6p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A villámcsapások miatt sokaknak az életébe kerülhet a hagyományos kínai orvoslásban nagyra értékelt hernyógomba, más néven a „himalájai arany” begyűjtése.

A távoli Qinghai-Tibeti-fennsíkon egy ritka gomba nő az elhalt hernyók belsejében. Ám hagyományos kínai orvoslásban ezt a parazita gombát nagyra értékelik gyógyhatásai miatt. Az Ophiocordyceps sinensis néven ismert – köznyelvben hernyógomba vagy „himalájai arany” – csillagászati ​​árakat érhet el a gyógynövénypiacon: fontonként akár 63 ezer amerikai dollárt, átszámolva nagyjából 25,26 millió forintot. Így egyetlen gramm ára a 55-56 ezer forintot is elérheti

Az Ophiocordyceps sinensis gomba egy olyan parazita, amely a kísértetmoly (vagy éjjeli lepke) lárváját, azaz hernyóját célozza meg. A cseppet sem vonzó folyamat nyár végétől kora őszig tart, amikor a gombaspórák megfertőzik a hernyókat. Az idő múlásával a micéliumnak nevezett gombaspórák lassan szétterjednek, és belülről felemésztik a hernyókat, és télre megkeményedett, mumifikált héjakká változtatják őket. A tavasz beköszöntével a gomba végső stádiumába lép, és a fennmaradt hernyófejből fűszerűen kihajt, és kikel a talajból.

Míg sok hagyományos kínai gyógynövény-fogyasztó vonzódik a gombákhoz annak feltételezett egészségügyi előnyei miatt, van egy másik vetülete is dolognak: a hernyógomba gyűjtésnek ugyanis van egy sötét oldala. A Qinghai-Tibeti-fennsíkon tapasztalt fokozott villámcsapások ugyanis halálosan veszélyessé teszi a gomba learatását

– írja a The Conversation hasábjain Daile Zhang, az Észak Dakotai Egyetem légkörtudományi adjunktusa, aki meteorológusként a villámcsapásokat és annak hatásait tanulmányozza.

Üvegbe zárt egészség
Üvegbe zárt egészség
Fotó: Depositphotos

Halálos aratás

Az emberek késő tavasztól nyárig vadásznak erre a gombára, pontosan akkor, amikor a villámcsapások a leggyakoribbak az érintett területen. A falusiak gyakran heteket töltenek azzal, hogy a zord hegyekben kutatják ezt az értékes erőforrást, amely néha akár 5 kilométeres tengerszint feletti magasságban is lehet. 

Ilyen magasan az időjárás pillanatok alatt megváltozhat, és nincs hová biztonságosan elbújni a viharok elől. Bár ezt a területet nem éri annyi villámcsapás, mint Ázsia egyes részeit, még mindig elég veszélyes ahhoz, hogy komoly fenyegetést jelentsen a döntő betakarítási hónapokban.

A Kínai Nemzeti Katasztrófavédelmi Központ szerint tragikus módon a hernyógombák vadászata legalább 31 villámlás okozta halálesethez és további 58 villámlás okozta sérüléshez vezetett az elmúlt évtizedben.

2022 májusában a gomba betakarítása közben hét kínai falusi lakost, köztük egy kisgyermeket ölt meg villámcsapás. A következő évben három nepáli sérült meg villámcsapástól, amikor gombát gyűjtöttek, és helikopterrel kellett kimenteni őket, miután napokat töltöttek a hegyekben.

A szakértő szerint a villámhalálozási arány elképesztő a kínai Szecsuán tartományban található Yushu és Garze megyék gombagyűjtési gócpontjaiban – 10-20-szor nagyobb – mint összességében Kínában. Ezek a számok megegyeznek Afrika néhány leginkább villámveszélyes régiójával, ahol kevés a villámbiztos infrastruktúra vagy a biztonsági oktatás.

Mire jó a hernyógomba?

Rengeteg mindenre, legalábbis a kínai orvoslás szerint: többek között daganatos megbetegedésekre, alvászavarokra, immunerősítésre, depresszióra, gyulladásokra, multivitaminként, cukorbetegségre, bakteriális fertőzésekre, csökkent libidóra, inkontinenciára, méregtelenítésre, szív- és érrendszeri betegségekre, terméketlenségre. 

De nem a villámlás az egyetlen fenyegetés, amellyel ezek a falusi lakosok szembesülnek a hegyekben. Jégesővel, heves esőkkel, erős széllel és más súlyos időjárási tényezőkkel, valamint vadállatokkal is találkozhatnak. Az összetett terep rendkívül drámaivá és kiszámíthatatlanná teszi az időjárást. Tovább rontja a helyzetet, hogy a mobiltelefonok jelei és egyéb kommunikációs lehetőségek korlátozottak vagy egyáltalán nem működnek, így a falusiak el vannak zárva az időjárási veszélyekkel kapcsolatos riasztásoktól. Egyszer egy gyűjtőt halálosan agyoncsapott a villám a meredek hegyoldalon. Ha ilyen helyen baleset történik, napok telhetnek el az orvosi segítség megérkezéséig.

Mégis miért kockáztatnak?

A hernyógomba gyűjtőknek magas kockázattal kell számolniuk, cserébe a magas díjazásért. De a helyi falusiak számára még így is jelentős előnyökkel jár a hernyógomba betakarítása. Mivel ebben a távoli régióban korlátozottak a bevételi lehetőségek, sokan a gombakereskedelmet tekintik a túlélés legnagyobb esélyének. Nehéz döntés előtt állnak: kockáztassák az életüket, vagy süllyedjenek a szegénységbe?

Amilyen drága, annyi mindent gyógyít
Amilyen drága, annyi mindent gyógyít
Fotó: Depositphotos

Fontos lenne az oktatás és az infrastruktúra fejlesztése, de korántsem egyszerű: bármilyen valódi változtatás sok befektetést igényelne. Míg a helyi önkormányzat szervez némi villámvédelmi oktatást, ezek a hegyi közösségek elszigeteltek, és az információk gyakran elavultak. És egyszerűen nincs praktikus módja annak, hogy megfelelő villámvédelmet telepítsenek a hatalmas, zord terepen, ahol a gomba megél.

Törékeny törekvés

A környezet is szenved. Mivel sok ember vadászik a gombára, károsítják a kényes hegyi talajt, fákat vágnak ki tűzifának, és szemetet hagynak a táboraikban. Az évek óta tartó túlzott betakarítás arra kényszerítette a gyűjtőket, hogy több időt töltsenek a hegyekben, hogy elegendő gombát találjanak, ami növeli a villámlásnak való kitettségüket és a gomba elofordulása is ritkábbá vált. A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy ha az agresszív betakarítás folytatódik, a gomba a következő néhány évtizedben teljesen eltűnhet.

De lehet, hogy van némi remény. A kutatók a gomba termesztésének módjait kutatják a vadon betakarított fajta lehetséges alternatívájaként. Eközben Kína, India, Nepál és Bhután kormányai rendeleteket vezettek be a hernyógomba fenntarthatóságának védelme érdekében.

Minden megoldásnak foglalkoznia kell azonban a mögöttes gazdasági és oktatási egyenlőtlenségekkel ebben a távoli régióban, új lehetőségeket nyitva az itt élő közösségeknek a megélhetéséhez, hogy ne kelljen az életüket kockáztatniuk a „himalájai arany” miatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Nem vásárolják a kínaiak a kínai telefont
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:41
Kínában éves összevetésben 21,8 százalékkal, 23 millió 716 ezerre estek a mobiltelefon-kiszállítások májusban a kínai Ipari és Információtechnológiai Minisztérium tudományos központja, az Informatikai és Kommunikációs Kutatóintézet (CAICT) adatai szerint.
Tudomány-technika Trump újabb húzása: fontos klímajelentéseket tüntettek el
Kormos Olga | 2025. július 6. 06:04
Donald Trump másodszor is kiléptette országát a párizsi klímaegyezményből, most pedig létfontosságú klímajelentések tűntek el. Véletlen egybeesés lenne? 
Tudomány-technika A mesterséges intelligencia már zsarolni, sőt ölni is hajlandó, ha a túléléséről van szó
Litván Dániel | 2025. június 30. 19:24
Riasztó eredményeket hozott egy MI-modellek biztonságát firtató kísérlet. A mesterséges intelleginciák tudták, hogy tilosban járnak, mégis durva eszközökhöz nyúltak, ha úgy érezték, nincs más választásuk.
Tudomány-technika Élj hosszabban és jobban – világszinten is az elsők között
Natív tartalom | 2025. június 30. 10:49
A Déli Klinika a nemzetközi élvonalhoz csatlakozva hazánkban elsőként vezeti be a legmodernebb technológiákra és tudományos alapokra épülő, komplexitásában egyedülálló, védjegyzett Complex Longevity® programjait.
Tudomány-technika Robot ringatja az újszülött bölcsőjét, a gépek már tanulnak a hibáikból
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 27. 15:01
Olyan gyorsan fejlődik a mesterséges intelligencia, hogy ma még csak tippelni lehet, mennyire alakítja át a hétköznapokat. A Bosch most bemutatott fejlesztései segítenek elképzelni, hogyan élhetünk egy olyan világban, ahol az AI már szinte mindenhol jelen van.
Tudomány-technika Kína betilt egyes power bankeket a repülőgépeken
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 11:36
Tűzesetek miatt szigorítják a szabályokat, csak 3C tanúsítványos töltő vihető fel.
Tudomány-technika Az emberiséget elpusztíthatják a gépek – figyelmeztet a mesterséges intelligencia keresztapja
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 22. 17:06
„Tíz-húsz százalék esély van arra, hogy az emberiséget elpusztítják a gépek” – figyelmeztet Geoffrey Hinton, a mesterséges intelligencia (MI) egyik atyja. A Google volt vezető kutatója szerint az MI túl gyorsan fejlődik, és komoly veszélyt jelent: a tömeges elbocsátásoktól kezdve a manipuláción és autonóm fegyvereken át egészen az emberi faj lecseréléséig.
Tudomány-technika A Pentagon rámegy a mesterséges intelligenciára
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 11:47
200 milliós szerződést kötöttek.
Tudomány-technika AI-háború készül? Az OpenAI neki mehet a Microsoftnak
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 09:46
Az OpenAI trösztellenes eljárást fontolgat fő befektetője, a Microsoft ellen egy vitás ügy miatt.
Tudomány-technika A magyar cégek így vetik be a mesterséges intelligenciát
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 09:03
Egyre több hazai cég használ mesterséges intelligenciát, de kevés a tudatos felkészülés.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG