeket kerülgetni.

Mindezt nem csak a világhíres sétányon, a La Ramblán kószálva érezhetjük, hanem például az FC Barcelona otthonában, a Camp Nouban is. A nagy múltú stadion mára turistaattrakció lett, a meccseken pedig jelentős részben nemzetközi közönség szurkol – ha szurkol – egy jelentős részben nemzetközi csapatnak. (Az alternatívát a baszk gyökereit a pályán is megőrző, bilbaói Athletic Club jelenti, de róluk majd máskor lesz szó.)

Ezzel együtt persze még érvényes a stadion nézőterére tetovált szlogen, a „Mes que un club”, azaz „Több mint egy klub”. A Barca még mindig a katalán nemzet és függetlenségi törekvés egyik jelképe, sikere a katalán nemzet sikere. A nagy derbi a spanyol elnyomás jelképével, a Real Madriddal sokáig vérre ment, és manapság sem babazsúr – még akkor sem, ha ma már főleg külföldi „zsoldosok” küzdenek egymással a gyepen.

De visszatérve a városra, Barcelona a tömegturizmus ellenére is kiváló célpont főleg akkor, ha nem a legzsúfoltabb időszakban és a legnagyobb hőségben, hanem például tavasszal megyünk, és próbálunk a szépségeire koncentrálni.

A mediterrán hangulat, a kellemes klíma, a tengerpart, a kultúra és a csodás építészet továbbra is megvan, így csak rajtunk múlik, hogy mit hozunk ki az útból. 

Vissza a középkorba

Személyes kedvencem a város legrégebbi része, a gótikus negyed (Barri Gótic vagy Barrio Gótico), amely egyenesen a középkorba repít vissza. A naptól védett, labirintusszerű, szűk utcákon sétálva elképzelhetjük, hogy milyen lehetett itt az élet sok száz évvel ezelőtt, amikor még nem csipszet csócsáló turisták csörtettek az ódon falak között, hanem Jordi kergetőzött Francescával.

Egy kis időutazás: Barcelona gótikus negyede. Fotó: Pixabay/Matressa
Egy kis időutazás: Barcelona gótikus negyede. Fotó: Pixabay/Matressa

A teljes képhez persze hozzátartozik,  hogy a negyed számos gótikus épülete állítólag nem a középkorra nyúlik vissza, hanem a 19. század végi, 20. századi eleji újjá- és átépítés során nyerte el mai formáját. A végeredmény azonban így is lenyűgöző.

A negyed kiváló helyszín történelmi és egyéb, különös tematikájú filmeknek is. Részben itt forgatták például Tom Tykwer rendezésében a Patrick Süskind bestselleréből, A Parfüm: egy gyilkos története című regényből készült filmet, amelyben a főhős meglehetősen formabontó módon és céllal szaglászik fiatal nők után. (A történet persze ennél jóval többről szól, de erről győzödjön meg mindenki maga.) És itt vették fel az Evanescence gótikus rockbanda érfelvágós balladájának, a My Immortalnak a videóklipjét is, amely a kétezres évek elejének egyik ikonikus dala, nézettsége pedig 900 millió (!) felett jár a Youtube-on.

Foci és művészet

Ha már Barcelonában vagyunk, akkor a tömeg ellenére is érdemes legalább egyszer végigtrappolni a La Ramblán, sétálni egyet a tengerparton, felmászni a Kolumbusz-emlékműre és beülni egy eldugott étterembe – bár ez a szó ott nehezen értelmezhető, mi még anno találtunk néhány kellemesen csendes helyet.

Ajánlott elmerülni a katalán modernizmus legismertebb alakjának, Antoni Gaudínak szépséges életművében is. És itt nem csak a város jelképére, az égbe nyúló Sagrada Famíliára gondolok, hanem a Güell Parkra és a Casa Batllóra is. Utóbbi kettőben jártam, mindkettő nagy élmény, még sok év távlatából is.

Mintha egy mesés, de mégis valóságos világba csöppentünk volna, amely rezonál valamire a tudatunk mélyén és mindörökre velünk marad.

És ne hagyjuk ki persze a felújítás előtt álló Camp Nout sem, ahol ha Messit már nem is, de az ifjú titánokat, Gavit és társait megcsodálhatjuk. A Real Sociedad elleni májusi rangadóra például még most is vehetünk jegyet, a legfelső karéjba 89 euróért (33 ezer forint), a kapu mögé 109 euróért (41 ezer forint). A főtribünre szóló, 209 eurós (78 ezer forint) biléták már elkeltek.

Ha pedig befizetünk egy stadiontúrára, nem csak a raklapnyi trófeát szemlélhetjük meg, hanem a küzdőtér szélére is lemehetünk. A pálya, amely köré Európa legnagyobb stadionja épült, lentről kifejezetten pöttömnek tűnik – a valóság néha más, mint amit a tévében látunk.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív „Én mindenkinek javaslom, törvényes keretek közt, a sztrájkot!” — az utca emberét kérdeztük
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. február 22. 09:44
Mit gondol az utca embere a gyorsuló inflációról, a megélhetésről, illetve Magyar Péter beszédéről, valamint a lehetséges tavaszi politikai akciókról? A videóból kiderül. 
Szubjektív Alpesisí-világbajnokság helyszínén szurkolni – bakancslistás élmény
Kormos Olga | 2025. február 22. 06:01
A téli Ausztria egyébként is varázslatos tud lenni, de alpesisí-világbajnoksággal megfűszerezve még felejthetetlenebb élmény. A Világjáró ezúttal a Salzburg tartományban lévő Saalbachban rendezett eseményen járt, ahol nemcsak a sportolókat, hanem a turistákat is tárt karokkal várták. Sőt, még egy kis hóeséssel is elkápráztattak mindenkit. 
Szubjektív Magyar Péter kiterítette a kártyáit, egy ászt is – mit lép erre Orbán Viktor? Ez Viszont Privát
Bózsó Péter - Csabai Károly - Gáspár András - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. február 21. 18:31
Magyar Péter politikai színrelépésének egyéves évfordulóján programbeszédet tartott a Tisza Párt első nagyszabású pártrendezvényén, ahol Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnököt is leigazolták. Hogyan értékelhetjük ezt a rendezvényt? Mit üzen az altábornagy ellenzékhez való „átigazolása”? Mit mondott Magyar Péter és Orbán Viktor a médiáról? Hiszünk-e a békében? Milyen is a szuverenitásunk? A kettős – a már elhangzott Tisza Párti, illetve leendő miniszterelnöki – évértékelő kapcsán ezekről is vitatkozott – a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Csabai Károly főszerkesztő, valamint Gáspár András lapigazgató és Bózsó Péter újságíró.
Szubjektív Tornyok és teázók, nem tipikus turistáknak – Kuvait keleti kényelme
Durucz Dávid | 2025. február 15. 06:01
Kuvaitba nem szokás „csak úgy” elutazni. Az Arab-öbölben és úgy általában a Közel-Keleten is sok ingergazdagabbnak ígérkező, komoly turistainfrastruktúrával rendelkező ország van. De ha valaki azt szeretné látni, milyen lehetett például Dubaj, mielőtt felkapottá vált, és érdekli egy olajban és pénzben dúskáló, mégis autentikus hely, akkor egy rövid vizitet mindenképp megér. A Világjáró ezúttal a kicsi, de semmiképp sem szerény Kuvaitba látogatott.
Szubjektív Ilyen volt testközelből az Orbán-Weidel találka – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. február 14. 18:31
Meglehetősen eseménydús héten vagyunk túl: Magyar Péter összeszólalkozott Gulyás Mártonnal, Orbán Viktor mosolyogva fogadta a hazájában karanténba zárt AfD-vezért, Alice Weidelt, Donald Trump pedig bejelentette, hogy azonnal megkezdik a béketárgyalásokat Moszkvával. De miért izzott a levegő a Partizán stúdiójában? Milyennek láttuk az Orbán-Weidel találkozót, amelyen személyesen is részt vettünk? És mikor kérdezik meg vajon az ukrán társadalmat, hogy mit hajlandó beáldozni a béke érdekében? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsora, az Ez Viszont Privát e heti adásában Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő, valamint Bózsó Péter és Wéber Balázs újságíró.      
Szubjektív „Nem tudom, hogy ’26-ig kibírom-e ép idegekkel”– az utca embere a Mini-Dubaj tervről
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. február 8. 10:31
Mit gondol a járókelő a Rákosrendező-pályaudvar területén felépíteni tervezett „Mini-Dubajról”, egy esetleg ott épülő pesti mecsetről, és a külföldi befektetések megítéléséről. A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív Klimt Csókjától II. Ramszeszig – Bourdeaux nem csak a borról híres
Elek Lenke | 2025. február 8. 06:01
Van abban valami furcsa ellentmondás, hogy amikor megérkezel az egyik legfranciább városba, egy óra múlva már az osztrák Gustav Klimt Csók című festményét csodálod, szinte fürödsz benne, hiszen e remekmű kortalan és megunhatatlan. Amikor legutóbb ott jártam, Klimt volt a főszereplő, de félévenként újabb és újabb alkotók művei tükröződnek a csalóka fények világában és a medencék tükrében. Talán a franciák is rájöttek, hogy nem elég a bor, mint turisztikai vonzerő? A Világjáró e heti állomása: Bordeaux.
Szubjektív Magyar Péternek sikerült, ami Simicska Lajosnak nem – Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Havas Gábor – Izsó Márton – Litván Dániel – Wéber Balázs | 2025. február 7. 18:37
Tíz évvel ezelőtt Simicska Lajos fellázadt a rendszer ellen, de „forradalma” végül elbukott. Magyar Péter egy éve ugyanezt tette, és pártja ma már népszerűbb a Fidesznél. De miért sikerült eddig a Tisza Párt vezérének az, ami Orbán Viktor egykori jobbkezének nem? Milyen volt a Simicska-lázadás belülről? Le lehet-e váltani a jelenlegi rendszert választásokon? Miért szeretik és miért nem szeretik sokan Magyar Pétert? Az újabb aggasztó gazdasági adatok mennyiben segíthetik a váltást? És ki jön végül jól a váratlan fordulatot vett mini-Dubaj ügyből? A dupla évfordulón erről is vitatkozott – olyakor meglehetősen hevesen – a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Csabai Károly főszerkesztő, valamint Litván Dániel és Wéber Balázs újságíró.                                 
Szubjektív Áll a bál Berlinben, saját sírját ássa a német politikai elit
Wéber Balázs | 2025. február 4. 19:01
Németországban amiatt forrong a politika és a média, hogy a jobbközép CDU-CSU a bevándorlásellenes AfD-vel közösen szavazott meg egy migrációt szigorítani hivatott törvényjavaslatot – amely végül elbukott. A javaslat célja valójában egy nagyon is valóságos probléma enyhítése volt. Úgy tűnik, a német politikai elit nem hallja meg az emberek hangját, és ezzel saját bukását készítheti elő. Nagyító alatt ezúttal egy politikai botrány háttere.
Szubjektív Orbán Viktor lesz a következő? Ragadós lehet a szerb és szlovák példa – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 31. 18:31
Egyre jobban inog a magyar kormányfő szlovák és szerb szövetségesének a hatalma – de mennyire biztos a széke Orbán Viktornak?  A Tisza Párt növelte előnyét a Fidesszel szemben, Majka klipje pedig rátapintott a közhangulatra. A recesszióból kimásztunk, de a plusz 0,6 százalékot azért nem tesszük ki az ablakba. A mini-Dubajról pedig akkora a vita, hogy könnyen bedőlhet az egész projekt. Erről is vitatkoztak a Klasszis Média szubjektív műsora, az Ez Viszont Privát e heti adásában újságíróink, Bózsó Péter, Vég Márton és Wéber Balázs.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG