11p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarul légy alapos - legalábbis ezt tanácsolja az egyik alapkezelő munkatársa. A bankbetétekben már sokan nem bíznak az alacsony kamat miatt. Milliárdokat vettek ki, és fektettek be különféle alapokba. Az Aegon Alapkezelőnél arra számítanak, hogy a folyamat idén is folytatódni fog, bár nem lesz akkora a beáramlás, mint az elmúlt másfél évben volt. A Fed ugyan közbeszólhat, de nem lesz derült égből villámcsapás. Interjú

Privátbankár: Mire számít, milyen gazdaságpolitikát követ majd a régi-új kormány a következő 4 évben?

Bakos Ádám, kötvényüzletág-vezető, Aegon Alapkezelő: Alapvetően nem számítok nagy változásra. A miniszterelnök is arra utalt a választás utáni első beszédében, hogy észre sem fogjuk venni, hogy új kormány van. Hangsúlyeltolódások valószínűleg azért lesznek, de hogy jelentősen javuljon mondjuk a kormány bankokkal való viszonya, arra nem számítok, bár mind a két félnek érdeke lenne a változás.

PB: Miből gondolja, hogy minden marad a régiben?

B.Á.: Abból, hogy a piac visszaigazolta azt, ami eddig történt. Nem küldött olyan üzenetet a kormánynak - akár az árfolyamokat, akár az államkötvény-hozamokat nézzük -,  hogy elég, ezt így ne folytassa. Az állampapír-aukciók sikeresek, az ország finanszírozása megoldott, az ország kockázati felára sokkal alacsonyabb, mint a ciklus átlagában volt. A forint mondjuk gyengül - ennek viszont talán még örül is a kormány, valamennyire a gazdaságpolitikai céljaival megegyezhet. Úgyhogy szerintem folytatni fogják azokat az átalakításokat, amelyeket elkezdtek. Lehet, hogy a harcos retorikában történik egy kevés finomhangolás, de a fő irány megmarad.

 

 

PB: A bankokon kívül másoknak mit hozhat ez a négy év? Kik lehetnek a nyertesek és a vesztesek?

B.Á.: A részvénypiacokkal kapcsolatban nehéz optimistának lenni, hiszen azt tapasztaltuk az elmúlt négy évben, hogy az állami beavatkozás szinte minden szektor jövedelmezőségét rontotta Magyarországon. Romlottak a cégek gazdasági kilátásai, a szabályozás erősebb lett. Nyilván most nagyon olcsónak tűnik a részvénypiacon több magyar cég is, de az értékeltségen kívül kevés a pozitívum, legalábbis a cégek szintjén. A gyorsuló növekedés segíthet, de a gazdaságpolitika elmúlt négy évének tapasztalata továbbra is indokol egy kockázati prémiumot. A kormány szeretett a meglepetés erejével élni sok esetben már eddig is.

PB: Erre számíthatnak a cégek. És a magánszemélyek? Hová vigyék a pénzüket az emberek?

B.Á.: A magánszemélyek eddig sem jártak olyan rosszul. Ugyan a betéti kamatok lementek, de a kötvényhozamok csökkenésén keresztül tudtak nyereséget elérni. És azzal, hogy betétekből befektetési alapokba terelődik a pénz, szintén jól jártak az egyéni befektetők.

PB: Meg Önök is.

B.Á.. Mi is jól járunk, persze, növekszik a kezelt vagyon állománya, ennek minden alapkezelő örül. De az a befektető, aki eddig betétben tartotta a pénzét, hosszú távon sokkal jobban fog járni, hogyha szakemberekre bízza a pénzét. Eddig az emberek kevésbé voltak rákényszerítve arra, hogy keressenek a saját kockázatviselési képességüknek, hajlandóságuknak megfelelő befektetést. Most már rákényszerülnek arra, hogy körülnézzenek a piacon, milyen termékeket lehet találni.

PB: Akkor nekik szólhatott a miniszterelnöknek az a mondata a választás utáni első sajtótájékoztatón, hogy marad a bankadó. Az eddigi tapasztalatok szerint szinte borítékolható, hogy a bankok vagy lenyelik a pluszköltséget, vagy az ügyfelekre hárítják, tehát lehet más utakat keresni.

B.Á.: A bankoknak eddig sem volt már érdekük a betétgyűjtés. A hitelállomány leépülése azt jelentette, hogy a hitel/betét-mutató csökkent, a bankok pedig az alapkezelői termékek felé terelték az ügyfeleket, hiszen ott lehetett díjat szedni.

PB: Ez megfordulhat még Ön szerint? Tegyük fel, hogy beindul a gazdasági növekedés, amihez hitelezés is társul, visszamehet még a pénz a betétekbe?

BÁ.: Ez a fordulat, ha lesz, elég lassú lesz. A hitelezés növekedésének nagy részét ráadásul most a jegybank növekedési hitelprogramja támogatja, tehát onnan szerzik a bankok a forrást, nem pedig a betét gyűjtéséből. Az azért még odébb van, hogy megint betéti versenyt lássunk, és újra elkezdjenek nőni a betéti kamatok.

PB: Mennyivel nőtt meg az Önök alapjaiban kezelt pénz az elmúlt időszakban? A szektorban több ezer milliárdos volt a beáramlás.

B.Á.: Az Aegon Alapkezelő annyiban különbözik más alapkezelőktől, hogy nem banki hátterű, tehát nem a bankbetéteket kellett alapokba átcsoportosítanunk, nem volt automatikus beáramlás, hanem meg kellett küzdeni érte.

PB: De ez nem jelenti azt, hogy nem jöhettek betétekből pénzek.

B.Á.. Jöttek, és tudunk növekedést felmutatni, főleg az abszolút hozamú alapokban sikerült szép növekedést elérni, nagyjából 30 milliárd forint érkezett ezekbe az alapokba. Ma már az Aegon Alfa és az Aegon Moneymaxx alapban is majdnem 30 milliárd forintot kezelünk, míg az Aegon Közép-Európai Vállalati Kötvényalap is már 17 milliárdos. Még egyszer mondom, az eredményünk nem összehasonlítható egy nagy banki alapkezelőével, de a mi összes lakossági kezelt vagyonunkhoz képest szép volt a növekedés.

PB: Egy másik alapkezelő vezetője azt mondta, 20 éve nem láttak olyan tőkebeáramlást, mint az elmúlt másfél évben. Ezt Önök is így tapasztalták?

B.Á.: Igen, az elmúlt másfél évben erősebb volt a beáramlás, de a folyamat 2-3 éve kezdődött.

PB: Nyilván ehhez az kellett, hogy a jegybank folyamatosan csökkentse az alapkamatot. A Monetáris Tanács legutóbbi ülésének jegyzőkönyve szerint a Tanács nem lát lehetőséget a kamatcsökkentési ciklus folytatására, tehát akkor nagy valószínűséggel ez megáll.

B.Á.: Nem teljesen ez van a jegyzőkönyvben. Azt írják, hogy ha romlik a nemzetközi környezet, vagy a pénzpiaci környezet, akkor lehet vége a további kamatcsökkentésnek. És azt sem szabad elfelejteni, hogy ez a monetáris tanácsi ülés nagyjából két százalékkal gyengébb forintárfolyam mellett zajlott le. Most erősebb forinttal, kedvezőbb befektetői hangulattal legalább még egy kamatvágásra számíthatunk. De tény, végre egy fontos üzenet volt a piacoknak, hogy legalább mérlegeli a jegybank azt, hogy meg kéne állni a lazítással.

Most már szinte lengyel szinten van a magyar alapkamat, 2,5 százalék a lengyel irányadó ráta. A lengyel gazdaság külső sérülékenysége, növekedési potenciálja viszont jobb, mint a magyaré. Ezért talán elértük a határt a kamatcsökkentésekkel. A lengyel hozamgörbén is az látszik, hogy a hosszú hozamok jóval alacsonyabb szinten vannak, mint a magyar hosszú hozamok, ami azt jelenti, hogy a piac kockázatosabbnak találja a magyar kötvényeket. Ha a rövid hozamokban ez a különbség nincs meg, az veszélyes tud lenni, ahogy ez a zloty-forint árfolyam-alakulásában látszott is.

PB: Hová ment a pénz? Mibe fektettek az emberek?

B.Á.. Főleg kötvény- és pénzpiaci alapokba, de részvényalapokba is, szinte mindenhova jött pénz. Egyelőre a legtöbb kötvényalap teljesítménye elfogadható, ebből a szempontból nem számítok kiáramlásra, viszont a betétek jelentősége szerintem tovább csökken. A tavalyi év nehezen lesz megismételhető, hiszen a kamatszint sem fog olyan mértékben csökkenni, mert egyszerűen már nincs hova. De még alacsony marad az alapkamat, és ez mindenképp az alapokat fogja segíteni.

PB: Nyilván ez attól is függ, a befektetők mekkora kockázatot vállalnak, és milyen időtávban gondolkodnak. Mi az Ön tapasztalata, szívesen kockáztatnak?

B.Á.. Nagyon nehéz hosszú távú befektetésre sarkallni őket. Ez két dologból fakad, az egyik az, hogy ha az embernek van egy kis megtakarítása, akkor azt nem 5-10 évre fekteti be, hanem szeretné tudni, hogy ha egy év múlva kiveszi, akkor az több lesz, mint eddig volt. Ez nemcsak Magyarországon, hanem sok feltörekvő piacon megfigyelhető, és annak köszönhető, hogy gyors változások mentek végbe az országban, az emberek rövidtávon is szeretnék biztonságban tudni a pénzüket.

PB: Nem lennék az Ön helyében, mert az ügyfelek általában az elmúlt időszak hozamaiból tájékozódnak, ember legyen a talpán, aki a „varázsgömböt megsimogatja”, és azt mondja, nyugodjon meg, a jövőben is hasonlóan jó hozamra számíthat.

B.Á.. Igen, ez egy nehéz szakma (nevet).

PB: Nem elviccelve a kérdést, mi alapján tájékozódjon az, aki befektetési lehetőséget keres?

B.Á.: Alaposan kell itt is tájékozódni. Amikor az ember vesz egy tévét például, megnézi, hogy milyen a képátlója, mit írnak róla, megkérdezi a szakembert az áruházban. A befektetéseknél is valahogy így kell eljárni. Épp ezért van egy nagyon egyszerű, közérthető tájékoztatónk a legtöbb alapunkról. Ebben a tájékoztatóban a legfontosabb elem az alapok kockázati szintje. Az ember azt azért tudja magáról, hogy ha befektet valamilyen alapba, és 3 hónap múlva az az alap adott esetben 5 százalékos mínuszban van, akkor ő ettől ideges lesz, vagy nem, még ha hosszú távon jobb lesz is az alap teljesítménye, mint egy kevésbé kockázatos terméké.

PB: Mennyire bíznak még az emberek a részvényekben?

B.Á.: Az, hogy egyedi részvény-befektetést vagy részvényalapot keressen egy ügyfél, nagyon ritka. Nyilván, hogyha egy portfóliót alakít ki egy ügyfél, annak része lehet a részvény, de nem jellemző. Nyilván ez is javul azzal, hogy a betét már nem jó, a kötvényhozamok is alacsonyabbak is, mint pár éve. De a kötvény és a részvény totálisan más kockázatot képvisel, nem egy az egyben átváltható, tehát aki kötvénybe fektetett eddig, az nem fog ugyanannyi pénzt mostantól részvénybe fektetni, mert az teljesen más kockázatot jelent.

PB: Mi kell ahhoz Ön szerint, hogy ez megváltozzon, hogy a részvényutálat egy kicsit enyhüljön?

B.Á.: Nem hiszem, hogy itt részvényutálatról lenne szó, a részvénypiacok elég szépen hoztak az elmúlt években. Egyszerűen csak az emberek alapvető kockázatkerüléséből fakad az, hogy azon a piacon, ahol sokat lehet veszteni, kevesebb kockázatot vállalnak. És ha alacsonyabb kockázat mellett is lehet viszonylag jó hozamot elérni, akkor inkább azt választják.

PB: Milyen hozamokról beszélhetünk most a kötvényeknél?

B.Á.: A kategóriájában idén Privátbankár Klasszis díjat elnyert Aegon Közép-Európai Vállalati Kötvényalapnak például az indulása, 2011. óta még mindig két számjegyű az évesített hozama, majdnem dupla annyit hozott, mint a pénzpiaci alapok. Persze nem gondolom, hogy ez hosszú távon így marad, mert ehhez egy kedvező tőkepiaci környezet is kellett, de a pénzpiaci hozamokat stabilan verni szeretnénk. A már említett abszolút hozamú alapjaink teljesítményéről is azt gondolom, hogy jók, ha az elmúlt éveket nézem, mindig sikerült a referenciahozamot elég szépen, több százalékkal megvernünk.

PB: Lehet még idén is sikertermék az abszolút hozamú alap?

B.Á.: Lehet. Az abszolút hozamú alapok befektetési stratégiái és kockázati szintjei között is lehetnek nagy különbségek, de szerintem mindenki talál olyat, ami az ő igényeinek megfelel. Úgy gondolom, hogy ez az év még erről fog szólni.

PB: Hónapok múlva, ha a Fed szigorít, akkor is így lesz? Mekkora kockázatot jelent az amerikai jegybank döntése?

B.Á.: A fejlett piaci rövid hozamok iránytűi minden befektetőnek. Ezek alakulása pedig a Fed kamatdöntésétől függ. Hogyha ez a kamat elkezd emelkedni, az nyilván kockázatot jelent a mi régiónkra nézve is, a kötvénypiacokra közvetlenül is nyomást helyez.

De azt várom, hogy ahogy a taperinget is elhúzták, úgy a kamatemelést is el fogják. Amíg nincs közvetlen inflációs veszély, addig bőven van idő felkészíteni a piacokat arra, hogy a szigorítás majd valamikor el fog kezdődni.

PB: Nem számít derült égből villámcsapásra?

B.Á.: Nem. Mindenki tudja, hogy ez el fog kezdődni valamikor. Az, hogy 2015 végén vagy 2016 elején történik meg, nagyjából mindegy. Az a külföldi nagybefektető, aki most 10 éves állampapírokat vásárol a feltörekvő piacokon, az is pontosan tudja, hogy ez meg fog történni, vállalja ezt a kockázatot.

Ahogy a Fed alapkamat elindul fölfelé, változni fognak a hozamszintek, látott már ilyet a világ, kamatciklusok mindig is voltak. Csak most éveken keresztül megszokta a piac, hogy példátlanul alacsony a kamat, ezért kell az első szigorító lépések előtt különösen óvatosnak lenni.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21940 21440 21950 +1,57% 0 0 13 216 749 920 HUF 2024-11-22 17:10:23
MOL 2664 2654 2690 -0,45% 0 0 1 023 426 438 HUF 2024-11-22 17:10:16
MTELEKOM 1244 1234 1256 +1,30% 0 0 1 333 252 476 HUF 2024-11-22 17:05:22
RICHTER 10680 10670 10900 -1,20% 0 0 1 685 237 050 HUF 2024-11-22 17:10:50
OPUS 508 507 513 -0,39% 0 0 76 393 128 HUF 2024-11-22 17:05:25
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Fenntartható befektetést keres? Itt vannak a díjnyertes magyar lehetőségek
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 14:26
A Privátbankár.hu ünnepélyes keretek között, egy magas színvonalú szakmai rendezvényt követően átadta Az Év ESG Alapkezelője 2024 díjat. Idén először a befektetési alapok is elismerésben részesültek.
Befektetési alapok Kedvező befektetési lehetőség azoknak, akik hosszú távon szeretnének megtakarítani
Natív tartalom | 2024. szeptember 24. 19:51
Nem kell mást tennie, mint vásárolni az OTP USA Részvény Alapból, melynek befektetési jegyeit nem csak dollárban, hanem euróban és forintban is meg lehet venni. A július elején indult alap azoknak lehet kedvező befektetési lehetőség, akik hosszú távon szeretnének megtakarítani, és az amúgy is diverzifikált portfoliójuk részvénykitettségének egy részét az amerikai piacon szeretnék befektetni – mutatott rá Halas Zoltán, az OTP Alapkezelő Zrt. portfólió menedzsere.
Befektetési alapok Sok magyar vagyona gyarapodott augusztusban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 14:44
A befektetési alapokban kezelt vagyon augusztusban 0,6 százalékkal, 95 milliárd forinttal nőtt, így a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tagjai 16 611 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban - közölte a szövetség hétfőn az MTI-vel.
Befektetési alapok Jobb az ESG-befektetések hozama, mint a többié?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 11. 15:01
Általános vélemények szerint a környezetileg, társadalmilag felelős ESG-befektetések hozama magasabb azoknál, ahol ezek a szempontok nem játszanak szerepet. Magasabb osztalékot is képesek fizetni.
Befektetési alapok A befektetési alapkezelés olyan, mint a sakk – interjú a Gránit Alapkezelő vezérigazgató-helyettesével
Natív tartalom | 2024. augusztus 28. 16:15
Nem tudhatod biztosan, hogy mit fog lépni az ellenfeled, avagy mi fog történni a gazdaságban, de minden forgatókönyvre készülnöd kell válaszlépéssel – vallja a két év alatt dolgozói létszámban és kezelt vagyon tekintetében is duplájára növekő, Közép-Ázsia felé kacsintgató Gránit Alapkezelő második embere, Erdélyi Zombor.
Befektetési alapok Tartalmas befektetési étlapról válogathatunk, de mivel fűszerezzünk? Klasszis podcast - videóval
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. augusztus 23. 16:09
Az MBH Alapkezelő megújította befektetésialap-kínálatát, aminek során a közép- és kelet-európai régióra fókuszáló alapjuk is új karaktert kapott. A Klasszis podcastban az alapkezelő üzletfejlesztési igazgatójával, Kovács Lászlóval és a befektetési üzletág vezetőjével, Herczog Péterrel beszélgettünk.
Befektetési alapok Több száz milliárddal híztak itthon a befektetési alapok
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 16. 13:31
A befektetési alapokban kezelt vagyon júliusban 2,1 százalékkal, 342 milliárd forinttal növekedett, így a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tagjai 16 516 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban - közölte a Bamosz pénteken.
Befektetési alapok Hogyan védhetjük befektetéseinket geopolitikai konfliktusok esetén? - interjú
Bózsó Péter | 2024. augusztus 14. 15:01
A fődíjat a Klasszis Média lapcsoport Legjobb Árupiaci Alap kategóriájában idén az MBH Alapkezelő Hagyományos Energia Alapja nyerte el. Az ilyen alapok egyik szembetűnő tulajdonsága, hogy inflációs környezetben is jól teljesíthetnek. Az alap kiváló eredménye mögötti befektetési politikáról Bene Zsombor portfolió menedzserével beszélgettünk.
Befektetési alapok A Gránit Alapkezelő bérlakásparkot indít
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 13. 18:45
A Grandit Homes bérlakásként hasznosítja a 110 lakásos újépítésű lakópark ingatlanjait.
Befektetési alapok Klímaváltozás, elhízás, öregedő társadalmak - tudta, hogy ezekkel pénzt is kereshet?
Izsó Márton - Litván Dániel | 2024. július 15. 19:22
Mik az azok a megatrendek? Például azok, hogy a klímaváltozás zajlik, a nyugati világban pedig egyre több idős, illetve egyre több elhízott ember lesz. És létezik olyan befektetési alap, amellyel ezeket a trendeket kihasználva pénzt is kereshetünk. A Klasszis Podcast adásában Richter Péterrel, a VIG Alapkezelő részvényportfólió-menedzserével Litván Dániel beszélgetett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG