3p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Az orosz elnök Szocsiban egyszerre fogadta az iráni és a török elnököt, ami már önmagában is szép teljesítmény, de két nappal korábban az orosz segítséggel hatalmába visszahelyezett szír vezető járt ott, nemrég pedig a nagyhatalmú szaúdi trónörökös látogatott Moszkvába, vagyis az összes közel-keleti regionális hatalom vezetője tiszteletét tette.

Oroszország 2014-ben úgy döntött, hogy beavatkozik a teljes káosszá vált szíriai polgárháborúba, mégpedig a hatalomból kiszoruló, vesztésre álló elnök, Aszad mellett. Mást is választhatott volna talán, de felmérte, hogy így van leginkább esélye a sikerre, vagyis a szíriai polgárháború megnyerésével, valamint az Iszlám Állam legyőzésével visszaszerezni azt a szuperhatalmi szerepet, amellyel a szovjet korszakban rendelkezett.

Jól döntött

Az ötlet bejött, Oroszország szerepe döntő lett a térségben, olyannyira, hogy mindenki, aki számít, odajárul tárgyalni. Márpedig meglehetősen eltérő, és egymással esetenként rendkívül ellenséges viszonyban lévő hatalmakról van szó: Szaúd-Arábia a szunnita arab világ vezetőjeként lép fel a síitákat támogató Iránnal szemben, az ugyancsak szunnita, de világibb Törökország pedig nagyon is érdekelt abban, mi történik a vele hosszú közös határral rendelkező Szíriában: egyrészt Aszad távozását szerette volna, másrészt a kurdok hatalmának féken tartását.

Aszad ellenségeinek leverése, melynek csúcspontja Aleppo városának visszafoglalása volt, önmagában megnövelte Oroszország szerepét, de ez addig egy kétes hírnevű művelet volt, hisz sokféle erő Aszad, mint diktátor ellen kelt fel, ugyanúgy, ahogy ez korábban Tunéziában, Egyiptomban és Líbiában is történt. Az igazi világhatalmi szerepet viszont az elmúlt pár hónap hozta, amikor lényegében az orosz katonai erő verte le az Iszlám Állam az Eufrátesz folyótól nyugatra fekvő részét.

Kivívta a tiszteletet

Ezt rajtuk kívül senki nem tudta volna megcsinálni, önmagában az amerikaiak által támogatott SDF kurd-arab szövetség sem, nekik épp elég volt az Eufrátesz túlsó partja. Amerika a saját seregével talán képes lett volna rá, de saját seregét a múltbeli nagy veszteségek miatt már nem akarja ilyen akciókra felhasználni. Így ha az oroszok nem állnak be fegyveres erejükkel a megfelelően kiválasztott helyi erők mögé, nem látni, mikor és ki tudta volna szétzúzni az Iszlám Államnak ezt a felét.

Így a hatalom, sőt a tisztelet megvan, Oroszország diktálja a leendő szíriai békét, pontosabban megpróbál összehozni valamilyen megoldást, amit az említett hatalmak is támogatnak. Törökország és Szaúd-Arábia Aszad feltétel nélküli távozását akarták korábban, de miután Oroszország vele verte le az Iszlám Államot, lényegében nincs realitása ennek a követelésnek. Ezt, úgy tűnik a mostani tárgyalásokon, el is fogadták. Irán természetesen támogatja a síita Aszadot, sőt katonailag is támogatta az orosz-szír erőket végig a 3 év folyamán.

Béketervek

Oroszország a Reuters szerint most azt javasolta, hogy hozzanak létre egy úgynevezett szíriai népi kongresszust, mégpedig Szocsiban, amelyben a különböző szíriai csoportok tárgyalnának, és ez párhuzamosan futna a genfi béketárgyalásokkal, amelyek eddig nem sok eredményt hoztak. Putyin szerint török és iráni magas rangú vendégei el is fogadták a javaslatot. Oroszország ebben a kezdeményezésben szívesen látja a mérsékeltebb szír ellenzéket, de a radikálisabbakat, akik nem egyezkednének Aszaddal, szeretné eltávolítani.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Putyin magatartása megváltozhat, fenyegetőbbé válhat az orosz elnök
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 07:49
A nyugati országoknak arra kellene használniuk az oroszországi elnökválasztás kínálta alkalmat, hogy illegitimmé nyilvánítják Vlagyimir Putyin hatalmon maradását – javasolja egy brit szakértő.
Makro / Külgazdaság A sor végére zavarták a forintot
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 06:40
A zloty és a cseh korona is jobban teljesít az idén, mint a forint. 
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elszámította magát az akkugyárakkal, bukhatjuk a terveket
Király Béla | 2024. március 19. 05:42
Az elektromos autók piaca közel sem bővül úgy a világban, ahogy az előzetes elemzések jósolták. Ez pedig a magyar gazdaságra is hat, ahol a kormány komoly kockázatot vállalva óriási tétet tett az akkumulátorgyártásra.
Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
Makro / Külgazdaság Így is lehet: a törvényt betű szerint betartva sztrájkolnak a román köztisztviselők
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:31
Azzal lassítják a munkát, hogy betartják a határidőt.
Makro / Külgazdaság Tárgyal a kormány a tiltakozó orvosokkal, elejét vennék a tömeges felmondásnak - Koreában
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 11:47
Sztrájkolnak az orvosok, március végén tömegesen fel is mondanának, egy hónap után már kénytelen volt leülni velük az elnök is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG