Lesz megállapodás, hogy mikor, azzal kapcsolatban zavaros a kép, talán ez év vége felé – vélik a Equilornál Szántó András lakossági üzletágvezető szerint. Az egyik verzió, hogy csak azért szivárogtattak ki horror-forgatókönyveket az IMF elvárásaival kapcsolatban, hogy azután sikerként, győzelemként lehessen tálalni egy jobb variációt. De alapvetően meg szeretnének állapodni a politikusok. A másik, kevéssé valószínű verzió szerint csak az időt húzzák, és tartalékokból, piaci finanszírozás segítségével szeretnék kihúzni a következő pár évet, IMF-megállapodás nélkül.
Megint nagyon fog nekünk fájni
A költségvetésben mutatkozó több százmilliárdos lyukak kapcsán elmondták, hogy várhatóan a bevételi oldalt próbálják majd tovább felturbózni, mert a kiadáscsökkentésnek még súlyosabb recesszió lenne az ára. De a költségvetés rendbetétele mindenképpen fájdalmas lesz. „Lesznek olyan szektorok, amelyek ismét jobban kivehetik a részüket a teherviselésből” – mondta Kuti Ákos vezető elemző.
A kamatcsökkentés Kuti Ákos szerint nem feltétlenül tesz rosszat a gazdaságnak, az Equilor 25-50 bázispontos vágásra számít az év végéig. A kamatcsökkentés azonban csak lassan segíti a vállalatokat, nagyobb probléma az alacsony beruházási hajlandóság. A brókercég erre az évre 0,8 százalékos recessziót, a következő évre 0,9 százalékos növekedést vár, összességében két év alatt 1,6 százalékponttal alacsonyabb növekedést, mint a kormány.
Euró inkább 300 forint felett?
Az Equilor arra számít, hogy az euró/dollár keresztárfolyam először 1,33-ra emelkedik, jövőre azonban ismét 1,2 környékére csökken, mert az USA továbbra is felülteljesítő marad, Európában továbbra is komoly problémák vannak. A CHF/HUF árfolyam várhatóan a 220-240 forintos, az EUR/HUF pedig a 280-300 forintos sávban mozog majd, az IMF/EU hitellel és a globális eseményekkel kapcsolatos hírek nyomán. Az EUR/CHF pedig, amely elvált az 1,20-as szintről, megközelítheti az 1,25-öt.
Az IMF-megállapodásnak pozitív hatása lehet a forintra, de a kamatcsökkentésnek már kevésbé. Évi öt százalék alatti kamatszintet nem sikerült még az országban az utóbbi évtizedekben bevezetni – hangzott el. Hosszabb távon a kamatcsökkentések miatt is komolyabb forintgyengülésre számítanak, 2014-ben várhatóan már inkább 300 forint felett lesz az árfolyam – mondta Szántó András.
Új befeketési alapok októberben
Új alapkezelőt hozott létre az Equilor százmillió forintos alaptőkével 2012 januártól. Az eddig a brókercég által kezelt , több mint tízmilliárd forint értékű, nagyrészt intézményi portfólió kezelését a cég augusztus 1-től már átvette. Várhatóan októberben indítanak befektetési alapokat is, az ehhez szükséges engedélyek folyamatban vannak.
Pillár Zsolt vezérigazgató szerint az alapkezelői tevékenységi kör már régóta hiányzott a Equilornál. Az alapkezelő nagy hangsúlyt fektet majd olyan modern alapfajtákra is, mint az abszolút hozamú, vagy a kvantitatív, algoritmikus stratégiákat követő alapok.
Ha nem lennénk bóvliban...
Kuti Ákos vezető elemző szerint a forgalom csökkenése nem csak a BÉT-en figyelhető meg, hanem a világ többi tőzsdéjén is általános jelenség. A 2012-es forgalomból itthon az OTP-nek volt a legnagyobb a részesedése, 67,5 százalék, utána a Mol következik 15 és a Magyar Telekom nyolc százalékkal. A öt legnagyobb papír a részvényforgalom csaknem 99 százalékát adja Budapesten. A lengyel piacon az öt legnagyobb részvény adja a forgalom kétharmadát. Az Equilor erős pozíciókat épített ki a prágai és a varsói tőzsdéken.
Az alacsony forgalom ellenére a hazai piacot sem temetik, Kuti Ákos szerint számos okból fellendülhet a forgalom a jövőben, mint a feljutásunk a bóvli-kategóriából a befektetési kategóriába vagy az IMF-megállapodás.
OTP és Richter nem, Matáv és Mol igen
Szántó András szerint várható a brókercégek piacán átrendeződés, a Xetra bevezetése okán is szelektálódhatnak a kisebb cégek, a nagyok pedig felvásárlási célpontokat kereshetnek. A fix költségek miatt inkább ügyfélállomány megvétele várható, mint beolvasztás.
A magyar piacon Kuti Ákos szerint a Richterrel kapcsolatban túl optimista a piac, a négy nagy közül csak a Magyar Telekomot preferálják, amelynél a piac túl pesszimista. Kérdés, mennyi lesz a cég osztaléka, az Equilor 50 forinttal számol, sok más elemző ennél alacsonyabban. A Molt is érdemtelenül súlyozták annyira alul szerintük. Az OTP-nél továbbra is a makrogazdasági kockázatok (például IMF-tárgyalások) dominálnak, a hitelportfólió romlása is rossz ómen.