Második napja erősödik a forint. A hétfő reggeli kereskedésben, amikor a piacok átmenetileg együtt erősödtek, a hazai deviza egy havi csúcsra került gyorsan az euróval szemben, ekkor 290 forinton állt a jegyzés. Aztán hamar kifulladt a lendület a piacokon, miután kiderült, hogy a spanyol bankszektorban a válság előtti szintre emelkedett vissza a rossz hitelek aránya áprilisban. Ekkor az euró jegyzése 293 forint fölé csúszott.Innen azonban hirtelen ismét erősödésnek indult, amiben az volt a szembetűnő, hogy eközben az euró folyamatosan gyengült, annyira, hogy mélyen a görög választások előtti szintre került vissza. Ma már az euró is jól teljesít, folyamatos erőt mutatva a dollárral szemben.
A kiújult aggodalmakat egyértelműen a Spanyolországgal kapcsolatos folytatódó bizonytalanság okozta. A spanyol gondok messze túlnőttek azon a kérdésen, hogy Görögországban ki, kivel és mikor alakíthat kormányt. Ennek részben az az oka, hogy a görög politikai erők szinte mindegyike bent akar maradni az euróövezetben, még ha ezt más úton is képzelik el. A görög dráma minden bizonnyal még sokáig húzódik, de egyelőre nem történt olyan esemény, ami fokozta volna a feszültséget. Közben elkezdődött a mexikói G20-találkozó, amin ugyan szokás szerint nem várható konkrét segítség, ugyanakkor a befektetőket valamennyire megnyugtatja, hogy a világ vezető hatalmai igen komolyan veszik az európai válságot.Ennél sokkal konkrétabb várakozás övezi az amerikai Fed ma kezdődött kétnapos kamatdöntő ülését, ahol a kamathoz ugyan minden bizonnyal nem nyúlnak, ugyanakkor egyre széleskörűbb az a várakozás, hogy ha nem is jelentenek be egy harmadik mennyiségi lazító programot, meghosszabbítják az úgynevezett Operation Twist akciót, aminek az a lényege, hogy a rövid lejáratú állampapírjait hosszúakra cseréli a jegybank, leszorítva ezzel a hosszú hozamokat, amivel a rövid lejáratok és a kockázatosabb piacok felé terelik a befektetésre szánt pénzeket.
A forintot a nemzetközi hangulat javulásán kívül részben hazai hírek is erősítik. Pálffy Gergely Buda-Cash Brókerház devizapiaci elemzője felhívta a figyelmet, hogy sajtóértesülések szerint Varga Mihály és Simor András közös levelet írt a Nemzetközi Valutaalapnak az új jegybanktörvényről, ez is közrejátszhatott az árfolyam erősödésében.
Hazai vonatkozású az a hír is, hogy sajtóértesülés szerint az Európai Bizottság pénteken dönthet a Magyarországnak szánt kohéziós pénzek felszabadításáról. Fontos momentum az is, hogy a kormányzó Fidesz-frakció sürgősséggel tárgyaltatná a jegybanktörvényt, aminek módosítását a hétvégén jelentette be Varga Mihály, aki az EU/IMF-tárgyalásokkal megbízott tárgyalóként visszavonatta a törvénytervezet előző verzióját.
A jó hangulatot mutatja az is, hogy viszonylag jól sikerült ma a 3 hónapos diszkontkincstárjegy-aukció. Az eseményen 3 bázisponttal csökkentek a hozamok és kétszeres volt a túljegyzés. A tervnél 5 milliárd forinttal többet adott el az ÁKK. Az elmúlt napok eseményei arra utalnak, hogy a piac most átárazza a forintot arra készülve, hogy hamarosan beérik az IMF-tárgyalás és ennek nyomán Magyarország nagyon hosszú huzavona után végre hozzájut a készenléti hitelhez. A nagy erősödés okai között lehet, hogy sokan zárják a gyengülésre játszó (short) pozícióikat. Ugyanakkor a BÉT - ami tegnap feltűnően jobban teljesített, mint a többi tőzsde - ma alulteljesítő, nem mutat akkora erőt, mint a nyugat-európai társai és a forgalom is alacsony maradt.