7p

Nagyító rovatunkban ezúttal az európai védelmi felkészültséget vesszük górcső alá. Eljött ugyanis Európa órája, hogy gondoskodjon saját biztonságáról. Ezt kontinensünkre az agresszív Oroszország és Trump hidegzuhanya kényszerítette rá. Ezen tektonikus geopolitikai változások figyelmen kívül hagyása többé nem lehetséges.

Donald Trump visszatérése a Fehér Házba Emmanuel Macron francia elnök szerint elektrosokkot jelentett Európa számára. Az ukrajnai háborúval kapcsolatos európai megközelítést – folyamatos támogatás a Kijev számára elfogadható békemegállapodás eléréséig – a Trump-adminisztráció egyoldalú kezdeményezése, hogy gyors megállapodást kössön Moszkvával, háttérbe szorította.

Zelenszkij elnök február 28-i látogatása a Fehér Házban tovább rontotta Ukrajna és az Egyesült Államok kapcsolatait, miközben az európai vezetők megismételték, hogy határozottan támogatják az országnak nyújtott további segítséget.

Ugyanakkor Washington tovább fokozza a nyomást Európára, hogy vállaljon felelősséget saját biztonságáért, és legalább duplázza meg védelmi kiadásait.

A transzatlanti kapcsolatok új korszakba léptek: Európának sürgősen növelnie kell védelmi beruházásait, meg kell erősítenie katonai képességeit és növelnie kell védelmi ipari termelését.

Az EU egyre központibb szerepet játszik Ukrajna támogatásában, de az Egyesült Államok döntéseitől is függően még többet kell nyújtania. A kihívás most az, hogy több pénzt kell elkülöníteni és fel kell gyorsítani az európai védelmi ipar alkalmazkodását.

 Dán katona egy Leopard 2 harckocsin egy nemzetközi hadgyakorlaton a németországi Grafenwöhr lőterén 2025. február 11-én
Dán katona egy Leopard 2 harckocsin egy nemzetközi hadgyakorlaton a németországi Grafenwöhr lőterén 2025. február 11-én
Fotó: MTI/EPA/Martin Divisek

Komoly hiányosságok

Az európai védelmi képességek jelentős hiányosságokkal küzdenek, amelyeket kezelni kell ahhoz, hogy a 2025-ös és az azt követő évek összetett biztonsági környezetében eligazodjunk.

Ezek a hiányosságok az évek óta tartó alulfinanszírozásból, a túlságosan széttagolt döntéshozatalból és más tényezőkből erednek. Bár történt előrelépés, továbbra is fennállnak kritikus hiányosságok. Ez korlátozza Európa képességét a NATO-követelmények teljesítésére, nagyobb stratégiai autonómia elérésére és a modern fenyegetésekre való hatékony reagálásra. E hiányosságok kezelése a politikai akarat és a pénzügyi források mellett a tagállamok közötti fokozott együttműködést is igényli.

Mindezek tetejébe az Egyesült Államok világossá tette, hogy az európai szövetségeseknek kell gondoskodniuk a hagyományos védelemről, ami arra utal, hogy az Egyesült Államok részben vagy teljesen kivonhatja erőit Európából.

Az interoperabilitás (együttműködési képesség) továbbra is jelentős kihívást jelent, korlátozva a közös műveletek hatékonyságát. A felszerelések, a szabványok és a képzés eltérései akadályozzák a zökkenőmentes együttműködést.

Az EU Stratégiai Iránytű a biztonság és a védelem területén hangsúlyozza a platformok, rendszerek és eljárások szabványosításának szükségességét a műveleti kohézió javítása érdekében.

A közös gyakorlatok és a nemzetek közötti képzési programok kiterjesztésével összhangban alapvető fontosságú a haderők felkészítése a több területet érintő műveletekre, valamint az interoperabilitás kultúrájának előmozdítása az EU-ban.

A védelmi ipar sebezhetősége

Oroszország Ukrajna elleni háborúja feltárta az európai védelmi ipar sebezhetőségét, ami szükségessé teszi a termelés fokozását, a beszerzések racionalizálását és az ipari modernizációt. Miközben azonban lépések történnek e kihívások kezelésére, a strukturális hiányosságok, a politikai nézeteltérések és a gazdasági korlátok továbbra is akadályozzák az előrehaladást.

Legalább három feltételnek kell teljesülnie ahhoz, hogy a védelmi termelésben a „nagy durranás” sikeres legyen: hosszú távú termelési szerződések kötése, elsőbbségi hozzáférés az erőforrásokhoz, valamint nagyobb számú képzett munkaerő.

Az európai védelmi ipar jelenleg nem működik teljes kapacitással, elsősorban a hosszú távú szerződések hiánya miatt. E szerződések nélkül a védelmi vállalatoknak jelentős bizonytalansággal kell szembenézniük a jövőbeli keresletet illetően, ami miatt vonakodnak a nagyszabású beruházásoktól.

A termelés bővítése jelentős pénzügyi kötelezettségvállalásokat igényel több kulcsfontosságú területen, beleértve az infrastruktúrát, a korszerű gépeket és eszközöket, a szakképzett munkaerő toborzását és képzését, valamint a rugalmas ellátási láncok kialakítását.

A szakértők egyetértenek abban, hogy a probléma megoldásához hosszú távú stratégiai megközelítésre van szükség. A nemzeti kormányoknak – a Bizottsággal együtt – proaktív lépéseket kell tenniük annak érdekében, hogy a védelmi vállalatok kellő bizalmat kapjanak a gyártási kapacitásaik bővítéséhez. Ez magában foglalhatná a többéves beszerzési terveket, az egyértelműbb költségvetési kötelezettségvállalásokat, valamint az EU-tagállamok közötti összehangolt erőfeszítéseket a kereslet észszerűsítése és összehangolása érdekében.

Ezen túlmenően a pénzügyi támogatás, a köz- és magánszféra közötti partnerségek, valamint a kritikus ellátási lánc elemeihez nyújtott célzott támogatás segíthet a nagyszabású tőkeberuházásokkal kapcsolatos kockázatok mérséklésében.

Egy másik megoldandó probléma az elsőbbségi hozzáférés hiánya a forrásokhoz. Mivel a védelmi iparágaknak a nyílt piacon kell versenyezniük a kereskedelmi vállalkozásokkal a szűkös nyersanyagok (beleértve a ritkaföldfémeket), az acél, a chipek és a félvezetők beszerzéséért, a gyártási idő jelentősen csúszhat. Ez a kérdés különösen sürgető, mivel a modern védelmi rendszerek nagymértékben támaszkodnak fejlett technológiákra, amelyekhez e kritikus erőforrások folyamatos és megbízható biztosítása szükséges.

Európa például a globális chipkínálat mintegy 20 százalékát szívja fel, de csak mintegy 9 százalékát állítja elő, ami a kritikus alkatrészek tekintetében sérülékeny külső forrásokra való támaszkodást eredményez.

Az európai védelmi ipar számára gyakran alábecsült, de kritikus kihívás a szakképzett munkaerő bővítése. Az ágazat közvetlenül több mint 500 ezer embert foglalkoztat, és közvetve további 1,2 millió munkahelyet támogat Európa-szerte, beleértve az üzleti, mérnöki, gyártási és karbantartási munkaköröket, a kiberbiztonságot és az adatelemzést. Az iparág jelentős hangsúlyt fektet a kutatásra és a fejlesztésre, ami jól képzett munkaerőt igényel. A vállalatok azonban szakképzettséghiánnyal küzdenek, és ez a tendencia a jövőben várhatóan fokozódni fog.

A védelmi ágazatnak kemény versenyben kell lennie a tehetségekért a csúcstechnológiát képviselő polgári és kereskedelmi iparágakkal. Ezt a versenyt fokozza az elöregedő munkaerő, amelynek jelentős része közeledik a nyugdíjkorhatárhoz.

Segít az új stratégia

Az Európai Védelmi Ipari Stratégia (EDIS) az ipari koordináció javítására és az európai védelmi termelés növelésére törekszik, hogy ezeket a hiányosságokat kiküszöbölje. A stratégia végrehajtása azonban politikai és gazdasági akadályokba ütközik. A harmonizációra vonatkozó erősebb kötelezettségvállalások nélkül Európa védelmi integrációja korlátozott marad.

E kihívások leküzdéséhez egy átfogó védelmi ipari cselekvési tervre van szükség. Egy ilyen terv innovatív megoldásokon keresztül foglalkozna ezekkel a kritikus problémákkal.

Például javaslatot tehetne kötelező lőszerkészletek létrehozására a tagállamok között a készenlét biztosítása és a következetes gyártási megrendelések ösztönzése érdekében, ezáltal is bővítve Európa védelmi kapacitását.

Az Ukrajnának nyújtott európai támogatás mindenféle segítséggel, beleértve a katonai eszközöket is, pedig továbbra is elengedhetetlen még akkor is, ha a konfliktus egy szilárd békemegállapodással ér véget.

Az amerikai támogatás csökkenése vagy teljes leállítása nyomást gyakorol majd Európára, hogy fokozza erőfeszítéseit. Washington felhívása európai szövetségeseihez, hogy biztosítsák a hagyományos katonai képességek magját a NATO kollektív védelméhez, azt követeli, hogy Európa sürgősen növelje a sebességet, és kapcsoljon ötödik sebességfokozatba a védelmi beruházások terén.

Valóban, a folyamatosan, de lassan javuló védelmi képességek ideje lejárt.

Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el. Nagyító rovatunk többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Cádiz: húsvéti készülődés csuklyásokkal
Bózsó Péter | 2025. április 19. 06:01
A körmenet, bevallom, meghatott. Van valami fennköltsége, közössége, és tiszteletreméltó az erőfeszítés a hordozók részéről. Valami megmaradt a régebbi időkből. A Világjáró e heti állomása: Cádiz húsvétkor.
Szubjektív Megkövetjük Rogán Antalt, visszasírjuk Lázár Jánost – Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel - Vég Márton | 2025. április 18. 17:07
Rogán Antal lekerült a szankciós listáról, de akkor nincs is semmi látnivaló? Mi a helyzet az MNB-alapítványokkal, kattan majd bilincs valaki kezén? Magyar Péter szárazon tartja a puskaport, de jól teszi? Ellenzékbe vonult a Fidesz, bejöhet ez a taktika? E témákról is vitatkoztak, beszélgettek, viccelődtek a Klasszis Média munkatársai, Csabai Károly, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában.
Szubjektív Ez az intézkedés a kiskereskedelem totális meg nem értéséről tanúskodik – az utca embere az árszabályozásról
Bózsó Péter - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. április 16. 18:59
A kormány bevezette az árrésstoppot, valamint fellépett a bankok és telefontársaságok áremelései ellen. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy mit érzékelnek az árcsökkenésekből, és hogy szerintük mi az infláció fő oka.
Szubjektív Az Adria királynője – virágvasárnap Abbáziában
Elek Lenke | 2025. április 12. 06:01
Anno a Monarchia második legnagyobb üdülőhelye volt, itt gyógyult Kosztolányi és Móra Ferenc is. Húsvét táján (is) érdemes célba venni, az április a színek pompáját hozza el. Errefelé nemcsak virágvasárnap létezik, hanem virághét is. A Világjáró e heti állomása Abbázia, vagy ismertebb nevén Opatija.   
Szubjektív Magyar Péter növelte az előnyét, Trump ejtette az Orbán-kormányt – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. április 11. 18:31
Eddig enyhén szólva sem hozta el a várt aranykort Donald Trump a magyar kormánynak: az amerikai vámok Magyarországot is sújtani fogják, a magyar korrupció benne maradt az amerikai jelentésekben, Rogán Antal fent maradt a szankciós listán, Orbán Viktort továbbra sem hívták meg a Fehér Házba. És Ukrajnában sem tört ki a béke. Eközben itthon a Tisza Párt kettőről hét százalékpontra növelte előnyét a Fidesszel szemben a Republikon szerint.
Szubjektív Valakihez húzódni kell, szorul a hurok – az utca embere Netanjahu látogatásáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. április 10. 19:03
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a magyar kormány meghívására érkezett Budapestre, miközben nemzetközi elfogatóparancs van érvényben ellene. A látogatás megítéléséről, Magyarország Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) való kilépéséről, valamint a kormány külpolitikájának jövőjéről kérdeztük a járókelőket. 
Szubjektív Ahol a nagy ravasz született – Kopogj be Shakespeare házába!
Elek Lenke | 2025. április 5. 05:46
Shakespeare szülőháza olyan, mint egy nemes időzárvány, vagy mint egy megkövesedett időkavics egy tobzódó kert közepén. A Világjáró e heti állomása a talán legismertebb angol drámaíró, költő és színész egykori otthona Stratford Upon Avonban.  
Szubjektív Orbán Viktor minden szabályt felrúg, bekapja végre a csalit Magyar Péter? Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Litván Dániel – Vég Márton | 2025. április 4. 18:46
Provokáció vagy baráti gesztus Orbán Viktor részéről Netanjahu budapesti fogadása? Magára nem tartja érvényesnek a szabályokat a magyar kormány. Jönnek az adatok: akkor ennyit a fantasztikus évről? De mi van, ha már az adatokat is kozmetikázzák? Baj. Egymást tapossák a pártok a vidéki szavazatokért, ezért tolja a szélsőjobboldali témákat a Fidesz? Magyar Péter meddig tud hallgatni? Trump is odavert egyet a magyar gazdaságnak is, de a száj- és körömfájás katasztrófát hozhat. E témákról is vitakoztak a Klasszis lapcsoport újságírói, Bózsó Péter, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát friss adásában.
Szubjektív Netanjahu Budapesten: miért több mint problémás ez a diplomáciai vizit?
Wéber Balázs | 2025. április 1. 18:46
Benjamin Netanjahut a Nemzetközi Büntetőbíróság körözi, országát nemzetközi emberi jogi szervezetek népirtással vádolják, a hágai Nemzetközi Bíróság pedig szintén népirtás gyanújával vizsgálódik ellene a gázai háborúval kapcsolatban. A magyar kormányfő mégis hivatalos látogatáson fogadja az izraeli kormányfőt, egyedüliként az EU-ban. Nagyító alatt ezúttal egy több mint problémás vizit. 
Szubjektív Egy ilyen botrányért Donald Trump régen Hillary Clinton fejét követelte
Kollár Dóra | 2025. március 30. 18:07
Finoman szólva sincsen a helyzet magaslatán a napokban az IT-biztonság terén a Trump-adminisztráció, pedig 2016-ban az amerikai elnök még nagyon erős véleményt vallott a kérdésben. Jegyzet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG