A Lidl brit üzleteiben kapható az olasz San Celestino szénsavas ásványvíz, amelynek egyliteres palackjai a jövőben legalább 30 százalékban az óceánokból kihalászott műanyag újrahasznosításával fognak készülni – jelentette a Packaging Europe hírportál. Ehhez a Prevented Ocean Plastic alapanyagot fogják felhasználni.
Ezt a műanyagpalackok újrahasznosításával foglalkozó brit Bantam Materials International kínálja. Sajnálatos, hogy a Prevented Ocean Plastic elnevezés kissé megtévesztő, mert az sugallja, hogy az újrahasznosítással megakadályozzák a műanyag hulladék bekerülését a világ óceánjaiba.
Valójában erre az optimizmusra csak az ad okot, hogy Nagy-Britanniában jobb a műanyagpalackok visszagyűjtési rendszere, mint Délkelet-Ázsiában, ahonnan az újrahasznosított műanyag eredetileg származik.
A Bantam Materials ugyanis azt állítja, hogy olyan palackokat dolgoz fel, amelyeket jellemzően a délkelet-ázsiai országok fogyasztói dobnak el. Ezek bekerülnek a nagy folyókba tengeri torkolataiktól 50 kilométeres távolságon belül, majd eljutnak az óceánokba. Begyűjtésük és feldolgozásuk teljesen átlátható módon, dokumentált beszállítói folyamatban történik.
A Lidl beszámolója szerint a San Celestino kérdéses ásványvizes palackjaiból évente 12 millió darabot adnak el. Ennek eredményeként közel száz tonna tengeri hulladékot forgathatnak vissza a műanyagok körforgásába.
A fogyasztók egy kék-fehér logóról ismerhetik fel a Prevented Ocean Plastic hozzáadásával készült műanyagpalackokat.
Az Egyesült Királyságban a Lidl volt az első áruházlánc, amely 2020-ban elkezdte használni a részben ebből az újrahasznosított nyersanyagból készült csomagolóanyagokat. Ennek eredményeként a kiskereskedő állítása szerint három év alatt 15 millió eldobott, majd az óceánból kihalászott műanyagpalackot forgatott vissza fogyasztásba.
A Tesco a Keep Sea Blue szervezettel akar összeállni hasonló projekt indítására. A Keep Sea Blue mediterrán térség vizeit akarja megszabadítani az elhajigált műanyagpalackoktól.