A számok azt mutatják: temethetjük a válságot
A pénzügyi válságot követő stagnálás után növekvő pályára állt az Amerikai Egyesült Államok gazdasága. Élénkülés tapasztalható a foglalkoztatásban, a fogyasztói hitelek állományában valamint az ingatlanárakban és az értékesítésben is. A javuló fogyasztási hajlandóságot a fogyasztói bizalmi index alakulása, a lakáspiaci tendenciák és a munkanélküliségi adatok is alátámasztják: a jelenleg 7,6%-os munkanélküliségi ráta a jövő év közepére 6,5% alá csökkenhet. Az előrejelzések szerint 2014-ben az Egyesült Államok gazdasági növekedése elérheti a 3%-ot, ami a válság előtti szintnek felel meg. Ezek a mutatószámok arra engednek következtetni, hogy a tengerentúli gazdaság túl van a válságon - írja friss elemzésében a CIB Alapkezelő.
A makrogazdasági mutatók kedvező alakulása a tőzsdére bevezetett amerikai vállalatok jó teljesítményének is köszönhető. A félezer vezető amerikai cég részvényeit tömörítő és ezzel az amerikai gazdaság teljesítményét lényegében leképező S&P 500 index mára túlszárnyalta 2007-es csúcsát.
A S&P 500 index az elmúlt 10 évben Friss árfolyamok >> |
Az indexben szereplő szektorok közül idén eddig az egészségügy mellett a tartós fogyasztási cikkek gyártói és a pénzügyi szektor hozták a legjobb teljesítményt. Ezek a szektorok a növekvő fogyasztással erősödnek, így felülteljesítésük utal a jövővel kapcsolatos várakozások javulására. A fogyasztás és a pénzügyi szolgáltatások iránti kereslet növekedése azt jelzi ugyanis, hogy a fogyasztók bíznak jövőbeni fizetőképességükben.
Amerikában minden nyerő volt idén
Komm Tibor |
A CIB Alapkezelő szakemberei szerint ezért a befektetőknek is érdemes figyelemmel követni az amerikai gazdaságot. Év eleje óta az S&P 500 index közel 15 százalékos növekedést ért el, ráadásul az indexben szereplő összes szektor nyerő befektetés volt azok számára, akik ezekbe helyezték megtakarításaikat.
Az eddigi pozitív eredményből kiindulva és látva az erős folytatás lehetőségét úgy gondoljuk, hogy érdemes továbbra is odafigyelni az S&P 500 indexre, és ezen vállalatok részvényeit, vagy az indexet követő alapok befektetési jegyeit vásárolni – véli Komm Tibor, a CIB Alapkezelő vezérigazgatója.A társaság októberben egy olyan tőkevédett alapot is indít, amelyik az S&P 500 indexbe fektet. A Tiszta Amerika Tőkevédett Származtatott Alap befektetési jegyeinek jegyzése már megkezdődött.
Amerika tényleg csak egy karnyújtásnyira van
Közvetlen részvényvásárlás
Amerikai részvényekhez ma már rengetegféleképpen hozzájuthat a kisbefektető. A bankoknál általában nem az alapszolgáltatás része, de a kisügyfeleket kiszolgáló brókercégeknél már teljesen általános, hogy az amerikai, nyugat-európai tőzsdéken forgó fontosabb egyedi részvényeket is meg lehet vásárolni.
Legyen szó IBM-ről, Facebook-ról vagy Siemensről, ugyanúgy megvehetjük, mint az OTP-részvényt, csak kell hozzá némi deviza a számlánkon és lehetőleg pár százezer forint. A minimális jutalék ugyanis általában tíz dollár vagy tíz euró körül kezdődik, ami néhány tízezer forintnál nem túl kifizetődő.
ETF
A legtöbb brókercégnél vannak már ETF-ek is, ezek egyfajta indexkövető alapok, amelyeket a részvényekkel megegyező módon tőzsdén forgalmaznak. Alacsony működési költségeikről híresek, de a tőzsdén brókerjutalékot és esetleg árjegyzői árrést (marzsot) kell fizetni. Van belőlük sok száz féle, az egyik legismertebb és legnagyobb közülük éppen az S&P 500 indexet követi. Az SPDR S&P 500 ETF, kódja SPY, mérete augusztus végén 137 milliárd dollár volt.
Befektetési alap
Több magyar részvényalap is kifejezetten Észak-Amerikára szakosodott, ezek listáját a Bamosz.hu oldalról kérhetjük le, a „Hozamok összehasonlítása” menüpontban. Csak be kell állítanunk, hogy a „Földrajzi kitettség” listában az „Észak-Amerika” szerepeljen, a „Befektetési Politikánál” pedig a „részvény” szó. Az eredmény öt alap tízféle befektetésijegy-sorozata. További, külföldön bejegyzett nyílt végű részvényalapokat egyrészt a privátbanki részlegekben árulnak, de egyes brókercégeknél a kisbefektetők felé is forgalmaznak, jobbára interneten keresztül. (A befektetési alapok adatait, teljesítményét a Privátbankár befalap-keresőjében is megnézheti és összehasonlíthatja >>)
Certifikát
A Budapesti Értéktőzsdén jelenleg háromféle long (vételi) és egyféle short (eladási) típusú turbó certifikáttal is lehet az amerikai piacra spekulálni. Ezek tőkeáttételes termékek, ezer befektetett forint sok ezer forintnyi részvénybefektetésnek felel meg. A nyereség esélye megsokszorozódik, de ha rossz irányba áll a befektető, szinte az összes befektetett pénzét elveszítheti. (A certifikátok forgalma az első félévben ismét 30 százalék körüli mértékben növekedett a budapesti tőzsdén, nagyrészt a kisbefektetők miatt - korábbi összeállításunk a témában >>)