8p
Az értékpapír-befektetések adózása tavaly is tovább bonyolódott, az adó három kulcsossá vált, és nem kis feladat mindent jól írni az adóbevallásba. Ha valaki befektetési jegyeken keresztül intézi befektetéseit, az adminisztratív terhek jó részétől megszabadulhat, különböző kisebb-nagyobb adóelőnyöket élvezhet.

Nem elég, hogy a nullához közelít a magyarországi betéti kamatok szintje, még elég durván meg is adóztatják azt. A 16 százalékos kamatadón kívül tavaly bevezették a hat százalékos EHO-t (egészségügyi hozzájárulást) is, viszont kedvezmények is vannak, így az egykulcsos adó lényegében háromkulcsos lett. Egyre bonyolultabbá is vált a rendszer az évek során, lassan könyvelő nélkül alig lehet belevágni az adóbevallásba.

Többféle adókedvezmény és kedvezményre jogosító számla létezik, a veszteségeket és a nyereségeket hol össze lehet vezetni, hol nem, az szja-bevallásban pedig több lap akár 1-2 tucat sorát is ki kell tölteni, ha valaki rendszeresen többféle befektetést tart vagy értékpapír-üzleteket köt. A TBSZ- és NYESZ-számlák idő előtti feltörésének feltételei is kétségbeejtően bonyolultak, és hol az ügyfélnek kell önbevallania, hol meg vonják tőle az esedékes adókat.

Ám a tortúrák és fizetési kötelezettségek nagy részét, esetenként mindet meg lehet úszni befektetési alapok segítségével. Pontokba szedve soroljuk fel, mely esetekben jelent adózási előnyt a befektetési alap használata.

1. Így kaphat adóhalasztást

A befektetési alapokkal egyfajta adóhalasztást érhetünk el. Vagyis, ha sokáig tartjuk a befektetési jegyeket, akkor is csak a végén, visszaváltáskor kell kifizetni az adót, míg ha kötvényt vagy – jellemzően 3-12 hónapos – lekötött betétet tartanánk, akkor minden kamatfizetéskor vonják. Az így későbbre tolódó adófizetés alatt a ki nem fizetett adó összege is nekünk kamatozik.

2. Komplikált a részvényesek bevallása

Hasonló a helyzet részvényalap tartásával is ahhoz képest, mintha valaki gyakorta adná-venné a részvényeket. Legkésőbb a következő év májusában esedékes a tőzsdei ügyletek (pontosabban az úgynevezett ellenőrzött tőkepiaci ügyletek) árfolyamnyereségének 16 százalékos adója. Részvényalapnál viszont csak a befektetési jegyek visszaváltásakor.

 

Az önálló részvényügyletek nyereségét ráadásul be kell vallani az adóbevallásban, tartozik hozzá sokféle komplikáció, mint például a nyereséget csökkentő brókerjutalékok levonogatása, vagy a külföldi, devizás tőzsdei műveletek adózásánál a forintra való átváltás. Már nem adózási kérdés, de sok brókerjutalékot is megspórolhat, aki nem ad és vesz folyton. De azt is kimutatták, hogy a legtöbb kisbefektető nem jól időzít, rosszkor száll be és ki a részvénypiacon, ami sok veszteség forrása.

 

3. Automatikus az adókiegyenlítés

Aki csinált már ilyet, tudja, hogy a tőzsdei ügyletek nyereségének és veszteségének egymással való szembeállítása, összevezetése, azaz az adókiegyenlítés szintén nem túl jó móka az adóbevallásban. Ehelyett a befektetési alapon belül ez automatikusan történik, mert az alapok nyereségeik után többnyire nem fizetnek adót. (Az adókiegyenlítés azt jelenti, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyleteken realizált összes nyereség és veszteség szembeállítható az előző két évben elszenvedett veszteségekkel és nyereségekkel.)

4. Az új jelszó a TBSZ

A TBSZ-számlákon (tartós befektetési számla) végzett tranzakciók után nem kell adót és egészségügyi hozzájárulást fizetni, és bevallást sem kell készíteni az itt elért jövedelmekről, ha öt évig megtartottuk a befektetéseinket. Három év után pedig tíz százalék az adó 16 helyett, és az EHO sem merül fel. Ez nagyon jó, érdemes a befektetési jegyeket ide helyezni, és öt-hat év türelem árán nullára hozhatjuk ki az adókötelezettségünket.

Azt ne felejtsük el, hogy ha számlát három éven belül megszüntetjük, akkor a 16 százalékos adót is meg kell fizetni, és a hat százalékos EHO-t is, ráadásul, hogy végleg megkavarjanak, ezt már magunknak kell bevallani, nem vonják automatikusan.

5. Még mindig van NYESZ-visszatérítés

A befektetési jegy, ellentétben például a betétekkel, NYESZ-re (nyugdíj-előtakarékossági számlára) helyezhető, és SZJA-visszatérítés kérhető rá, évi százezer forint értékben, ami az átlagember számára jó hozamkiegészítő. A számlán végzett tranzakciók után nem kell adót és egészségügyi hozzájárulást fizetni, és az adóbevallásban sem kell feltüntetni a nyereségeket.

Ha viszont nyugdíj előtt feltörjük a számlát, mindenféle bonyolult retorziónak, önbevallásnak, pótléknak, büntetőkamatnak tesszük ki magunkat. Újabban viszont a NYESZ átalakítható TBSZ-számlává, így ha nem is gyorsan, de újabb évek árán ki lehet szállni. Hogy mégse legyen minden tökéletes és logikus, a NYESZ-re érkezett osztalék mégis feltüntetendő az adóbevallásban, és adózik is ugyanúgy, mint a normál számlára érkezett osztalék.

6. Így állampapírozzunk

Az állampapírokon kívül azok a befektetési alapok is felmentést kaptak tavaly az EHO fizetése alól, amelyek legalább 80 százalékban tartanak magyar állampapírokat. Ezzel például egy rövid kötvényalap adóelőnybe kerülhet a bankbetétekkel szemben, akkor is, ha a TBSZ időtartamát nem tudjuk kivárni, például 1-2 éves időtávra. (A 16 százalékos kamatadó viszont akkor is él.)---- Megbonyolították az osztalék adóját ----

7. Az osztalék utáni fosztalék

Az osztalék adózása újabb csavaros történet. Bár az adót belföldi cégeknél jobbára automatikusan levonják, mégis be kell vallani az adóbevallásban. Van, hogy akkor is kell fizetni utána adót, amikor egyébként semmilyen más adót nem kell fizetni, ez az eset az említett NYESZ-számlánál. De hogy még bonyolultabb legyen, a TBSZ-számlán keletkező osztalék mégiscsak adómentes.

A külföldről jövő osztalék adózása szintén külön tortúra, például figyelembe kell venni azt is, mekkora az adott ország adókulcsa, több közvetítő is vonhat adót, sőt előfordul, hogy több adót vonnak le a kelleténél. A befektetési alapban levő értékpapírok osztalékaival viszont semmit sem kell törődni, az alap általában nem fizet ezek után adót, és mi sem.

8. Régi idők mozija

Ha valaki még mindig tartja 2006 szeptember 1., a kamatadó bevezetése előtt vett befektetését, annak továbbra is adómentes annak hozama. Bár ez valószínűleg már csak nagyon kevés befektetőt érint, de ha ilyenünk van, fontoljuk meg a megtartását.

9. EHO az Óperencián is túl

 

Az amerikai és más Európán kívüli tőzsdéken vett részvények árfolyamnyeresége után, mivel nem az EU (pontosabban az EGT) területéről van szó, az európai tőzsdei papírokkal ellentétben EHO-t kell fizetni, ami ráadásul 14 százalékos. Ugyanez a befektetési alapokban fel sem merül.

+1: Hátha meghallják odafent

Előny lehet, ha sokáig tartjuk a befektetési jegyeket, és számunkra kedvezően változnak a jogszabályok. Például egy kulcsos szja-t vezetnek be, és az árfolyamnyereség adója is csökken, vagy rájönnek, hogy az EHO csak feleslegesen bonyolítja az adózást. Hasonló történt a NYESZ-szel, amelyet már TBSZ-re lehet átalakítani. Igaz, ha pechünk van, változhatnak a szabályozók kedvezőtlenül is, emelhetik vagy tovább bonyolíthatják a befektetések adóját , de ekkor még a hatályba lépés előtt várhatóan lesz lehetőségünk eladni, átkötni a befektetési jegyeket.

+2: Néha jobb lehet a kamatjövedelem

Ha csak nyílt végű befektetési jegye van valakinek, annak hozadéka kamatjövedelemnek számít, ami után az adót (16+6 százalékot) automatikusan vonják, és nem is kell azt bevallania az SZJA-bevallásában. Egyszerű megoldás, nulla komplikáció, de az adó magas, minden ötödik forint az államé, kivéve, ha TBSZ-számlára helyezzük a befektetést.

Hátrány lehet azonban, ha a befektetések egy része veszteséges, és a nyereségeket és veszteségeket nem lehet összevezetni egymással. Eddig, 2013 végéig volt ilyen lehetőség a nyílt végű alapoknál is, a 2014-es évtől ez megszűnt. Ezért is érdemes TBSZ-számlát nyitni. Összességében mindez néha előny, néha hátrány.

TBSZ-en is lehet adni-venni

Pár szó ide kívánkozik röviden a befektetési alapok hátrányairól is a közvetlen értékpapír-befektetésekhez képest. Az egyik, hogy költségeik vannak, az alacsonyabb kockázatú alapfajtáknál általában 1-2, a magasabb kockázatúaknál hozzávetőleg 2-3 százalék éves szinten. Van úgy, hogy az alapkezelő ezt szaktudásának, ügyességének köszönhetően bőven ki tudja termelni, túl is tudja szárnyalni, de előfordulhat az is, hogy nem.

Így a másik hátrány, hogy ki vagyunk szolgáltatva az alapkezelő döntéseinek, a döntés joga kikerül a kezünkből, tehát önálló és céltudatos befektetőknek nem biztos, hogy a befektetési alap való. Bár ebben az esetben is lehet venni többféle befektetési jegyet, amelyeket a saját szánk íze szerint kombinálunk, a TBSZ- és NYESZ-számlán pedig cserélgethetjük is ezeket.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21850 21510 21950 +1,77% 0 0 5 270 219 310 HUF 2024-12-23 17:12:06
MOL 2692 2662 2712 +0,30% 0 0 699 892 360 HUF 2024-12-23 17:05:20
MTELEKOM 1274 1262 1274 +0,79% 0 0 279 234 726 HUF 2024-12-23 17:05:16
RICHTER 10480 10450 10560 0,00% 0 0 791 991 250 HUF 2024-12-23 17:05:22
OPUS 504 501 505 -0,98% 0 0 64 614 682 HUF 2024-12-23 17:05:24
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Egy befektetési lehetőség, amivel részesedhetünk a világ egyik legfejlettebb piacából
Natív tartalom | 2024. december 16. 11:47
Klasszis Podcast Halas Zoltánnal, az OTP Alapkezelő portfóliómenedzserével.
Befektetési alapok Mi az a megatrend, és miért hagy ki egy jó lehetőséget az, aki nem tudja?
Litván Dániel | 2024. november 27. 09:48
Megatrend, hype-ciklus görbe, a mesterséges intelligencia izomereje, hibrid befektetési stratégia. Mindezekről is beszélgettünk Richter Péterrel, a VIG Alapkezelő portfóliómenedzserével, de az interjúból az is kiderül, hogyan lehet pénzt keresni ezek segítségével.
Befektetési alapok Fenntartható befektetést keres? Itt vannak a díjnyertes magyar lehetőségek
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 14:26
A Privátbankár.hu ünnepélyes keretek között, egy magas színvonalú szakmai rendezvényt követően átadta Az Év ESG Alapkezelője 2024 díjat. Idén először a befektetési alapok is elismerésben részesültek.
Befektetési alapok Kedvező befektetési lehetőség azoknak, akik hosszú távon szeretnének megtakarítani
Natív tartalom | 2024. szeptember 24. 19:51
Nem kell mást tennie, mint vásárolni az OTP USA Részvény Alapból, melynek befektetési jegyeit nem csak dollárban, hanem euróban és forintban is meg lehet venni. A július elején indult alap azoknak lehet kedvező befektetési lehetőség, akik hosszú távon szeretnének megtakarítani, és az amúgy is diverzifikált portfoliójuk részvénykitettségének egy részét az amerikai piacon szeretnék befektetni – mutatott rá Halas Zoltán, az OTP Alapkezelő Zrt. portfólió menedzsere.
Befektetési alapok Sok magyar vagyona gyarapodott augusztusban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 14:44
A befektetési alapokban kezelt vagyon augusztusban 0,6 százalékkal, 95 milliárd forinttal nőtt, így a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tagjai 16 611 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban - közölte a szövetség hétfőn az MTI-vel.
Befektetési alapok Jobb az ESG-befektetések hozama, mint a többié?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 15:01
Általános vélemények szerint a környezetileg, társadalmilag felelős ESG-befektetések hozama magasabb azoknál, ahol ezek a szempontok nem játszanak szerepet. Magasabb osztalékot is képesek fizetni.
Befektetési alapok A befektetési alapkezelés olyan, mint a sakk – interjú a Gránit Alapkezelő vezérigazgató-helyettesével
Natív tartalom | 2024. augusztus 28. 16:15
Nem tudhatod biztosan, hogy mit fog lépni az ellenfeled, avagy mi fog történni a gazdaságban, de minden forgatókönyvre készülnöd kell válaszlépéssel – vallja a két év alatt dolgozói létszámban és kezelt vagyon tekintetében is duplájára növekő, Közép-Ázsia felé kacsintgató Gránit Alapkezelő második embere, Erdélyi Zombor.
Befektetési alapok Tartalmas befektetési étlapról válogathatunk, de mivel fűszerezzünk? Klasszis podcast - videóval
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. augusztus 23. 16:09
Az MBH Alapkezelő megújította befektetésialap-kínálatát, aminek során a közép- és kelet-európai régióra fókuszáló alapjuk is új karaktert kapott. A Klasszis podcastban az alapkezelő üzletfejlesztési igazgatójával, Kovács Lászlóval és a befektetési üzletág vezetőjével, Herczog Péterrel beszélgettünk.
Befektetési alapok Több száz milliárddal híztak itthon a befektetési alapok
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 16. 13:31
A befektetési alapokban kezelt vagyon júliusban 2,1 százalékkal, 342 milliárd forinttal növekedett, így a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tagjai 16 516 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban - közölte a Bamosz pénteken.
Befektetési alapok Hogyan védhetjük befektetéseinket geopolitikai konfliktusok esetén? - interjú
Bózsó Péter | 2024. augusztus 14. 15:01
A fődíjat a Klasszis Média lapcsoport Legjobb Árupiaci Alap kategóriájában idén az MBH Alapkezelő Hagyományos Energia Alapja nyerte el. Az ilyen alapok egyik szembetűnő tulajdonsága, hogy inflációs környezetben is jól teljesíthetnek. Az alap kiváló eredménye mögötti befektetési politikáról Bene Zsombor portfolió menedzserével beszélgettünk.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG