Egy örményországi iskolában 11-14 éves kisdiákok mutatták meg saját tervezésű technikai eszközeiket a BBC riportereinek. Egyikük megtanulta a szükséges programozási nyelvet, hogy szabályozni tudja készüléke LED-es világítását. Másikuk egy automatikus hőmérséklet-szabályozót mutatott be, a harmadik gyerek készített egy rendszert, amely fedél alá húzza a szabadban száradó ruhákat, ha elered az eső.
Az ifjak a mérnökilabor-órákon tanulnak a programozásról, a robotikáról, a kódolásról, a 3D-s modellezésről, amelyről azt gondolhatnánk, hogy nem jutnak el egy 2,7 milliós népességű, a tengertől elzárt, a Kaukázus hegyei közt fekvő országba. Az új órákat 2014-ben vezették be Armath címen, ami magyarul gyökeret jelent. Ma 650 Armath-labor működik Örményországban. A kezdeményezést a 200 örmény high-tech vállalatot tömörítő helyi szakmai szervezet, angol rövidítéssel az UATE indította útjára. Víziójuk az volt, hogy az országot technológiai fejlesztőközponttá tegyék, amely a világon bárhol eladható innovációkat eredményez. A jereváni iroda-bérbedó cégek szerint jelenleg négyezer tech vállalatnak adnak helyet.
Az Armath laborjai az ország legsikeresebb public-private parthership megállapodásának köszönhetőek – mondta Sarkis Karapetyan, az UATE igazgatója. A szervezet hajtja fel a tőkét és szerzi meg az eszközöket, az iskolák adják a helyet és ellátják az oktatás feladatát. A kormány kétmillió dolláros (720 millió forint) büdzsével biztosítja a tanárok fizetését. Jelenleg 600 coach dolgozik együtt 17 ezer diákkal. A cél az, hogy hosszabb távon évente ötezer tehetséges diákot nyerjenek meg arra, hogy a high-tech üzletágban foglalkozó mérnökké, vállalkozóvá váljon. Ebben támaszkodnak a jókora örmény diaszpórára. Becslések szerint a világon élő örmények háromnegyede hazáján kívül lakik. Az Egyesült államokban 1,6 millió örmény felmenőkkel rendelkező ember él, főként Kaliforniában. Az ország technológiai ipara váratlan hátszelet kapott Oroszország 2022. februári inváziójával Ukrajna ellen. Rengeteg háború elől menekülő orosz informatikus emigrált Örményországba. Becslések szerint közösségük létszáma a kaukázusi országban öt-nyolcezer főt számlál.