5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Szeptember elején Prágában 70 ezren tiltakoztak az elszabadult energiaárak és a kormány politikája ellen. Bár a sörfesztiválokon egyelőre telt ház van, a cseh infláció az egyik legmagasabb az EU-ban, és már érezhetően nehezebb kijönni a fizetésből a korábbiakhoz képest, mondta lapunknak egy ottani magyar. Emiatt novembertől maximálják az áram és a gáz árát. Nagyító rovatunkban ezúttal a csehországi mindennapokat vesszük szemügyre.

"Az egyetemünk gázszámlája már most ötszöröse a tavalyinak. Egy héttel előbb indul a félév és egy héttel rövidebb lesz, februárban pedig lesz három hét fűtési szünet. De vannak olyan egyetemek, amelyek online is fognak oktatni, hogy spóroljanak”, mondja Zoli*, egy csehországi felsőoktatási intézményben tanító magyar, amikor arról kérdezem, mennyire gyűrűzött be a cseh mindennapokba az energia- és inflációs válság.

Felduzzadt tömeg

Csehország szeptember elején került be a nemzetközi hírekbe egy tömegtüntetéssel:

Prágában hatósági közlések szerint 70 ezren tiltakoztak az elszálló energiaárak ellen (is).

A megélhetésüket is féltik. Tüntetők a Vencel téren Prágában 2022. szeptember 3-án. Fotó: EPA/MARTIN DIVISEK
A megélhetésüket is féltik. Tüntetők a Vencel téren Prágában 2022. szeptember 3-án. Fotó: EPA/MARTIN DIVISEK

A megmozduláson, amelyet részben helyi szélsőbal és szélsőjobb erők szerveztek, a tüntetők azt is követelték, hogy kormányuk kössön új gázszállítási megállapodást Oroszországgal, ne küldjön több fegyvert Ukrajnának, a csehek érdekeit tegye első helyre, és amúgy meg mondjon le.

Volt tehát politikai üzenet, de benne volt (és van) a levegőben a félelem a megélhetési válságtól is.

"Most először nemcsak a szokásos 1-2 ezer ember ment ki, hanem 70 ezer. Azok is ott voltak, akik nem tudnak tovább húzni a nadrágszíjon, nem tudnak felvenni még egy pulóvert, mondván, hogy ez a demokrácia ára" - mondja Zoli.

A régi igazság ma is érvényes: az éhes embereket könnyű kivinni az utcára.

Össznépi lázadásról természetesen nincs szó, a tüntetés időpontjában például az észak-csehországi Liberecben "akkora tömeg volt a sörfesztiválon, hogy lépni sem lehetett".

Nehezebb megélni

A résztvevők száma ugyanakkor jelzi, hogy a krízis sok embert hoz nehéz helyzetbe. "A boltban minden érezhetően drágább, és kevésbé jön ki az ember a fizetéséből”, teszi hozzá Zoli, aki mintegy másfél évtizede él Csehországban, így jól ismeri az ottani viszonyokat.

Az uniós statisztikák szerint Csehországban idén júliusban 17,3 százalék volt az éves infláció, aminél magasabb értéket csak a három balti államban mértek.

Augusztusban pedig 17,2 százalékos drágulásról számolt be a cseh statisztikai hivatal.

Az energiaárak 34,6 százalékkal emelkedtek egy év alatt, a földgáz pedig 61,4 százalékkal drágult. Az, hogy az infláció leheletnyivel, egy tizedszázalékponttal mérséklődött augusztusra, elsősorban az üzemanyagárak csökkenésének köszönhető a statisztikai hivatal szerint.

Az alábbi inflációs ábra jól mutatja, hogy mennyire elszálltak az árak Csehországban (is) az elmúlt egy évben, és az is látszik rajta, hogy a drágulás már jóval az orosz-ukrán háború előtt megkezdődött:

Az éves infláció Csehországban, 2016. január - 2022. július. Forrás: Cseh Statisztikai Hivatal
Az éves infláció Csehországban, 2016. január - 2022. július. Forrás: Cseh Statisztikai Hivatal

A cseh nemzeti bank mindenesetre már enyhén optimista: szerinte az infláció nyári alakulása azt jelzi, hogy az infláció az előrejelzettnél némileg alacsonyabb szinten tetőzhet.

Visszatérve az energiaárakra, "az, hogy a gáz árát mennyivel emelik, nagyban függ attól, hogy milyen szerződése van, és kell-e mostanában újat kötnie", mondja Zoli.  

Szerinte az orosz-ukrán háborút „vis maior”-ként használták az ottani energiaszolgáltatók arra, hogy akár az árfixált szerződéseket is egyoldalúan módosítsák.

"De nem kell borzasztóan radikális korrekciókra gondolni. A cégeknek figyelniük kellett arra, hogy ilyen helyzetben az ügyfél nem köteles elfogadni az új árat, és joga van felbontani a szerződést és leszerződnie mással. És ami nagyon fontos: szolgáltatói verseny van, mindenütt és minden energiaforrás esetén”, magyarázza.

Jön az ársapka

A jelentős drágulást, legyen szó akár áramról vagy gázról, persze így sem lehet elkerülni, azt előbb-utóbb minden fogyasztó megérzi - igaz, novembertől már lesz egy felső határ.    

A jobbközép cseh kormány ugyanis tegnap este bejelentette: maximálja az áram és a gáz árát a háztartások és a kisfogyasztók számára.

Ez konkrétan azt jelenti, hogy november elsejétől maximum hat koronát (96 forint) kell fizetniük az áramért kilowattórénként, a hálózati és egyéb díjakat nem számítva. A földgáznál a plafon három korona, azaz 48 forint. A kormány emellett a közintézmények (kórházak, önkormányzatok, iskolák) számára is ugyanezen az áron garantálja az energiaellátást.

A maximált ár és a piaci ár közötti különbséget az állam vállalja át, aminek a becsült éves költsége 130 milliárd korona (2100 milliárd forint) – a pontos összeg a piaci árak alakulásától is függ.

Ezt a kormány egyebek mellett egy új, rendkívüli adóból finanszírozza, amelyet az energiaipari cégekre, az olajfinomítókra, a bankokra, valamint az üzemanyag- és áramkereskedő cégekre vet ki. Ebből 70 milliárd korona (1130 milliárd forint) bevételre számít.

Kérdés, hogy a kormánynak sikerült-e ezzel kifognia a szelet az elégedetlenkedők vitorlájából. Ez szeptember 28-án, a cseh államiság napján derülhet ki, a kormányellenes erők ugyanis ekkorra terveznek újabb tömegtüntetést.

A Nagyító korábbi cikkeit itt olvashatják.

(*Interjúalanyunk nevét az anonimitás érdekében megváltoztattuk.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Lepkefing vagy atombomba? Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel - Vég Márton | 2025. május 9. 18:46
Mennyire erős, és mennyire lehet hatásos Magyar Péter hangfelvétele a háborúra készülő honvédelmi miniszterről? Milyen botrány ütne igazán nagyot Orbán Viktoron? Azért járja a miniszterelnök az országot, mert nagy a baj a Fidesznél? Brüsszel megint ármánykodik – de jó oka van rá? E témákról is beszélgettek, vitatkoztak munkatársaink, Csabai Károly főszerkesztő, illetve Litván Dániel és Vég Márton újságírók az Ez Viszont Privát legújabb adásában.
Szubjektív Elon Musk, gyilkos drónok és mesterséges intelligencia? Ideje lenne komolyan félni ettől a kombinációtól
Litván Dániel | 2025. május 9. 05:48
Nem kell öntudatra ébrednie a mesterséges intelligenciának ahhoz, hogy nagyon veszélyes legyen. Donald Trump és a dollármilliárdosok barátsága semmi ahhoz képest, ami ezután jöhet? Jegyzet.
Szubjektív Mindenki veszíthet: Trump és Hszi kockára teszi a teljes világgazdaságot
Káncz Csaba | 2025. május 5. 09:29
Ez a párharc eldönti a világgazdaság sorsát. Mark Carney, Kanada újonnan megválasztott miniszterelnöke egykor a Bank of England elnöke volt a Brexit idején. Ezért tudja, hogy a súlyos sokkok mit válthatnak ki egy gazdaságban. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Monet tavirózsái és Falco bárja – Bécs, másként
Elek Lenke | 2025. május 3. 05:59
A világ egyik legélhetőbb városa mindenkinek mást jelent. Nekem elsősorban az Albertinát – nem lehet úgy hazamennem, hogy ne merengjek el kicsit Monet tavirózsái előtt. De az osztrák főváros számos más izgalmas és talán kevésbé ismert élményt is tartogat az odalátogatóknak. A Világjáró e heti állomása Bécs, kicsit máshogy.
Szubjektív Újabb hidegzuhany érte az Orbán-kormányt, mi állíthatja meg még Magyar Pétert? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. május 2. 18:31
A vártnál jóval rosszabb magyar GDP-adat érkezett a héten – a kormány által vizionált repülőrajtból rükverc lett. De mi áll a hidegzuhany hátterében? Miből lesz így választások előtti osztogatás? Miért riogat Orbán Viktor ukrán munkásokkal, ha amúgy is alig találni embert a gyárakba? Hoz-e kormányváltást az egyre nagyobb elégedetlenség, vagy el tudja még gáncsolni a Fidesz Magyar Pétert? És minek a jele a nagy spanyol blackout? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Gáspár András lapigazgató, Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Lesz következménye? Az utca embere az MNB-botrányról
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. április 30. 18:31
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy szerintük lesz-e valamilyen következménye a botránynak.
Szubjektív „Az tűnt fel, hogy bent sötét van” – ilyen volt a spanyol összeomlás testközelből
Wéber Balázs | 2025. április 29. 18:51
Apokalipszis, most – hétfőn minden előzmény nélkül összeomlott Spanyolország és Portugália áramellátása. Bár kedd reggelre helyreállt a rend, a történtekre egyelőre nincs egyértelmű magyarázat. Egy Dél-Spanyolországban tartózkodó kollégánk szerint sem az internet, sem a telefon nem működött, és hirtelen a készpénz lett az úr. Nagyító alatt ezúttal egy rejtélyes összeomlás.
Szubjektív Levágott mellek és füstölgő Etna – Szicília testközelből
Szarvas György | 2025. április 26. 06:01
Szent Ágota szomorú legendája összefonódik Catania történelmével. A szent lassan két évezrede óvja a várost az Etna kitöréseitől – itt szinte minden a vulkánról és a vele való együttélésről szól. A Világjáró ezúttal Szicília második legnagyobb városában nézett szét, és a füstölgő Etnára is felmerészkedett.       
Szubjektív Dőlnek a tabuk: Orbán Viktor belengette az EU-kilépést – Ez Viszont Privát
Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. április 25. 18:31
A gyülekezési jog korlátozása után újabb vörös vonal átlépését pedzegeti a kormánypárt: a héten Orbán Viktor nyíltan beszélt a Huxit lehetőségéről egy lakossági fórumon. De mennyire gondolja ezt komolyan a kormányfő? Elfogyott a levegő Orbán Viktor körül Brüsszelben? Miért éppen Ukrajna EU-csatlakozását próbálja minden erővel megakasztani? Rá fog-e égni a kormányra az MNB-alapítványok botránya? És a mi szerkesztőségünk ajtaján mikor fog bekopogni Orbán Viktor? Ferenc pápa öröksége mellett erről is beszélt a Klasszis Média hangsúlyozottan szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő, valamint Vég Márton és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Trump és Putyin szorításában: az európai hadiipar botladozásai
Káncz Csaba | 2025. április 22. 18:36
Nagyító rovatunkban ezúttal az európai védelmi felkészültséget vesszük górcső alá. Eljött ugyanis Európa órája, hogy gondoskodjon saját biztonságáról. Ezt kontinensünkre az agresszív Oroszország és Trump hidegzuhanya kényszerítette rá. Ezen tektonikus geopolitikai változások figyelmen kívül hagyása többé nem lehetséges.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG